30.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wertinio).
Čistenie umývačky riadu octom je jedným z najobľúbenejších a najznámejších domácich prostriedkov na udržanie čistoty prístroja, ktorý nám má zabezpečiť hygienicky čistý riad. Ale ako často by ste mali umývačku umývať?
Čistenie umývačky riadu octom nie je jediným spôsobom, ako udržať zariadenie čisté, pretože sa pri každodennom používaní zašpiní. Zvyšky jedla a mastnoty, nedôkladne opláchnuté čistiace prostriedky a usadeniny vodného kameňa môžu spôsobiť veľa problémov, ak sa ich pravidelne nezbavujeme.
Čistenie umývačky riadu: domáce opravné prostriedky sú účinné a lacné
Ako čistiť umývačku riadu? Domáce metódy sú rovnako účinné ako hotové prípravky na čistenie tohto domáceho zariadenia. Dôležité však je, že sú oveľa menej invazívne, viac proekologické a oveľa lacnejšie. Pravidelné čistenie umývačky riadu má veľký význam pre dobrý stav zariadenia a jeho efektívnu prevádzku. Vďaka čistej umývačke riadu môžeme počítať s lesklými taniermi, pohármi a príbormi.
Použitie soli do umývačky riadu pri umývaní riadu samozrejme pomôže zabrániť usadzovaniu vodného kameňa na vnútorných komponentoch prístroja, ale nenahradí pravidelné čistenie umývačky. Nesprávna starostlivosť o umývačku riadu môže spôsobiť nielen stratu lesku, ale aj neumytie riadu. Aby ste tomu zabránili, oplatí sa umývačku pravidelne čistiť doma.
Ako často by ste mali umývačku umývať? Závisí to od oblasti, ktorá potrebuje čistenie:
- Dvierka, čelá, kľučku a ovládací panel je najlepšie pri upratovaní kuchyne každý deň utrieť vlhkou handričkou z mikrovlákna, nezabúdať ani na tesnenia.
- Filtre a košíky na riad a príbory by sa mali vyčistiť aspoň raz za dva týždne.
- Vnútro umývačky treba vyčistiť raz za dva až tri mesiace, pokiaľ ju nepoužívame každý deň – vtedy stojí za zváženie čistenie každých 30 úplných umývacích cyklov.
- Pri čistení umývačky sa oplatí začať odstránením všetkých pohyblivých častí zvnútra, vrátane košov na riad a príbory.
- Oplatí sa z nich odstrániť nečistoty, napr. zvyšky jedál alebo zvyšky štítkov z pohárov.
- Potom je dobré toto príslušenstvo umyť pod tečúcou vodou alebo vlhkou handričkou s trochou prostriedku na umývanie riadu.
Taktiež bude potrebné vyčistiť filtre umývačky riadu.
- Filtre vybraté v súlade s pokynmi v používateľskej príručke by ste mali očistiť od zvyškov jedla, semien ovocia alebo iných malých predmetov. (Mastnota sa môže hromadiť aj na povrchu filtra.)
- Po vyčistení je potrebné filtre umyť pod tečúcou vodou, najlepšie prostriedkom na umývanie riadu. (Ak je však filter veľmi znečistený, najmä ak sa na jeho povrchu objavil vodný kameň, oplatí sa vložiť filter do nádoby s teplým octom a nechať ho tam asi dve hodiny.)
Ak chcete použiť domáce opravné prostriedky na čistenie umývačky riadu, oplatí sa použiť látky ako:
- ocot
- sóda bikarbóna
- kyselina citrónová
- bórax.
Čistenie umývačky riadu octom
Čistenie umývačky riadu octom je jedným z najobľúbenejších domácich prostriedkov na riešenie kontaminácie. Ocot bol v minulosti jedným zo základných čistiacich prostriedkov v mnohých domácnostiach a pri upratovacích prácach sa používa dodnes. Pre svoje vysoko kyslé pH pôsobí baktericídne a účinne odstraňuje nečistoty a vodný kameň, preto pri odstraňovaní vodného kameňa z kanvice radi používame najmä ocot.
- Na čistenie umývačky riadu octom nalejte pohár octu na spodok zariadenia a nalejte ďalšiu rovnakú porciu octu do sklenenej misky a vložte ju do horného koša umývačky riadu. Teraz už len stačí spustiť umývací cyklus.
Čistenie umývačky riadu sódou bikarbónou
Čistenie umývačky riadu pomocou sódy je tiež veľmi dobrý nápad na odstránenie nečistôt z vnútra zariadenia. Je to možné vďaka jemným žieravým vlastnostiam sódy bikarbóny. Je to bezpečný a ekologický čistiaci prostriedok, navyše účinne neutralizuje nepríjemné pachy vychádzajúce z vnútra umývačky riadu.
- Stačí nasypať tri polievkové lyžice jedlej sódy na miesto, kam zvyčajne dávate tabletu do umývačky riadu, a následne zapnúť režim intenzívneho umývania. Po takomto vyčistení bude prístroj nielen vyzerať ako nový, ale aj sviežo voňať.
Najúčinnejšia môže byť kombinácia oboch metód. Pamätajte však, že nepoužívajte ocot a sódu bikarbónu súčasne. Ocot sa vyznačuje vysokou kyslosťou, sóda bikarbóna zasa zásaditosťou. Pri súčasnom použití sa navzájom neutralizujú. Nielenže umývačku nevyčistia, ale zanechajú za sebou penu, ktorá sa môže usádzať v potrubí a upchať ho.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dôkladne ňou namažte záchodovú misu. Toaleta sa bude lesknúť ako diamant
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.