30.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nataliia Maksymenko).
Marinovanie mäsa je vynikajúci spôsob, ako zlepšiť chuť a štruktúru pokrmov. Správna marináda nielenže zvýrazní vlastnosti mäsa, ale ovplyvní aj jeho šťavnatosť a jemnosť. Základom je však dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby ste sa vyhli chybám, ktoré môžu viesť nielen k pokazeniu chuti, ale aj k otrave jedlom.
Prečo marinovať mäso? Tento jednoduchý krok zvýrazní jeho chuť
Marinovanie mäsa je proces, ktorý výrazne zlepšuje jeho chuť, štruktúru a šťavnatosť. Mäso sa vďaka nemu stáva aromatickejším a použitie kyslých zložiek, ako je ocot, citrónová šťava alebo jogurt, pomáha zmäkčiť vlákna mäsa, vďaka čomu je po tepelnej úprave jemnejšie.
Marinovanie tiež umožňuje lepšie prenikanie korenín a byliniek, čím sa obohatí chuť pokrmu. Navyše správna marináda môže zabrániť vysušeniu mäsa počas grilovania alebo pečenia, čo je dôležité najmä pri chudších kusoch, ako sú kuracie prsia.
Mnohí z nás robia túto chybu. Môže to viesť k otrave
Kľúčovým bodom, ktorému by sme mali venovať pozornosť pri marinovaní mäsa, je načasovanie. Má veľký význam nielen pre chuť, ale aj pre bezpečnosť pripravovaného mäsa.
Príliš dlhé marinovanie mäsa vedie k tomu, že jeho prirodzenú chuť ovládne korenie. To však nie je najväčší problém. Dlhé ponechanie mäsa v marináde môže byť pri marinovaní pri izbovej teplote nebezpečné. Podľa odporúčaní Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) možno surové mäso ponechať mimo chladničky maximálne dve hodiny. Prekročenie tohto času podporuje rast baktérií, čo môže viesť k otrave. Ak sa mäso skladuje v chladničke, tento čas sa predlžuje na 24 hodín.
Je však potrebné mať na pamäti, že dlhší čas marinovania – najmä nad 48 hodín – môže nepriaznivo ovplyvniť štruktúru mäsa, ktoré môže byť príliš mäkké a začať sa rozpadávať. Takéto mäso tiež stratí svoju pevnosť a stane sa gumovým.
Aké korenie pridať do marinády?
V marinádach na mäso sa zvyčajne používa olej, med a kyslá zložka, napríklad citrón alebo ocot. Do takéhoto základu môžeme pridať rôzne koreniny vrátane cesnaku alebo rôznych byliniek.
Tu sú uvedené, aké koreniny by ste mali pridať do marinády:
- tymián,
- cesnak,
- majoránka,
- sladká paprika,
- rozmarín,
- rasca,
- estragón,
- štipľavá paprika,
- feferónky
- koriander.
Pri marinovaní mäsa sa fantázii medze nekladú 🙂
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kuracie mäso zalejte mliekom, pridajte vajce a korenie. Stehná budú chrumkavé ako vždy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.