30.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/frankval).
Physalis (machovka peruánska) je známa okrasná rastlina, ale málokto vie, že sa dobre uplatní aj v kuchyni. Jej malé zlatisté plody sú baňou cenných ingrediencií a chutí, ktoré sa dajú v kuchyni využiť na mnoho spôsobov.
Physalis, nazývaný aj andské jahody alebo čerešňa Inkov, sa už po stáročia pestuje v Južnej Amerike a medzi domorodými obyvateľmi je považovaný za dôležitý liek, podporuje vlastný imunitný systém organizmu. Na začiatku 19. storočia sa v rámci kolonizácie dostal aj do Južnej Afriky, kde získal prezývku kapský egreš.
Physalis (machovka peruánska) patrí do tej istej čeľade rastlín, do ktorej patria paradajky, paprika a baklažán. Charakteristické plody ukryté v značne zväčšených a nafúknutých lampiónoch majú veľkosť malých cherry paradajok. Keď sú zrelé, majú zvyčajne oranžovú alebo žltú farbu, hoci niekedy aj zelenú. Už pred stáročiami oceňovali cenné vlastnosti machovky Inkovia, dnes sa táto tropická rastlina pestuje najmä na okrasné účely takmer na celom svete.
Je machovka peruánska zdravá? Zistite, či sa oplatí jesť physalis
Physalis je rastlina, ktorú sa oplatí pestovať nielen pre jej okrasné vlastnosti. Plody sú plné cenných živín. Obsahujú veľké množstvo vitamínu A, vitamínov skupiny B (vrátane tiamínu, riboflavínu a niacínu), vitamínu C, fosforu, vápnika a železa.
Vďaka nim a predovšetkým vitamínom A a C „zlaté bobule“ podporujú činnosť imunitného systému, zlepšujú vzhľad pokožky a sú prostriedkom, ktorý podporuje organizmus v boji proti prechladnutiu. Podporuje aj obehový systém, okrem iného tým, že utesňuje cievy, oči, pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu a znižuje proces starnutia pokožky. Vitamíny skupiny B zase zvyšujú odolnosť organizmu voči stresu. 100 g ovocia obsahuje len približne 60 kcal, ale 5,7 g vlákniny. Ako ho jesť?
Ako chutí physalis a ako sa toto ovocie konzumuje? Urobte si z nich sirup alebo ich pridajte do šalátu
Zrelé plody physalis môžete jesť surové aj v spracovanej forme. Sú dosť kyslé, s nádychom horkosti a niektorým pripomínajú kombináciu ananásu a sladkých paradajok. Môžete ich pridať do šalátu, napríklad so syrom feta, cherry paradajkami a avokádom, vyrobiť z nich zaváraniny, džemy, želé a tinktúry alebo omáčku k mäsu. Physalis môžete tiež usušiť a pridať do ovsených vločiek a müsli. Môžete ich tiež uzavrieť do pohárov.
Ako si pripraviť physalis v sirupe – ideálny ako doplnok k dezertom, koláčom a koktailom?
- V hrnci na miernom ohni priveďte do varu 3 šálky vody, 3/4 šálky cukru a šťavu z polovice citróna. Varte približne 5 minút.
- Ovocie vyberte zo šupky, umyte a vložte do vopred sterilizovaných pohárov. Zalejeme ešte vriacou marinádou.
- Poháre opatrne pevne zavrite, otočte hore dnom a prikryte utierkou. Mali by sa uzavrieť bez nutnosti pasterizácie.
POZOR! Nekonzumujte nezrelé ovocie physalis. Môže spôsobiť tráviace problémy, ako sú bolesti brucha, horúčka a nadúvanie. Hoci neexistujú žiadne iné kontraindikácie, je vhodné poradiť sa s lekárom, ak užívate lieky na chronické ochorenia. Ovocie totiž môže reagovať s niektorými liečivými látkami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nakladanie kyslej kapusty nie je žiadna mágia. Koľko soli dať na kilogram? Tu je železné pravidlo
Spôsob ako pripraviť dokonale nadýchanú ryžu. Táto metóda našich babičiek je spoľahlivá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.