30.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Reshetnikov_art).
Keď sa vám z cien bieliacich procedúr u zubára môže zatočiť hlava, mnohí ľudia hľadajú lacnejšie, domáce spôsoby, ako získať biely úsmev. Sú však všetky tieto metódy pre naše zuby bezpečné? Zistite, ktoré z nich naozaj fungujú a ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Foto: shutterstock/Reshetnikov_art
Domáce bielenie zubov – trefa do čierneho?
Snehobiely úsmev je cieľom mnohých ľudí. Predtým, ako sa rozhodneme pre nákladné ošetrenie u zubára, sa však často obraciame na domáce prostriedky.
Internet je plný návodov a receptov, ktoré sľubujú rýchle vybielenie zubov pomocou ľahko dostupných ingrediencií. Sú však tieto spôsoby účinné a hlavne bezpečné?
Jedlá sóda – klasika, ktorá môže uškodiť
Jedlá sóda je jednou z najčastejšie odporúčaných zložiek na domáce bielenie zubov. Vďačí za to svojim abrazívnym vlastnostiam, ktoré jej umožňujú odstraňovať povrchové škvrny. Na zubnú kefku stačí naniesť trochu jedlej sódy a jemne ňou vydrhnúť zuby, aby ste dosiahli bieliaci efekt.

Foto: shutterstock/mady70
Kokosový olej – hit internetu
Kokosový olej a metóda „oil pulling“ je technika, ktorá si získala obrovskú popularitu na sociálnych sieťach. Vyplachovanie úst olejom približne 10 – 15 minút denne má nielen vybieliť zuby, ale má aj detoxikačný účinok, zlepšiť zdravie ďasien a osviežiť dych.
Na čo si treba dávať pozor! Hoci neexistujú vedecké dôkazy o účinnosti kokosového oleja pri bielení zubov, ide o bezpečnú metódu pre sklovinu. Olej má antibakteriálny účinok, takže môže zlepšiť celkovú ústnu hygienu, ale nemôžete počítať s veľkolepými bieliacimi výsledkami. Je skôr podporou pri udržiavaní prirodzenej farby zubov.
Aktívne uhlie – moderné, ale je bezpečné?
Výrobky na báze aktívneho uhlia sú v súčasnosti jedným z najpopulárnejších trendov v oblasti bielenia zubov a túto metódu odporúčajú mnohí online tvorcovia. Aktívne uhlie má totiž schopnosť viazať toxíny a odstraňovať nečistoty, vďaka čomu je zložkou zubných pást a čistiacich práškov.

Foto: shutterstock/A-photographyy
Citrón a jedlá sóda – kyslé duo, ktoré poškodzuje zuby
Zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy je jednou z najčastejšie odporúčaných metód domáceho bielenia zubov. Kyselina z citróna má rozjasňujúci účinok, zatiaľ čo jedlá sóda pomáha odstraňovať povrchové škvrny.

Foto: shutterstock/Luis Echeverri Urrea
Jahody – prírodné, ale zradné
Jahody obsahujú kyselinu jablčnú, ktorá teoreticky môže mať bieliaci účinok na zuby. Mnohí ľudia si dužinu z jahôd vtierajú do zubov, aby sa zbavili škvŕn.

Foto: shutterstock/Ausra Barysiene
Návšteva zubára pred bielením
Predtým, ako sa rozhodnete pre akékoľvek domáce bielenie, je mimoriadne dôležité poradiť sa so svojím zubným lekárom. Hoci sa mnohé z týchto metód môžu zdať bezpečné, každý človek má individuálny zdravotný stav ústnej dutiny, ktorý môže ovplyvniť reakciu jeho zubov na určité ošetrenia.

Foto: shutterstock/Impact Photography
Váš zubný lekár má odborné znalosti o stave vašej skloviny, ďasien a celkovom zdraví zubov. Ak máte tenkú sklovinu alebo precitlivené zuby, niektoré domáce metódy – najmä tie, ktoré sú založené na abrázii (napríklad jedlá sóda alebo aktívne uhlie) – môžu viac uškodiť ako pomôcť. Strata skloviny je nezvratná a poškodenie skloviny vedie nielen k citlivosti, ale aj k zvýšenému riziku vzniku zubného kazu a ďalších zubných problémov.
- Preto sa oplatí zvážiť profesionálne bielenie zubov. Hoci je oveľa drahšie ako domáca metóda, je nielen bezpečnejšie, ale aj účinnejšie.

Foto: shutterstock/Elina Gritsak
Zubní lekári používajú prípravky s vyššou koncentráciou bieliacich zložiek, ktoré sa aplikujú kontrolovaným spôsobom, ktorý je bezpečný pre zdravie zubov a ďasien. Okrem toho zubný lekár pred pristúpením k bieleniu vykoná dôkladné vyšetrenie ústnej dutiny, ktoré pomáha eliminovať potenciálne riziká.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ryžová voda ako zázračný elixír na rast vlasov. Trefa do čierneho alebo nie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.