1.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wonderplay).
Z čoho vznikajú popraskané kútiky? Je to problém, ktorý postihuje mnoho ľudí najmä v jesennom období. Praskliny sprevádza bolesť a začervenanie, ale našťastie existuje domáci liek, ktorý vás ich zbaví raz a navždy.
Zápal kútikov na ústach sa prejavuje prasklinami a eróziou, ale nie je to len estetický problém. Prečo vznikajú? Ukazuje sa, že svedčia o nedostatkoch v tele.
Prečo vznikajú kútiky na ústach? Často postihujú ľudí s oslabenou imunitou, ale nie je to jediná príčina
Objavujú sa u ľudí všetkých vekových kategórií u detí aj u starších ľudí. Spôsobujú ich baktérie a plesne, najčastejšie Candida albicans, stafylokoky alebo streptokoky, ktoré majú ideálne podmienky na to, aby sa im darilo vo vlhkých kútikoch úst, ale príčin je viac. Aké sú hlavné príčiny vzniku popraskaných kútikov?
Kútiky môžu poukazovať na nedostatok vitamínov skupiny B a vitamínu C, železa alebo zinku. Často sa objavujú na jeseň alebo na jar, keď je imunita organizmu znížená a ľahko dochádza k infekciám. Aby ste im predišli, odporúča sa vhodne dopĺňať stravu a jesť fermentovanú zeleninu, ktorá je bohatá na vitamíny a posilňuje imunitu. Čo však môžete robiť, ak už máte kútiky zapálené? Tu je návod, ako sa ich zbaviť.
Ako sa zbaviť popraskaných kútikov domácim spôsobom? Príde vhod výrobok z kuchyne. Obsahuje veľa vitamínov
Je možné zbaviť sa kútikov domácim spôsobom. Stačí, ak siahnete po výrobku z vašej kuchynskej skrinky. Olivový olej má hydratačný a zmäkčujúci účinok a navyše obsahuje vitamíny A, D, E a K ktoré zmiernia zápal. Stačí niekoľkokrát denne naniesť na postihnuté miesto. Ak nemáte po ruke olej, vyskúšajte trik s medom, ktorý má antibakteriálne vlastnosti. Keď ho natriete na praskliny, bude pôsobiť, ako náplasť a urýchli hojenie.
TIP! Medový peeling je dobrou voľbou pre domáce ošetrenie suchých a pier a prevenciu zapálených kútikov. Ako ho pripraviť? Je to ľahké.
- K jednej čajovej lyžičke medu pridajte lyžičku mandľového oleja a lyžičku cukru.
- Všetko zmiešajte do vzniku jednotnej hmoty.
- Takto pripravený domáci peeling uložte do malej nádobky.
- Používajte na exfoliaciu pier jeden až dva krát do týždňa.
Pozrite sa postup vo videu blossom na Tik-Toku:
Protizápalové a antibakteriálne vlastnosti medu pomáhajú predchádzať infekciám a upokojujú popraskanú pokožku. Med je tiež prírodný zvlhčovač, čo znamená, že pomôže vašim perám priťahovať a zadržiavať vodu, aby sa zabránilo budúcemu vysušovaniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Snehobiely úsmev doma. Ako si bezpečne vybieliť zuby?
Vezmite z kuchynskej skrinky a „nakvapkajte“ na popraskané päty. Ihneď pocítite úľavu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.