3.10.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lexis_Jan).
Radiátor je na jeseň a v zime základom a trh ponúka mnoho riešení, od tradičných až po moderné a dokonca dočasné. Ktorý radiátor je najúspornejší, ktorý vydáva najlepšie teplo. A ktorý radiátor spotrebuje najmenej elektrickej energie?
Radiátor je nevyhnutným doplnkom v dome aj v byte. Existuje mnoho riešení, od tradičných liatinových cez panelové a doskové radiátory až po elektrické. Existujú aj prenosné radiátory, ktoré sa používajú napríklad na zabezpečenie tepla, keď samotné ústredné kúrenie nestačí. Niet divu, že nadbytok nápadov vás môže ohúriť. Ktoré radiátory sú energeticky najúspornejšie?
Ktorý radiátor je najúspornejší? Zistite, ktoré riešenie vám bude vyhovovať
Teoreticky najlepší radiátor z hľadiska úspor je ten, ktorý zabezpečí vysokú účinnosť pri minimálnej spotrebe energie. Dôležitý je aj typ inštalácie v budove, veľkosť miestnosti a vaše potreby. V kúpeľniach a tam, kde je viac vlhkosti, je lepšie zvoliť riešenie, ktoré bude neustále udržiavať danú teplotu. Vo veľkých a vysokých interiéroch sa osvedčia radiátory, ktoré sa rýchlo zahrejú. Ak máte prístup k ústrednému kúreniu, logickým riešením je tradičný vodný radiátor. A ktorý radiátor je najúspornejší?
Hliníkový a panelový radiátor potrebuje menej vody a je tiež ľahší, čo znamená, že sa rýchlejšie zahrieva a rýchlejšie vydáva teplo. To vám pomôže ušetriť energiu a znížiť účty. Bude dobré investovať do termostatickej hlavice, ktorá bude automaticky regulovať vykurovanie v závislosti od teploty v miestnosti.
V starých budovách bez dostatočnej tepelnej izolácie, teda tam, kde sú tepelné straty väčšie, však bude lepšie fungovať tradičné riešenie, t. j. liatinový radiátor. Hoci jeho zahrievanie trvá dlhšie, vďaka tomu, že je naplnený horúcou vodou, uvoľňuje teplo pomalšie a dlhšie.
Vodný radiátor má dostatočný výkon a vykurovaciu plochu, ale vyžaduje si prístup k systému ústredného kúrenia. Pri správnom používaní sa vďaka nemu znížia aj náklady. Na druhej strane, elektrický ohrievač je mobilný, ľahko sa inštaluje a zvyčajne sa rýchlo zohreje, ale jeho prevádzka je v porovnaní s tradičným drahá, pokiaľ nemáte fotovoltický systém.
Ktorý radiátor vydáva najlepšie teplo? Zistite, ktorý elektrický radiátor si vybrať a ktorý radiátor spotrebuje najmenej elektrickej energie
Elektrické energeticky úsporné radiátory sú častou voľbou, keď chcete dohriať miestnosť, v ktorej súčasný systém nepostačuje. Elektrické konvekčné vykurovacie telesá, známe aj ako konvektory, sú ideálne pre malé miestnosti, napríklad kúpeľne, pretože pracujú rýchlo. Vyhrievajú miestnosť vďaka špeciálnemu výmenníku, ktorý nasáva chladný vzduch a uvoľňuje horúci vzduch. Sú konvektory energeticky účinné? Konvektory vybavené termostatom spotrebujú menej elektrickej energie.
Sálavé ohrievače fungujú na princípe „zapáleného krbu“ a sú úspornejšie ako konvektory, ale aj drahšie. Sú vhodné najmä do väčších miestností. Elektrický ohrievač s keramickou vložkou sa rýchlo zohreje, ale spotrebuje veľa elektrickej energie. Po zahriatí spotreba energie klesá a zostáva nízka, a keď sa vypne, ešte nejaký čas vyhrieva miestnosť. Nie je to teda „chvíľkové“ riešenie.
S olejovým radiátorom budete vykurovať miestnosť najdlhšie. Vzhľadovo pripomína tradičný liatinový radiátor, ale vo vnútri je naplnený olejom. Aj keď trvá dlho, kým sa zohreje, a preto aj na začiatku spotrebuje veľa energie, zároveň vydáva teplo zďaleka najdlhšie, a to aj po odpojení od elektrickej siete, takže je ideálnym riešením, ak chcete miestnosť vykurovať a nielen rýchlo dohrievať. Pred výberom sa oplatí riadiť sa princípom MM alebo výkonom na meter a vypočítať potrebu tepla. Odhaduje sa na 60 až 90 wattov na meter štvorcový v bytoch, 90 až 120 wattov na meter štvorcový v domoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pred vykurovacou sezónou prelejte cez radiátor. Dom bude v zime teplý
Dala som na radiátor niekoľko listov. Nepríjemný problém zmizol a moja peňaženka si oddýchla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.