5.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Djordje Novakov).
Na tróne najobľúbenejších nápojov na svete je káva hneď za vodou. Ale idú jej nesporné chuťové vlastnosti ruka v ruke s jej zdravotnými účinkami? Môžeme si kávu bez obáv vychutnávať nalačno?
Zástancovia aj odporcovia pitia kávy nalačno majú svoje argumenty. Pri skúmaní mýtu, že takýto ranný rituál je škodlivý, stojí za zmienku, že vedecké dôkazy toto tvrdenie jednoznačne nepotvrdzujú. Môže káva nalačno skutočne viesť k tráviacim problémom? Neexistujú pre to presvedčivé dôkazy, hoci nechýbajú názory, že môže dráždiť žalúdok a zhoršovať príznaky IBS alebo refluxu.
Ďalšou často diskutovanou otázkou je vplyv kávy na hladinu kortizolu, známeho ako stresový hormón. Jeho vysoká hladina môže byť zdraviu škodlivá a ukazuje sa, že káva môže stimulovať jeho produkciu. U pravidelných konzumentov kávy však nedochádza k výraznému zvýšeniu tohto hormónu, čo vyvracia teóriu, že ranná káva má negatívny vplyv na náš organizmus.
Napriek tomu káva nie je nápoj bez vedľajších účinkov. Nadmerná konzumácia kofeínu môže viesť k závislosti, úzkosti a dokonca k záchvatom paniky. Káva s mliekom na prázdny žalúdok? To je zasa recept na zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Zdravý rozum a striedmosť sú odporúčaniami odborníkov, ktorí varujú pred prekročením bezpečnej dávky 400 mg kofeínu denne, čo zodpovedá približne 4 až 5 šálkam kávy. Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné a dojčiace ženy. Odporúča sa tiež odložiť kávu pred spaním a v dennom jedálnom lístku presadzovať varenú kávu alebo kávu espresso namiesto instantnej kávy.
Pri odpovedi na otázku, či je káva nalačno zdravým zvykom, sa oplatí počúvať vlastné telo a prispôsobiť svoje kávové rituály individuálnym potrebám a reakciám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Listová zelenina zachráni vašu pečeň. Nemusíte ju variť
Pripravte si z tohto korenia čaj. Posilní imunitu a zlepší trávenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.