5.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa shutterstock.com/Cristina.A).
Čistenie matraca je pomerne náročné, ale s týmto jednoduchým spôsobom rýchlo osviežite svoj matrac a zbavíte sa nezvaných hostí. Pomôže Vám pri tom jedlá sóda. Tento nápad sa môže zdať zvláštny, ale používali ho už naše mamy a staré mamy. Funguje to, je to rýchle, účinné a nestojí to takmer nič. Stojí za to ho vyskúšať.
Jedlá sóda je univerzálny výrobok, ktorý by mal byť v každej domácnosti. Pomocou nej môžete odblokovať upchaté potrubie a vyčistiť mastné povrchy. Tým sa však jej výhody nekončia. Prečo si ľudia posypávajú matrac jedlou sódou? Je to účinný spôsob, ako ho dôkladne vyčistiť. A nehovoríme tu o škvrnách, ale o niečom oveľa horšom. Hovoríme o mikróboch žijúcich v našej posteli.
Jedlá sóda pomôže matrac účinne zbaviť baktérií, vírusov a všetkých ostatných tvorov. Navyše je to skvelý spôsob, ako osviežiť váš matrac.
Pomocou jedlej sódy sa uvedených problémov môžeme rýchlo a účinne zbaviť bez poškodenia matraca.
- Stačí z postele odstrániť všetku posteľnú bielizeň a posypať ju jedlou sódou, dôkladne ju rozotrieť a nechať pôsobiť niekoľko hodín.
- Po uplynutí tejto doby stačí matrac dôkladne povysávať a je hotovo!
Je to rýchlejšie ako pranie a ekologickejšie ako čistiareň. Všetko, čo potrebujete, je balenie sódy, ktoré stojí pár centov. Posypete ňou matrac a idete si čítať knihu alebo sa prejsť. O niekoľko hodín sa vrátite, vysajete a máte hotovo. Vaša posteľ je čistá, voňavá a bezpečná.
Ako čistiť matrac?
Okrem pravidelného osviežovania matraca jedlou sódou sa oplatí pamätať aj na ďalšie spôsoby ošetrenia, aby vám vydržal dlhé roky.
- Na udržanie čistoty matraca je najlepšie používať poťah na matrac – perte ho raz za mesiac.
- Ak sa matrac zašpiní, môžete nečistoty odstrániť pomocou čistiaceho prostriedku na čalúnenie (môžete tiež zriediť malé množstvo prostriedku na pranie v miske s vodou). Na čistenie matraca použite iba samotnú penu – pomocou hubky ju naneste na nečistoty a potom jemne osušte uterákom.
- Matrac vysávajte každých niekoľko mesiacov – použite úzku hubicu a vysávač nastavte na nízke otáčky.
Ako často by sa mala meniť posteľná bielizeň?
Viete, ako často by sme mali meniť posteľnú bielizeň? Väčšina ľudí to robí príliš zriedkavo. Mikrobiológovia tvrdia, že by ste to mali robiť raz týždenne, a keď je vonku horúco, dokonca dvakrát týždenne. Prečo? Každú noc zanecháme v posteľnej bielizni až pol litra potu. Navyše nám pokožka produkuje maz, padajú nám vlasy… Kto by chcel spať v takýchto podmienkach? Predovšetkým je to ideálne prostredie pre roztoče.
Roztoče sa prichytávajú na vlákna posteľnej bielizne a matracov pomocou kliešťov na každej zo svojich ôsmich nôh. Ich výkaly môžu spôsobiť zdravotné problémy vrátane astmy, ekzému, svrbenia očí alebo upchatého nosa.
Je dôležité prať posteľnú bielizeň aspoň pri 60 stupňoch Celzia – vtedy si môžete byť istí, že roztoče uhynuli a ich výkaly sa už v posteľnej bielizni nenachádzajú. Ak je potrebné tkaninu perín vyprať pri nižšej teplote, po vysušení ju jednoducho vyžehlite.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.