05.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio).
Je každodenné umývanie tela zdravé? Mnohí z nás si nevedia predstaviť ísť spať bez toho, aby si dali vaňu alebo sprchu. Je však každodenné umývanie tela naozaj nevyhnutné? Ukázalo sa že to, môže mať za následok kožné problémy, ako je suchosť a podráždenie. Ako často by sme sa teda mali umývať?
Môže nám časté umývanie tela uškodiť?
Umývanie celého tela je našou každodennou rutinou, no dermatológovia pred jeho nepríjemnými účinkami varujú. Ukazuje sa, že nadmerné používanie čistiacich prostriedkov a dlhé sprchovanie môže oslabiť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
Doktor Robert H. Shmerling z Harvard Health vysvetľuje, že zdravá pokožka má vrstvu olejov a „dobrých“ baktérií, ktoré nás chránia pred škodlivými mikroorganizmami. Príliš časté umývanie horúcou vodou a silnými čistiacimi prostriedkami odplavuje tieto prírodné látky, čo vedie k vysušovaniu, podráždeniu a oslabeniu imunitných funkcií pokožky.
Narušenie prirodzenej ochrannej bariéry môže spôsobiť, že pokožka bude náchylnejšia na infekcie a zápaly. Pamätajte, že naše telo potrebuje pre správne fungovanie imunitného systému kontakt s mikroorganizmami. Príliš sterilné prostredie môže paradoxne viesť k oslabeniu imunity, pretože telo nemá šancu produkovať tzv. imunologickú pamäť, ktorá mu umožňuje účinne bojovať s chorobami.
Ako zdôrazňuje doktor Shmerling, väčšine ľudí stačí sprchovanie niekoľkokrát týždenne. Na udržanie správnej hygieny stačia kratšie sprchy, trvajúce 3-4 minúty. Umývanie celého tela každý deň nie je potrebné, najmä pri použití silných prostriedkov.
Ktoré časti tela vyžadujú každodenné umývanie?
Namiesto každodenného umývania celého tela sa oplatí zamerať sa na niekoľko kľúčových oblastí, ktoré si skutočne vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Dermatológovia, vrátane Dr. Shmerlinga, uvádzajú, že každodenná hygiena by mala zahŕňať zuby, ruky, nohy a intímne partie. Tieto miesta sú najviac náchylné na hromadenie baktérií, čo môže viesť k infekciám a iným zdravotným problémom.
Žiaľ, chodidlá sú časťou tela, ktorú pri každodennej hygiene často ignorujeme, aj keď sú obzvlášť vystavené hromadeniu potu a baktériám. Zanedbanie umývania nôh môže viesť k rozvoju mykózy alebo nepríjemného zápachu.
Najväčšia chyba pri umývaní sa. Vyhnite sa ako mor
Jednou z najčastejších chýb pri umývaní sa je používanie príliš horúcej vody. Horúce sprchy môžu byť síce uvoľňujúce, no škodia našej pokožke. Dermatológovia ako Dr Shilpi Khetarpal z Cleveland Clinic odporúčajú sprchovať sa vlažnou vodou. Táto teplota pôsobí na pokožku menej agresívne, zabraňuje vysušovaniu a podráždeniu.
Ľudia najmä s kožnými ochoreniami, ako je ekzém, by sa mali vyhýbať horúcej vode, ktorá môže zhoršiť príznaky. Vlažné sprchy pomôžu zachovať prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky, čím sa minimalizuje riziko dermatologických problémov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalievam 5 čajových lyžičiek na liter vody a namáčam si nohy. Už dávno neboli také mäkké
Čo sa stane s tvárou, keď sa na dva týždne vzdáte cukru? Možno sa v zrkadle nespoznáte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.