6.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/amphaiwan).
Predpisy pre rôzne typy výrobkov vrátane potravín sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť. Z tohto dôvodu môžeme byť svedkami situácie, keď je jedna zložka na jednom trhu zakázaná a na inom je bežne dostupná. To je napríklad prípad kumarínu. Zistite, čo to je a v čom sa nachádza.
Čo je kumarín?
Kumaríny sú skupinou organických zlúčenín so širokým spektrom použitia v potravinárskom, farmaceutickom a kozmetickom priemysle (vrátane parfumov). V prírode sa nachádzajú v rastlinách, ako je škorica, fazuľa tonka a tzv. bizonia tráva, a sú zodpovedné za charakteristickú vôňu – kombináciu čerstvo pokosenej trávy a vanilky – a chránia rastliny pred rôznymi infekciami.
Samotný kumarín nemá antikoagulačný účinok, ale jeho deriváty, ako napríklad warfarín, sa používajú ako antikoagulanciá, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Ich nadbytok môže byť škodlivý a príliš veľa kumarínu môže viesť k zdravotným problémom. Z tohto dôvodu boli kumaríny ako potravinárska prísada v Spojených štátoch zakázané už v 50. rokoch 20. storočia.
Obsah kumarínu v škorici. Je dôvod na obavy?
Pre mnohých ľudí môžu byť informácie o obsahu kumarínu v škorici desivé. Veď je to jedno z najčastejšie používaných korenín v kuchyni. Treba však spomenúť denný limit príjmu tejto zložky, ktorý je 0,1 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti (pol až jedna čajová lyžička denne). Až pri jeho prekročení má kumarín silne hepatoxický účinok, ktorý môže poškodiť pečeň. Kumarín sa častejšie vyskytuje v škorici Cassia ako v cejlónskej verzii. Treba tiež poznamenať, že Štátna hygienická inšpekcia testuje škoricu dostupnú na trhu práve na prítomnosť kumarínu. Kumarín sa nachádza aj v bôboch fazule tonka (vo svete známych ako mexická vanilka) a v bizonej tráve, ktorá sa v kuchyni používa na marinovanie mäsa a je vynikajúca ako príchuť alkoholu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Múku vložte do mrazničky. Tým sa vyrieši bežný problém
Skladujete pečivo v plastovom vrecku? Urobte určitú vec, inak po 1 dni splesnivie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.