08.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Samostrova).
Na jeseň a v zime sú kvety náchylnejšie na vznik plesní v kvetináči. Má negatívny vplyv na ich zdravie a je dôsledkom nedostatočnej starostlivosti. Ako teda bojovať proti tomuto problému? Pomôcť vám môžu osvedčené domáce prostriedky.
Všimli ste si vo svojom kvetináči pleseň? Ak vidíte nevzhľadný biely povlak s viditeľnými spórami, nepodceňujte problém. Vaše kvety môžu chradnúť, pretože majú sťažený prístup k vode, živinám a minerálnym soliam z pôdy.
Starostlivosť o kvety na jeseň a v zime vyzerá trochu inak ako na jar a v lete. Zistite, ako zabrániť vzniku plesní. Ak však plesne už napadli vaše kvety, začnite proti nim bojovať domácimi prostriedkami.
Ako zabrániť vzniku plesní v kvetináči? Správna starostlivosť o rastliny
- Vývoj plesní v kvetináči podporuje nadmerné zalievanie rastlín, ktoré vedie k nadmernej vlhkosti.
Preto by sme mali kvety zalievať až po vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. Vodu vylievajme aj z tanierov, aby sme zabránili hnilobe koreňov a rastu húb.
- Takisto je dobré umiestniť kvetináče na dobre vetranom mieste, pretože tam, kde je slabá cirkulácia vzduchu, vznikajú plesne.
Ak nemôžeme zlepšiť vetranie, potom exempláre premiestnime alebo nastavíme ventilátory na zlepšenie prúdenia vzduchu.
Domáce prostriedky proti plesni v kvetináčoch. Pozrite sa do kuchynskej skrinky
Účinným spôsobom boja proti plesniam v kvetináči je použitie škorice, pretože toto obľúbené korenie má protiplesňové vlastnosti.
- Stačí posypať povrch pôdy tenkou vrstvou.
Ide o úplne bezpečný a ekologický spôsob odstraňovania bielych nánosov.
- Ďalšou rovnako účinnou metódou je posypanie povrchu pôdy aktívnym uhlím.
- Môžeme ho tiež pridať do substrátu pri presádzaní rastlín.
Tento produkt absorbuje vlhkosť a tiež zastavuje rast húb. Okrem toho výrazne zlepšuje odvodnenie. Zabraňuje tak hromadeniu prebytočnej vody.
- Na plesne sa oplatí použiť aj sódu bikarbónu.
Jednoducho rozpustite tri čajové lyžičky tohto výrobku v pohári prevarenej vody a túto zmes nastriekajte na napadnuté miesta. Bude pôsobiť ako prírodný fungicíd a rýchlo odstráni problém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.