10.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Pixabay shutterstock/Lysenko Andrii).
Zdalo by sa, že myši sú laboratórne zvieratá, ktoré už vedcov neprekvapia. Nedávny výskum však ukázal, že tieto nenápadné hlodavce pred nami stále skrývajú mnohé tajomstvá. Jedným z nich môže byť aj fakt, že samčekovia myší sa banánov hystericky boja. Zistite, prečo ich tieto plody tak stresujú a aké je vedecké vysvetlenie tohto javu.
Prvá asociácia mnohých ľudí je, že myši sa boja mačiek. Nezvyčajný objav vedcov však dokazuje, že hlodavce sa banánov boja ešte viac. Sú pre nich prekvapivo veľkým zdrojom stresu.
Čo stresuje myši?
Nedávno bola v laboratóriách na McGill University v Montreale objavená nová vlastnosť myší. Vedcom sa podarilo pozorovať, ako sa samci správajú v prítomnosti gravidných alebo dojčiacich samíc. Prekvapivo sa ukázalo, že v takýchto podmienkach sa úroveň stresu samcov výrazne zvyšuje.
- Vedci tento jav vysvetľujú tým, že mužský stres spúšťa chemická látka zvaná amylacetát. Je zložkou moču samíc, ktoré majú mláďatá alebo sú gravidné.
Je zaujímavé, že ako priznáva jeden z výskumníkov, tento objav bol náhodný. Vedci v tom čase robili niečo úplne iné a gravidné samice mali byť použité na ďalší experiment.
Jeden zo študentov si však medzitým všimol, že samci sa okolo gravidných myší začali správať zvláštne.
- Samci môžu prejavovať infanticídnu agresivitu voči mladým myšiam. V praxi to znamená, že sú schopní na nich zaútočiť, aby odstránili potomkov konkurentov a dali prednosť vlastným génom.
Preto samice, ktoré chcú ochrániť svoje mláďatá, vysielajú pachové signály. Ich telá produkujú chemikálie, ktoré odstrašujú potenciálnych nepriateľov.
Myši komunikujú prostredníctvom čuchu. Ako im to pomôže v boji?
Hlodavce komunikujú predovšetkým prostredníctvom čuchu. Zvyčajne sú to samci, ktorí používajú vôňu na sprostredkovanie určitých informácií ženám. V nedávnych štúdiách však samice samcom signalizovali, že ak sa pokúsia priblížiť k nim alebo k ich mláďatám, budú nimi napadnuté. Na tento účel používajú chemickú zlúčeninu nazývanú amylacetát.
Vedci vypočítali, že samci myší začnú produkovať stresové hormóny už päť minút po kontakte s amyloktánom. Tým sa ich telo pripraví na prípadný boj, a čo viac, vylučovanie stresových hormónov vedie k analgézii, teda zvýšeniu odolnosti proti bolesti. To znamená, že táto chemikália im slúži nielen ako varovanie, ale tiež im pomáha vyzbrojiť sa potenciálnou hrozbou.
Prečo sa myši boja banánov?
Výskumníci pokračovali vo svojom výskume a zaujímali sa o to, či samce myší budú tiež stresovať amyloktánom z iného zdroja, ako je moč gravidných samíc. Amylacetát je chemickou štruktúrou veľmi podobný izoamylacetátu. Obe zlúčeniny sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a možno ich nájsť predovšetkým v banánoch, kde sú hlavnou zložkou vône.
Vedci sa teda vybrali do neďalekého obchodu a namočili klbká vlny do banánového oleja. Potom ich umiestnili do klietok s myšami.
- Podľa ich predpokladov sa u samcov myší okamžite zvýšila hladina stresových hormónov.
Zaujímavé je, že rast bol o niečo väčší u tých hlodavcov, ktoré nikdy predtým nesplodili. To vedie vedcov k hypotéze, že takéto samce môžu predstavovať väčšiu hrozbu pre mláďatá ako tie, ktorých vrhy sa už narodili.
- Počas výskumu sa tiež ukázalo, že hormonálny efekt vystavenia sa vôni banánov u myší trvá až 60 minút.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žerie váš pes trávu? Zistite, prečo to robí. Dôvod prekvapí mnohých majiteľov
Koľko miesta by mala mať mačka doma? Minimálna veľkosť bytu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.