11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Johnstocker Production).
Na jeseň naša imunita často klesá a bojujeme s prechladnutím. Nádcha, ktorá sa objaví, môže byť nepríjemná a niekedy je ťažké zbaviť sa jej celé týždne. Existujú však domáce prostriedky, ktoré roky používali naše babičky a ktoré nielenže urýchľujú boj s infekciou, ale aj uvoľňujú nos a prinášajú úľavu počas jesennej nádchy.
Hydratácia je kľúčová. Inhalácia a esenciálne oleje
Infikované a podráždené nosové sliznice si vyžadujú predovšetkým zvlhčovanie. Lieky predpísané lekárom sú, samozrejme, základom pri ochorení, ale je vhodné pridať domáce prostriedky, ktoré poskytujú regeneráciu a pomáhajú bojovať s úpornou nádchou.
Tu prichádzajú na pomoc inhalácie, ktoré používali už naše babičky a prababičky a hovorovo ich nazývali „naparovačky“, pretože vedeli, aké dôležité účinky má para na naše dýchacie cesty.
Najobľúbenejším a najjednoduchším spôsobom je použitie misky a teplej (nie však horúcej a vriacej!) vody. Do misky nalejte vriacu vodu a pridajte do nej bylinky, napr. harmanček a šalviu, ktoré majú antibakteriálne a antivírusové účinky, alebo niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napr. eukalyptový, mätový, borovicový).
Potom sa nakloňte nad misku, prikryte si hlavu uterákom a niekoľko minút zhlboka dýchajte.
Teplá para nielenže zvlhčí sliznice, ale aj uvoľní nos a umožní vdychovanie éterických olejov uvoľnených z bylín. Túto procedúru je dobré opakovať aspoň raz denne.
V súčasnosti sú k dispozícii aj elektronické zvlhčovače vzduchu v rôznych formách. Do zvlhčovača vzduchu stačí naliať primerané množstvo vody a niekoľko kvapiek éterických olejov, potom ho zapojiť do zásuvky a zo vzduchu sa uvoľní príjemná hmla, ktorá zvlhčí vzduch na mieste, kde sa najčastejšie zdržiavate, napr. pri pracovnom stole.
Primerané zvlhčovanie vzduchu je dôležité pri nádche a znižuje aj úroveň znečistenia v miestnosti. To je zase dôležitý aspekt nielen vtedy, keď sme chorí.
Prepláchnite si nosné dutiny a nos. Pomôže vám pri tom fyziologický roztok
Vyplachovanie nosových dutín a nosa je liečba, ktorá rozhodne môže urýchliť zbavenie sa jesennej nádchy. Čo presne to je? O nič iné ako o výplach nosa tekutinou, ktorý je spojený s čeľustnou, čelnou, klinovou a lícnou dutinou nachádzajúcimi sa v našej tvári.
Najčastejšie sa na tento výplach odporúča fyziologický roztok, ktorý pomáha očistiť sliznicu od alergénov, baktérií a vírusov, ako aj prebytočného hlienu, a tak zmierniť nádchu.
Hoci to môže znieť ako zložitý postup, môžeme ho vykonať doma, vo vlastnej kúpeľni. Stačí si na to pripraviť soľný roztok (pol čajovej lyžičky soli na pohár teplej prevarenej vody) alebo si kúpiť hotový roztok v lekárni.
Na výplach nosa použite irigátor, aplikačnú fľašu alebo malú striekačku bez ihly. Roztok jemne vložte do jednej nosovej dierky a potom ho nechajte vytiecť druhou, pričom hlavu mierne nakloňte na jednu alebo druhú stranu. Ošetrenie sa najlepšie vykonáva nad miskou alebo nad umývadlom.
Čaj je ideálnym nápojom pri nádche
Tretím trikom, ktorý možno považovať za celkom samozrejmý, je čaj. Horúce nápoje s prírodnými zložkami majú zahrievací účinok, posilňujú imunitu a pomáhajú zmierniť príznaky prechladnutia.
Hydratácia organizmu počas infekcie je kľúčom k rýchlejšiemu zotaveniu, navyše voľba nálevu alebo čaju môže telu dodať cenné zložky.
Keď bojujete s prechladnutím a jesennou nádchou, oplatí sa do čaju pridať med, zázvor a citrón. Tieto zložky sa už roky používajú v prírodnej medicíne pri ochoreniach, ako je napríklad prechladnutie.
Zázvor má protizápalové vlastnosti, med pôsobí antibakteriálne a citrón dodáva vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém. To všetko podávané v tekutej, teplej forme sa v tele lepšie vstrebáva a podporuje jeho regeneráciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je najlepší liek na nádchu. Toto prírodné antibiotikum nájdete vo svojej kuchyni
Ako sa zbaviť suchej pokožky na nose? Pocítite úľavu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.