11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoroyalty).
Slovenská jeseň vás môže jeden deň prekvapiť modrou oblohou, vysokými teplotami a krásnymi výhľadmi a na druhý deň sa schovať do hmly, priniesť mráz a vychladiť váš byt. Zariadenie, ktoré vám umožní prežiť extrémne nízke teploty, je radiátor. Čo robiť, ak odmietne spolupracovať a nechce kúriť? Je dobré začať tým, že skontrolujete, či sa v ňom od posledného použitia nenahromadil vzduch. Trochu práce vám umožní rýchlo sa s problémom vyrovnať.
Ako zistíte, či je v radiátore vzduch?
Po horúcom lete sa musíme často potýkať so zhoršeným počasím a nízkymi teplotami od prvých jesenných dní. Takéto podmienky spôsobujú rýchle ochladenie vykúrených bytov. Túto situáciu je potrebné vždy riešiť do konca septembra, kedy zvyčajne začína vykurovacia sezóna. Vtedy sa z inštalovaných radiátorov začne šíriť príjemné teplo. Občas sa však stane, že prístroj nevydá patričné množstvo príjemného vzduchu, kúri slabo alebo nekúri vôbec. Najčastejšou príčinou tohto stavu je vzduchový uzáver.
Ako správne rozpoznať problém a rýchlo ho riešiť? Než začneme radiátor rozoberať, vypočujme si zvuky, ktoré vydáva. Špecifické bublanie, vŕzganie a iné nepríjemné zvuky vychádzajúce zvnútra najčastejšie poukazujú na uzavretosť. Správna prevádzka zariadenia by mala byť úplne tichá. Dokonca aj počuteľné zvuky môžu znamenať, že niečo nie je v poriadku. V takom momente sa oplatí párkrát zhlboka nadýchnuť a zdržať sa panikárskeho volania špecialistov. Ukazuje sa, že radiátory môžeme ľahko odvzdušniť sami.
Je vzduchom naplnený radiátor nebezpečný?
Otázku vzduchu v radiátoroch v domácnosti rozhodne netreba podceňovať. Odborníci zdôrazňujú, že sa tým zníži účinnosť zariadení. K postupnému poškodeniu v priebehu času prispeje aj vzduch zachytený vo vnútri.
Prečo sa to deje? Môže za to prítomnosť kyslíka, ktorý veľmi rýchlo reaguje so železom, výrobným materiálom radiátorov. Tento kontakt vedie ku korózii a vysokým a často bolestivým nákladom na opravu.
Vynechaním odvzdušňovania radiátorov sa zníži aj komfort pobytu v byte. Následky takéhoto správania pocítime obzvlášť bolestivo v zime, no môžu sa prejaviť už na jeseň. Studený vzduch si vždy nájde cestu do miestností. Všetko, čo potrebujete, sú malé diery, otvory alebo dokonca jednoduché otváranie dverí alebo okien. Častice vzduchu zachytené v zariadení zohrejú radiátor iba zvnútra , ale neuvoľnia nahromadené teplo von. V dôsledku toho sa účty začnú zvyšovať a my budeme naďalej mrznúť.
Ako odvzdušniť radiátor?
Hoci radiátory inštalované v miestnostiach nevyzerajú ako príliš komplikované zariadenia, vykonávať odvzdušňovanie sami môže byť trochu odstrašujúce. Často si myslíme, že potrebujeme odborné znalosti, špeciálne zručnosti, špecializované nástroje a niekoľko alebo dokonca tucet hodín voľného času. Ukazuje sa, že sme sa roky mýlili a samotný proces nie je taký náročný.
Stačí postupovať podľa jednoduchých pokynov a nevynechávať žiadne kroky a už po niekoľkých minútach začnú radiátory pracovať oveľa efektívnejšie. Ako na to?
- 1. Odvzdušniť môžeme len úplne studený radiátor. Aby sme sa uistili, že teplota nezačne náhle stúpať, nastavme termostatickú hlavicu na 0 alebo snehovú vločku.
- 2. Prineste si z kúpeľne veľký lavór alebo vedro a potom ho umiestnime priamo pod odvzdušňovací ventil. Doplnok bude užitočný na zachytávanie vody nahromadenej vo vnútri.
- 3. Najlepšie je odskrutkovať ventil pomaly pomocou kľúča alebo skrutkovača. V tejto fáze počujeme syčanie vychádzajúce z vnútra radiátora.
- 4. V tejto fáze musíme byť trpezliví a počkať, kým charakteristický zvuk neprestane. Ticho bude znamenať, že všetok vzduch opustil radiátor.
- 5. Keď do nádoby začne padať voda, môžeme dotiahnuť ventil a pomocou hlavice nastaviť vhodnú teplotu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce riešenie na zápach v šatníku. Všetko vyrieši rolka papiera
Kam vyhodiť použité čajové vrecúška? Takmer každý robí chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.