11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube/Futon Tokyo Watayamori).
Ráno som sa zobudila s bolesťou hlavy, opuchom, stuhnutým krkom a napätými ramenami. Na nespavosť som vyskúšala všetko: meditáciu, bylinky a masáže. Len na radu kamarátky som skúsila niečo iné. Stačila jedna noc, aby som jej zavolala a povedala: Ďakujem! Našla som protijed na moju bolesť. Tento malý pohánkový vankúšik mi umožnil konečne pokojne spať celú noc.
Jedno riešenie na nespavosť, nepohodlie a bolesti krku
Dlhé roky ma trápila nespavosť, neschopnosť si poriadne ľahnúť, nočné zmietanie sa a ráno som sa budila nielen s bolesťou hlavy, ale aj s opuchmi, stuhnutým krkom a napätými ramenami. Vyskúšala som všetko: vymenila som matrac, brala som doplnky na lepší spánok, brala som vitamíny a bylinky. Účinky boli buď dočasné alebo žiadne. Došlo to do bodu, kedy som mala chuť plakať už len pri pomyslení na to, že pôjdem spať. Únava zachvátila celé moje telo, čo sa premietlo do zlého fungovania cez deň a v noci začalo podráždenie znova.
Jedného dňa som sa na návšteve u svojej drahej kamarátky sťažovala na stuhnutý krk a obrovské problémy so spánkom. Vedela som, že sa tiež sťažovala na nespavosť. Aká som ostala prekvapený, keď som sa dopočula, že s týmto problémom sa už dávnejšie popasovala! Priniesla mi… vankúš. Je to možné? Ako?
- Ukázalo sa, že to nie je obyčajný vankúš, ale naplnený prírodnými pohánkovými šupkami.
Prečo sa oplatí spať na vankúši naplnenom pohánkou?
Rozhodla som sa o tom zistiť viac. Ťažký šuštiaci vankúš naplnený pohánkovými alebo špaldovými šupkami je nielen pohodlný, ale má množstvo zdraviu prospešných vlastností:
- inhibuje rast škodlivých baktérií
- poskytuje dostatočnú oporu krku a zátylku
- má protizápalové účinky
- reguluje teplotu
- má priedušnú štruktúru
- obmedzuje vývoj prachových roztočov, čo je prospešné pre alergikov
Je pohánkový vankúš pohodlný?
Tento vankúš je oveľa ťažší ako štandardné. Pri každom pohybe môžete počuť jemné šuchotanie zŕn padajúcich dovnútra, čo je mimoriadne upokojujúce a uvoľňujúce. Prvýkrát som nemala problém s polohovaním hlavy. Opierka krku bola pre mňa ako stvorená, vďaka čomu som mala ideálnu polohu na to, aby som za pár chvíľ zaspala.
Prekvapilo ma, aké odlišné sú skúsenosti s prírodným vankúšom v porovnaní s tými z obchodu. Rada zaspávam na bruchu, preto bolo pre mňa náročné prispôsobiť si predchádzajúce vankúše svojim potrebám. A tu? Nulové problémy! Keď som pod neho vložila ruku, zrnká sa rozsypali do strán, akoby sa prispôsobovali mojim očakávaniam.
Doma mám vankúše plnené páperím, polyesterové a takzvané ortopedické vankúše. Žiadny z nich mi neposkytol toľko pohodlia ako pohánka. Už po pár nociach spánku na ňom zmizli problémy so zaspávaním a zmizli bolesti krku. Odkedy ho mám, dokonca si ho beriem so sebou aj na cesty, pretože si neviem predstaviť spať na iných vankúšoch.
Dokážete vyprať pohánkový vankúš?
Starostlivosť o prírodné materiály môže byť často náročná. Ako prať vankúš so sypkou, prírodnou náplňou? Ukazuje sa, že nemôžete, ale nie je to potrebné. Pohánková šupka je antibakteriálna a nezadržiava vlhkosť.
- Pohánkový vankúš nepodporuje ani rozvoj roztočov, preto stačí obliečku na vankúš pravidelne meniť a prať. Raz za mesiac dám vankúšik do mrazničky, najmä keď som prechladnutá, aby na povrchu nezostali mikróby.
Kontraindikácie spánku na pohánkovom vankúši
Napriek môjmu maximálnemu úsiliu som nenašla jedinú kontraindikáciu používania prírodného vankúša. Odporúča sa pre každú vekovú skupinu a dokáže sa prispôsobiť spánku v akejkoľvek polohe, dokonca aj na bruchu.
Skvele sa bude hodiť pre ľudí, ktorí sa v noci vrtia a často menia polohu, pretože pri každom pohybe sa zrniečka rozplynú na rôzne strany, aby krčnej chrbtici vždy poskytli dostatočnú oporu. Sama som si to overila a nie som typ človeka, ktorý prespí celú noc v jednej polohe.
Pohánkové šupky nespôsobujú alergické reakcie, preto sú bezpečné aj pre citlivých ľudí. Aby ste si tvrdosť vankúša upravili podľa seba, stačí vankúš otvoriť (zvyčajne majú zips) a vysypať niekoľko hrstí výplne, aby sa zmenila jeho tvrdosť a výška.
Ako často by sa mal prírodný vankúš vymieňať?
Jediným dôvodom na výmenu pohánkového vankúša je fakt, že šupky sa počas používania drolia.
- Pre zaistenie pohodlia a celej škály zdravotných benefitov by sa mal vankúš alebo jeho výplň každé 2-3 roky vymeniť za čerstvú.
Náklady na nákup nového pohánkového vankúša začínajú od 10 EUR. Môžete si ho však vyrobiť aj sami – stačí si kúpiť pohánkové šupky. Za kilogram zaplatíme približne 3 EUR. V porovnaní so štandardnými vankúšmi, ktoré sa niekedy musia každých pár mesiacov vymeniť a ktoré sa po vypraní nepríjemne zhlukujú, sa to zdá byť rozumnejšie a ekonomickejšie.
O ekologickom probléme ani nehovoriac. Umelá výplň polyesterového vankúša sa rozkladá desiatky rokov a predstavuje hrozbu pre životné prostredie. Prírodné, drvené pohánkové šupky sú však plne ekologické a nepredstavujú hrozbu pre ekosystém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spíte s ponožkami alebo bez nich? Pre túto skupinu má odborník dobrú správu
Tu sú 3 bylinky na lepší spánok. Po nich budete spať ako bábätko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.