12.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Ak sa rozhodnete niektorú z týchto vecí vyhodiť do kontajnera na zmesový odpad, môžu vás čakať nepríjemné následky a vysoké pokuty až do výšky 2 500 EUR. Zistite, ako bezpečne nakladať s odpadom nebezpečným pre životné prostredie.
Batérie, elektrické zariadenia, akumulátory
Tento odpad predstavuje jedno z najväčších nebezpečenstiev pre zdravie zvierat a ľudí. Ak sa vyhodia do bežných nádob na odpadky, môžu spôsobiť výbuch alebo požiar. Batérie – obyčajné, ale aj batérie do notebookov či mobilných telefónov, sú naplnené toxickými zlúčeninami ako ortuť, lítium, kobalt či kadmium. Všetky poškodzujú obličky a pečeň, spôsobujú nezvratné zmeny v mozgu a sú karcinogénne.
Batérie a elektronický odpad vyhodené do odpadu poputujú na skládku, kde sa môžu uvoľniť toxické zlúčeniny, ktoré skončia v pôde a vode. Jedna malá gombíková batéria dokáže znečistiť až 400 litrov vody!
- Batérie je najlepšie vhadzovať do špeciálnych kontajnerov umiestnených v obchodoch s potravinami alebo v elektropredajniach .
Vďaka tomu si môžeme byť istí, že budú recyklované ekologicky bezpečným spôsobom.
Držitelia elektroodpadu z domácností sú povinní odovzdať odpad distribútorovi (spätný zber), na miesto určené obcou (oddelený zber) alebo oprávnenej osobe.
- Za porušenie tejto povinnosti môžu fyzické osoby dostať pokutu až 2 500 EUR.
- Podnikatelia a právnické osoby čelí pokutám od 500 EUR do 50 000 EUR.
- V prípade elektroodpadu iného než z domácností hrozia podnikateľom pokuty od 1 200 EUR do 120 000 EUR.
Kam vyhodiť lieky?
Lieky sú ďalšou skupinou odpadov, ktoré vážne ohrozujú zdravie a životy ľudí a zvierat. Žiaľ, stále existuje názor, že sirup po dátume exspirácie je možné pokojne vyliať do umývadla alebo toalety. Ide o jednu z najhorších možných možností, pretože čistiarne odpadových vôd nie sú prispôsobené na filtrovanie tohto typu látok. Ak sa dostanú do zdrojov pitnej vody, môžu ich kontaminovať a predstavovať vážne nebezpečenstvo. V odpadkovom koši by tiež nemali skončiť lieky vo forme tabliet, kapsúl a dokonca aj mastí.
„Pacient môže nespotrebované lieky zaniesť naspäť do ktorejkoľvek lekárne, kde ich prevezme vyškolený farmaceutický zamestnanec. Následne sú spracované adekvátnym spôsobom, ktorý kontroluje Štátny úrad pre kontrolu liečiv. „
– čítame na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Môžu sa LED žiarovky vyhodiť do koša?
Väčšina z nás už doma vymenila obyčajné žiarovky za energeticky úsporné, čo má za následok výraznú úsporu v domácom rozpočte. Nezabúdajte však, že ich za žiadnych okolností nevyhadzujte do nádob na zmesový odpad. Podobne je to aj so fluorescenčnými lampami, teda obľúbenými žiarivkami alebo LED osvetľovacími pásmi.
- Aby ste sa vyhli vysokým pokutám za nesprávne triedenie odpadu, odneste ich na zberné miesto elektronického odpadu, aby sa dali recyklovať bezpečným a ekologickým spôsobom.
Tradičné žiarovky môžete pokojne likvidovať ako zmesový odpad, len nezabudnite ich nedávať do nádob určených na sklo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhodiť použité čajové vrecúška? Takmer každý robí chybu
Kam vyhadzujete vaječné škrupiny? Väčšina ľudí robí chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.