12.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jerome.Romme).
Dokážu celé hodiny jesť kapustovú zeleninu, šalát, reďkovky a dokonca aj červenú repu. Vážne škody môžu spôsobiť aj okrasným ľaliám, kapucínkam a funkiám. Slimáky a ulitníky sú nočnou morou mnohých záhradkárov. Možno ich nájsť aj tam, kde by ste ich na prvý pohľad nečakali. Hovoríme o kompostovisku, či už bolo práve založené, alebo je naplnené už roky. Ako by ste mali v tejto situácii reagovať a mali by ste mäkkýše rozhodne čo najskôr vysťahovať na iné miesto? Odporúčame.
Prečo sú v komposte slimáky?
Kompostér postavený v rohu pozemku je pre skúsených záhradkárov skutočným pokladom prírodného hnojiva. Šetrí peniaze a zbavuje potreby častých návštev špecializovaných obchodov. Hoci na ne v zime zabúdame, na jeseň sa oplatí pozrieť sa na ich obsah. Vo všeobecnosti by nás nemali čakať žiadne prekvapenia, ale to sa môže rýchlo zmeniť. Pri bežnej kontrole kompostu sa nám pred očami môže objaviť množstvo slimákov a ulitníkov.
Na jar a v lete sme sa ich len tvrdohlavo snažili vyhnať zo záhrady a na jeseň sa zrazu vrátili s dvojnásobnou silou. Slimáky priťahuje kompost z niekoľkých jednoduchých dôvodov.
- Tieto mäkkýše milujú vlhké a teplé podmienky.
Takéto podmienky ľahko nájdu v komposte vyhriatom po horúcej letnej dovolenke.
- Pomaly sa rozkladajúce organické zvyšky im poskytnú nielen bezpečné útočisko, ale aj zásoby potravy, ktoré potrebujú na ďalšie rozmnožovanie.
Ich zvýšený výskyt sa prejaví najmä v nádobách, v ktorých okrem iného dominujú šupky z ovocia a zeleniny, vlhké lístie alebo suché konáre.
Pomáhajú slimáky pri kompostovaní?
Po spozorovaní slimákov v komposte nás často prepadne bledý strach. Mesiace a roky tvrdej práce nám rýchlo skĺznu pred očami a v hlave sa nám vynorí myšlienka na založenie nového kompostu. Ukazuje sa, že pohľad na votrelcov by nás vôbec nemal znepokojovať.
- Odborníci upozorňujú, že slimáky v komposte nespôsobujú žiadne škody.
- Navyše trávením organickej hmoty pomáhajú urýchliť tvorbu kompostu.
Ich prítomnosť môžeme tiež považovať za cennú stopu.
Vo vstavaných kompostéroch môžeme venovať zvýšenú pozornosť prevracaniu celého obsahu a v bubnovom kompostéri ho môžeme otáčať, aby sa vzduch ľahšie dostal do hlbších vrstiev.
Čo robiť so slimákmi v komposte?
Pestované, dobre ošetrované a vyživované plodiny sa často stávajú obeťou nenásytných slimákov. Mäkkýše, ktoré si takto hľadajú potravu, si priazeň záhradkárov rozhodne nezískajú. Preto nie je prekvapujúce, že pohľad na ne v komposte vyvoláva skôr negatívne pocity. Vynára sa jedna zásadná otázka. Môžu slimáky v komposte priamo ohroziť budúce plodiny?
- Hoci sa názory rozchádzajú, drvivá väčšina odborníkov sa domnieva, že by sme nemali mať dôvod na obavy.
To však neznamená, že ich návštevu treba rýchlo ukončiť.
- Je dobré pravidelne odstraňovať vajíčka slimákov, aby sa príliš nerozmnožili.
Treba si však uvedomiť, že slimáky sa len veľmi zriedka dostanú do hlbokých vrstiev kompostu. Najčastejšie hľadajú potravu vo vrchných častiach, kde ešte stále prevláda neupravená organická hmota. Zaujímavé je, že zabezpečenie dostatočného množstva chutných zásob zabezpečí, že slimáky nebudú vyhľadávať ďalšie pochúťky v oblasti záhrady.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozdrvte ich a rozsypte okolo rastlín. Slimáky a ulitníky sa k nemu ani nepriblížia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.