12.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A).
Podľa štúdie zamestnancov Stanford Medicine nie je biologické starnutie ani zďaleka pomalý a postupný proces. Podľa vedcov starneme skokovo, najmä v dvoch bodoch nášho života.
Dva kľúčové momenty v našom živote. Proces starnutia pod drobnohľadom vedcov
Starnutie je aspekt života, ktorého sa veľa ľudí bojí. To nie je prekvapujúce, veď sa nám nepáčia všetky tie zmeny v našom tele, ktoré sa vtedy dejú. Tento proces je aj predmetom výskumu vedcov, aby lepšie pochopili funkcie nášho tela a našli spôsob, ako spomaliť niektoré prejavy starnutia u ľudí.
Starnutie je komplexný proces ovplyvnený genetickými faktormi, faktormi životného prostredia a životného štýlu. Ak vezmeme do úvahy všetky tieto prvky, čas je stále jedným z najdôležitejších. Nedávny výskum Stanfordskej univerzity vrhol nové svetlo na kľúčový vek, respektíve dva momenty v našom živote, kedy sa prejavy starnutia výrazne zrýchľujú.
- Ukazuje sa, že sa to deje vo veku 44 a 60 rokov. Podľa štúdie v týchto momentoch nastáva biologická zmena, ktorá vedie k citeľnému zrýchleniu procesu starnutia.
Vedci pozorovali molekuly v našom tele. Závery ich prekvapili
Nová štúdia Stanford Medicine ukazuje, že počet našich molekúl a mikroorganizmov sa dramaticky zvyšuje a znižuje medzi 44. a 60. rokom života. Vedci skúmali tisíce rôznych molekúl u ľudí vo veku 25 až 75 rokov. Preskúmali sa aj ich mikrobiómy – baktérie, vírusy a huby, ktoré žijú v nás a na našej koži.
- Vedci zistili, že početnosť väčšiny molekúl a mikróbov sa nemení postupne, ale skokovo. Navyše počas života prechádzame dvoma obdobiami rýchlych zmien, v priemere okolo 44. a 60. roku života.
„Nemeníme sa len postupne v priebehu času. Existujú naozaj dramatické zmeny“
– uviedol vo vyhlásení prof. Michael Snyder, genetik a riaditeľ Centra pre genomiku a personalizovanú medicínu na Stanfordskej univerzite a hlavný autor štúdie.
Ukazuje sa, že polovica 40. rokov je časom rýchlych zmien v našom tele, rovnako ako začiatok 60. rokov, podľa výskumníkov sa to deje bez ohľadu na to, akú triedu molekúl v štúdii berieme do úvahy.
Výskumníci použili údaje od 108 ľudí, ktorých sledovali, aby lepšie pochopili biológiu starnutia. Štúdia analyzovala účastníkov, ktorí darovali krv a iné biologické vzorky každých pár mesiacov počas niekoľkých rokov. Výskumníci sledovali mnoho rôznych typov molekúl, vrátane RNA, proteínov a metabolitov, ako aj zmeny v mikrobiómoch účastníkov.
Vedci analyzovali zmeny súvisiace s vekom vo viac ako 135 000 rôznych molekulách a mikróboch, čo predstavuje takmer 250 miliárd rôznych údajových bodov.
To, že tak veľa dramatických zmien nastáva, keď dosiahneme 60 rokov, nie je prekvapujúce, pretože je známe, že mnohé riziká chorôb a iných javov súvisiacich s vekom sa v tomto bode zvyšujú.
Veľký počet zmien po 40. roku života však vedcov trochu prekvapil. Pôvodne predpokladali, že menopauza alebo perimenopauza spôsobili u žien v ich štúdii veľké zmeny, ktoré skreslili výsledky celej skupiny. Keď ale rozdelili študijnú skupinu podľa pohlavia, zistili, že zmena nastala aj u mužov.
Tieto zmeny ovplyvňujú nielen náš vzhľad, ale predovšetkým – naše zdravie. Počet molekúl spojených s kardiovaskulárnymi ochoreniami vykazoval významné zmeny v oboch časových bodoch a tie, ktoré sú spojené s imunitnou funkciou, sa zmenili u ľudí starších ako 60 rokov.
V druhom štádiu ovplyvňujú zmeny aj metabolizmus a fungovanie močového systému.
Molekuly spojené so starnutím kože a svalov sa zmenili v oboch časových bodoch. Predchádzajúce výskumy naznačovali, že k neskoršiemu zvýšeniu starnutia môže dôjsť okolo 78. roku života, no najnovšia štúdia to nemohla potvrdiť, pretože najstarší účastníci mali 75 rokov.
Ako si predĺžiť mladosť? Keďže vieme viac, vieme sa o seba lepšie postarať
Je možné, že niektoré zo zmien opísaných vedcami môžu súvisieť so životným štýlom alebo faktormi správania subjektov z určitých vekových skupín, a nie s biologickými faktormi. Metabolická dysfunkcia môže byť napríklad dôsledkom zvýšenej spotreby niektorých látok po 40. roku života, alebo často súvisí aj so stresujúcim obdobím života.
Nový výskum viac upozorňuje na fakt, že s pribúdajúcim vekom by sme sa mali o seba ešte viac starať, aby sme predišli dramatickému zhoršeniu zdravia okolo 44. a 60. roku života.
- V prvom rade by sme sa o stravu mali postarať v dostatočnom predstihu. Má obrovský vplyv na fungovanie organizmu. Mali by sme si vyberať potraviny bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály – molekuly zodpovedné za poškodenie buniek a procesy starnutia.
V našom dennom jedálnom lístku, ak neexistujú žiadne medicínske kontraindikácie, by mali byť čučoriedky, špenát, brokolica, mrkva a avokádo, ktoré sú bohaté na vitamíny A, C a E, ale aj zdravé tuky, napríklad z olivového oleja a orechov. semená a mastné ryby (omega-3), ktoré podporujú zdravie srdca a pokožky.
V strave nemôžeme zabudnúť ani na vlákninu, ktorá podporuje zdravé fungovanie tráviaceho systému. Konzumácia správneho množstva bielkovín tiež podporuje regeneráciu tkanív a zdravú pokožku, čím zabraňuje jej ochabovaniu.
Aj keď nám telo v priebehu rokov umožňuje byť čoraz menej aktívnymi, nemôžeme sa toho vzdať. Ukazuje sa, že staré príslovie „v zdravom tele zdravý duch“ má veľa spoločného s realitou a vedou.
- Pravidelné fyzické cvičenie je jedným z najúčinnejších nástrojov v boji proti procesu starnutia. Aktivita pomáha udržiavať zdravú svalovú hmotu, pružnosť kĺbov a správnu funkciu srdca a mozgu.
- Nakoniec, na podporu nášho tela by sme si mali zabezpečiť dostatočný spánok – 7-9 hodín denne. To je kľúčové pre regeneráciu tela, vrátane opravy buniek. Spánok podporuje zdravie pokožky, imunitu a hormonálnu rovnováhu.
- Aj keď je to niekedy najťažšie zo všetkých odporúčaní, mali by ste znížiť stres. Neustále vystavenie stresu vedie k zvýšeniu hladiny kortizolu, čo urýchľuje starnutie. Relaxačné techniky ako meditácia, hlboké dýchanie a príjemné záľuby pomáhajú znižovať stres.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto sa rýchlejšie zbavíte jesenného prechladnutia. Dôležité sú tri veci
Tieto hodinky môžu zachrániť vaše zdravie. Ochorenie odhalia 7 rokov pred objavením sa príznakov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.