13.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Daniel Jedzura).
Umývate náhrobný kameň čističom na náhrobné kamene, a potom ho opláchnete vedrom vody? Takto ho zničíte! Zistite, ako sa o pomník správne starať, aby bol odolný, upravený a bez škvŕn po dlhé roky.
Silné čistiace prostriedky poškodia pomník
V obchodoch je ľahké nájsť produkty určené na čistenie náhrobných kameňov. Sú však všetky úplne bezpečné? Mnohé z týchto prostriedkov majú veľmi deštruktívny účinok na žulu a mramor. Sú možné mikropoškodenia, ktoré sa zväčšia pri vystavení poveternostným podmienkam, ako je dážď, sneh a silné slnko, čo umožňuje migráciu vlhkosti hlboko do štruktúry kameňa.
Pani Mária, poradkyňa v kamenárstve, ktorý sa nachádza neďaleko cintorína v jednom z miest v Košickom kraji, radí vyhnúť sa silným chemikáliám pri starostlivosti o náhrobné kamene:
„Mramor je napríklad konštruovaný tak, že má póry, rovnako ako ľudská koža. Ide o prírodný kameň, preto sa oň treba aj prirodzene starať. Veľmi dlho vydrží krásny a odolný, ak ho očistíme mäkkou handričkou navlhčenou iba vodou. Zákazníci mi nechcú veriť a po niekoľkých rokoch sa s nimi stretávam, pretože chemikáliami zničili pomník svojich blízkych a musia ho vymeniť“
– uvádza v rozhovore pre Vášeň v Tebe.
- Žula je o niečo odolnejšia ako mramor, ale bude tiež náchylnejšia na praskliny a škrabance, ak bude jej povrch ošetrený silnými chemikáliami. Oveľa lepšie však znesie umývanie vodou a kvapkou saponátu.
Aký je najlepší spôsob čistenia náhrobných kameňov?
Najbezpečnejšie spôsoby umývania náhrobných kameňov:
- Voda s malým množstvom prostriedku na umývanie riadu.
- Pomocou mäkkých handričiek a špongií a v prípade silného znečistenia vrátane vtáčieho trusu kefou s mäkkými štetinami.
- Voda s prídavkom liehového octu alebo sódy bikarbóny.
Tieto prírodné metódy zabezpečia dlhú životnosť všetkých kamenných materiálov, z ktorých sú pomníky vyrobené, a nepoškodia ich štruktúru.
Ako vyleštiť náhrobný kameň?
- Ak chceme náhrobku dodať dodatočný lesk, naneste trochu octu na čistú handričku a poutierajte umytý a vysušený povrch.
Kvapalina na čistenie okien obsahuje alkohol, ktorý môže v budúcnosti spôsobiť škvrny a šmuhy. Je lepšie, aby teda neprišla do kontaktu s povrchom náhrobného kameňa.
Nezaplavte náhrobný kameň!
Výborným nápadom by tiež bolo opustiť zastaranú metódu drhnutia náhrobných kameňov tekutinami a tvrdými kefami a následného oplachovania vedrami vody. Toto množstvo vlhkosti poškodzuje nielen štruktúru mramoru a kameňa, ale spôsobuje aj mäknutie okolitej pôdy, čo prispieva k destabilizácii hrobu. V hre je aj otázka bezpečnosti prírody na cintoríne.
„Ľudia by mali brať do úvahy aj ekológiu. Všetky tieto silné pasty a spreje na čistenie pomníkov po opláchnutí vsiaknu do zeme okolo hrobu. Takéto chemikálie nie sú dobré pre prírodu“
– varuje pani Mária.
Škvrny od vosku môžete odstrániť prirodzene
Aby ste sa vyhli škvrnám od vosku alebo tepla zo sviečky zapálenej v noci, odporúča sa umiestniť všetky lampáše na podstavu. Podobne ako u kytíc – pri kúpe krásnych chryzantém nezabudnite kúpiť aj podstavu pod ne, aby voda a zemina nemali priamy kontakt s náhrobným kameňom.
- Ak si však musíme poradiť so zaschnutým voskom na náhrobnom kameni, nezabudnite ho čo najšetrnejšie zoškrabať a ak po tomto ošetrení zostane vosková škvrna, skúste ju odstrániť handričkou namočenou v citrónovej šťave alebo – bodovo – s čistiacim prostriedkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete, aby vám kvety na sviatok Všetkých svätých vydržali až do jari? Postriekajte ich týmto
To natierajte na umelé kvety na Sviatok všetkých svätých a do jari nevyblednú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.