15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).
Pupalka dvojročná a jej olej sú cenené za svoje mnohé zdraviu prospešné a kozmetické vlastnosti. Indiáni to vedeli už pred stáročiami a dnes je pupalkový olej obľúbený aj na Slovensku. Rastlinu nájdeme aj na našich domácich lúkach.
Z Ameriky priamo na Slovensko. Jedinečná sila pupalky bola známa už vtedy
Naši predkovia na celom svete veľmi dobre vedeli, ako využiť rastliny divo rastúce na lúkach a v lesoch. Medzi nich patrila aj nenápadná pupalka dvojročná. Domorodé kmene Severnej Ameriky používali pupalku ako liek po celé stáročia. Využívali celú rastlinu, listy, korene aj semená, na ošetrenie rán, pomliaždenín a pomocou vhodného odvaru, aj na zmiernenie žalúdočných problémov a astmy.
Pupalka sa časom objavila aj v Európe, a to v 17. storočí po tom, čo bola prevezená do Anglicka, kde si rýchlo získala popularitu. Rastlina dostala názov „King’s cure-all“, čo znamená „kráľovský všeliek“, čo poukazuje na jej široké medicínske využitie.
Z Anglicka sa rozšírila do zvyšku Európy a nakoniec sa semená dostali aj na Slovensko, kde si získala uznanie miestnych bylinkárov. Hoci v tom čase nebola veda taká rozvinutá, aby mohla skúmať zloženie tejto rastliny, už vtedy sa vedelo, že pupalku sa oplatí mať vo svojej lekárničke.
Časom sa začala používať v rôznych formách. Najdôležitejším produktom získaným zo semien rastliny je pupalkový olej. Lisuje sa za studena, čím sa zachovávajú jeho cenné zložky. V súčasnosti sú však dostupné aj kapsuly s práškom a veľmi obľúbené sú aj krémy a masti s pupalkou dvojročnou.
Čo rastlina obsahuje? Pupalka dvojročná sa odlišuje od ostatných rastlín
V 20. storočí sa zistilo, že semená pupalky dvojročnej obsahujú GLA, vďaka čomu sa stali obľúbenou zložkou výživových doplnkov a kozmetických prípravkov. Čo presne je táto „zázračná“ zložka, ktorá robí z pupalkového oleja skutočné tekuté zlato pre naše telo?
- V oleji z pupalky dvojročnej sa nachádzajú nenasýtené mastné kyseliny, a to najmä kyselina linolová (LA) a kyselina gama-linolénová (GLA). Ide o najcennejšie zložky semien pupalky, ktoré sú zodpovedné za jej zdraviu prospešné vlastnosti.
- Prvá z nich, LA, je pre organizmus nevyhnutná, ale v tele sa nedá syntetizovať, preto sa musí dodávať potravou. Kyselina linolová nemá priamy protizápalový účinok, ale je prekurzorom kyseliny gama-linolénovej, ktorá zmierňuje zápaly. Bez kyseliny linolovej by GLA nefungovala tak, ako by mala.
- Kyselina gama-linolénová je teda produktom metabolizmu kyseliny linolovej v tele. Brzdí tvorbu prozápalových prostaglandínov, čo sú tkanivové hormóny a leukotriénov, ktoré sa podieľajú na zápalových procesoch. V dôsledku toho GLA pomáha zmierňovať zápaly, čo je prospešné najmä pre ľudí trpiacimi reumatickými ochoreniami, ekzémami alebo astmou.
- Okrem toho GLA podporuje zdravie kože, endokrinného, kardiovaskulárneho a imunitného systému, takže je cennou súčasťou stravy a doplnkov pri liečbe mnohých ochorení.
- Okrem kľúčových zložiek obsahuje pupalka dvojročná aj fytosteroly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a vitamíny – najmä vitamín E, ktorý je silným antioxidantom.
- Niektoré štúdie ukázali, že olej z pupalky dvojročnej môže pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS), ako sú bolesť prsníkov, nadúvanie a zmeny nálady.
- Pupalkový olej je skvelým prírodným doplnkom na udržanie hormonálnej rovnováhy a pomáha aj pri liečbe príznakov menopauzy, ako sú návaly tepla a nočné potenie.
Ako užívať olej z pupalky dvojročnej? Účinky vás prekvapia
Vďaka naozaj širokému spektru účinkov možno olej z pupalky dvojročnej používať zvonka aj zvnútra.
- Začnite pitím oleja – najlepšie je užívať ho s jedlom alebo bezprostredne po jedle, pretože prítomnosť tukov v jedle uľahčuje vstrebávanie omega-6 mastných kyselín obsiahnutých v oleji. V prípade oleja v tekutej forme sa zvyčajne odporúča 1-2 čajové lyžičky denne (približne 5-10 ml).
- Olej z pupalky dvojročnej sa môže aplikovať aj zvonka na pokožku. Stačí naniesť niekoľko kvapiek na požadované miesta a krúživými pohybmi jemne votrieť. Tento postup sa odporúča najmä ľuďom so suchou, citlivou alebo problematickou pokožkou, ako aj pri ekzémoch, alebo psoriáze.
Pupalkový olej nie je pre všetkých? Poraďte sa so svojím lekárom
Ľudia užívajúci antikoagulanciá, antiepileptické lieky alebo trpiaci chronickými ochoreniami by mali venovať osobitnú pozornosť kontraindikáciám užívania oleja. Aj tehotné a dojčiace ženy by mali vždy vyhľadať takúto konzultáciu, a to aj pri konzumácii oleja z pupalky dvojročnej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôsobí ako prírodný aspirín. Stačí niekoľko čajových lyžičiek v čaji
Je málo známy a oveľa zdravší ako olivový olej. Oplatí sa ho konzumovať pravidelne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.