15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin).
Medzi stravovacími odporúčaniami je toľko mýtov, koľko je pravdy. Niekedy je v záplave informácií na rôzne témy ťažké zistiť, čo je pre nás dobré a čo nám škodí. Preto sa oplatí overiť si najpopulárnejšie tézy. Zistite, odkiaľ sa vzalo presvedčenie, že po 18. hodine sa nesmie jesť, a či to skutočne ovplyvňuje vašu hmotnosť a zdravie.
„Po 18. hodine nesmiete jesť“. Odkiaľ sa to vzalo?
Pôvod tohto presvedčenia nie je úplne známy, ale pravdepodobné sú najmä dva spôsoby. Prvý súvisí s prirodzeným rytmom ľudí, ktorí boli pred stovkami rokov oveľa viac v symbióze s prírodou. Práve s obdobím, v ktorom vzniklo príslovie „ísť spať so sliepkami“, t. j. veľmi skoro si ľahnúť, môže súvisieť toto „stravovacie presvedčenie“. Druhý dôvod sa týka modernejšej doby a súvisí so zjednodušenými stravovacími odporúčaniami, podľa ktorých neskoré jedenie vedie k priberaniu, pretože telo údajne večer horšie spracúva kalórie.
Ani v jednom prípade však neexistuje dostatočný vedecký základ na to, aby sa 18.00 hod. považovala za magickú hranicu, po ktorej sa každé sústo premení na nadbytočné kilogramy. Vedecký výskum jasne naznačuje, že čas jedenia je oveľa menej dôležitý ako celkový obsah kalórií v strave, rozloženie makroživín alebo rovnováha medzi prijatými a spálenými kalóriami. To znamená, že jedenie večer nie je problém, pokiaľ je v súlade s celkovými kalorickými požiadavkami, ako aj s našou náladou po jedle v danom čase (najmä ak sú tieto jedlá ťažko stráviteľné).
„Po 18. hodine nesmiete jesť“ – pravda alebo mýtus?
Otázka „magickej hodiny“ je nepochybne jedným z najväčších problémov, na ktoré sa dietológovia sťažujú svojim pacientom. Niektorí poukazujú na to, že podobné zákonitosti možno nájsť napríklad pri prerušovanom hladovaní (IF, Intermittent Fasting). Tí, ktorí dodržiavajú populárny IF, však používajú úplne iné mechanizmy, aj keď posledné jedlo zjedia o 18.00 hod. alebo skôr. Pri rozhodovaní o konkrétnej diéte je však dôležité mať na pamäti predovšetkým jej kalorickú hodnotu, náš metabolizmus, životný štýl a tiež našu zdravotnú situáciu. Na tento účel je dobré poradiť sa s lekárom alebo dietológom skôr, ako sa rozhodnete pre diétu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je potrebné si po micelárnej vode umyť tvár? Dermatológovia majú jednu odpoveď
Babičky vyrábali cibuľový sirup, mladé gazdinky oxymel. Táto zmes zametie s prechladnutím
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.