16.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alliance Images).
Vaše očakávania sú pre vzťah kľúčové. Ak veríte, že to partner dokáže, urobí to. Ak od neho čakáte to najhoršie, bude to tak. Pygmalion efekt nie je sranda. Váš vzťah to môže zachrániť, no pozor na opačnú verziu.
Sila efektu Pygmalion, ktorá priviedla sochu k životu
Pre úplné pochopenie toho, čo je Pygmalion efekt a aký môže mať dopad na dynamiku vzťahu, je potrebné predstaviť históriu samotného Pygmalionu, od ktorého pochádza aj názov tohto fenoménu. Pygmalion, hlboko presvedčený o nedokonalosti vzťahu vytvoreného medzi mužom a ženou, sa rozhodol namiesto založenia rodiny venovať svoj život umeniu.
Počas silného prílevu inšpirácie vytesal sochu tej, ktorú považoval za dokonalú ženu. Zdokonalil ju v každom detaile, aby bola čo najvernejšia jeho očakávaniam. Po dokončení práce si uvedomil, že súsošie obdaril ohnivou náklonnosťou a prosil bohyňu Venušu, aby objekt jeho vzdychov priviedla k životu.
Bohyňa lásky, dojatá Pygmalionovým hlbokým a úprimným citom, súhlasila s jeho požiadavkou a dala soche život. Týmto spôsobom očakávania, čistota úmyslov a veľká viera splnili to, čo bolo iba snom. Žena, ktorá sa zrodila zo sochy, taká plná Pygmalionových dobrých úmyslov, sa stala presne tým, čo sochár očakával.
Pygmalion efekt vo vzťahu: sebanaplňujúce sa proroctvo šťastia
Fenomén Pygmalionovho efektu je v psychológii známy už dlho a je akoby definíciou sebanaplňujúceho sa proroctva: „Čím lepšie si o mne myslíte a čím lepšie veci odo mňa očakávate, tým rýchlejšie sa to v skutočnosti stane.“
Prvý výskum tohto typu ovplyvňovania druhých sa týkal vzťahu učiteľ – študent. Čím silnejšia je viera v schopnosti a talent dieťaťa, tým lepšie sa vyrovnalo s každou úlohou, ktorá bola pred ním postavená. Psychológovia si všimli, že tento efekt sa dá využiť aj v partnerstvách a manželstvách a pri správnom použití môže tento vzťah rozhodne posilniť a zvečniť.
- Ak má naša polovička pocit, že od nej neočakávame nič negatívne, a že podporujeme jej plány a sny a pevne veríme v jej schopnosť ich dosiahnuť, vytvoríme pevné základy pre úspešný a láskyplný vzťah.
K fenoménu Pygmalion efektu patrí aj vplyv pozitívnych očakávaní voči partnerovi na nás samých, pretože keď očakávame čo najlepšie správanie a reakcie od druhého človeka, začneme sa správať rovnako. Vďaka tomu sa zvyšuje sebaúcta oboch strán vo vzťahu, čo sa aj priamo premieta do jeho lepšieho a ucelenejšieho fungovania.
„Čím viac od niekoho očakávame, tým viac sa tento človek bude snažiť splniť tieto očakávania“
– Robert Rosenthal, americký psychológ.
Golemov efekt zničí vaše puto s partnerom
Stojí za to pripomenúť, že takéto psychologické javy majú aj temnú stránku. Opakom pozitívneho Pygmalion efektu je Golemov efekt. Veľmi zjednodušene povedané, ide o pristrihnutie krídel druhej osoby.
- Ak vopred predpokladáme, že náš partner má zlé úmysly, nie je úprimný a svoje plány nikdy nezrealizuje, môže sa to stať. Prestane veriť vlastným schopnostiam, stratí sebavedomie a dobrú mienku o sebe.
Toto správanie sa považuje za veľmi toxické a ničí aj ten najtrvalejší vzťah dvoch ľudí. To ovplyvní aj človeka, ktorý nadáva, pretože zbavený pozitívnych impulzov sa prestane snažiť a cieľ bude vidieť v pokračovaní vzťahu a v celom svojom živote.
Takýto vzťah plný pochybností, nízkeho sebavedomia a bez spoločných plánov do budúcnosti dlho nevydrží, pretože základ, na ktorom by mal byť vzťah postavený, je príliš slabý. Po prvých náznakoch Golemovho efektu by sme mali zvážiť pokračovanie tohto vzťahu. Čím dlhšie sme mu vystavení, tým katastrofálnejšie budú jeho dôsledky pre obe strany.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa dožiť 100 rokov? Obyvatelia tejto dediny majú riešenie. Riadia sa piatimi zásadami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.