16.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nikoletta Lia Muhari).
Sezóna domácich zaváranín a konzerv trvá až do neskorej jesene. Kým si však pripravíte viac pohárov so zeleninou a ovocím, najskôr skontrolujte, či sa v pivnici nenachádzajú zásoby z minulých sezón. Skontrolujte, či nie sú pokazené a použite ich ako prvé. V opačnom prípade môžu vyjsť do odpadu.
Naozaj viete, ako dlho môžete skladovať zaváraniny v pohároch? Mnohí Slováci si držia zásoby v pivniciach na niekoľko rokov, pretože si myslia, že by sa im nemalo nič zlé stať. V skutočnosti je to však mylná predstava.
Ako každý iný produkt, aj nakladané uhorky, kyslé uhorky, cvikla, huby, džemy či kompóty z vášho obľúbeného ovocia majú dátum spotreby. Vysvetľujeme, ako skontrolovať, či nie sú pokazené.
Ako zabezpečiť, aby sa zaváraniny nekazili? Predĺžite tak ich trvanlivosť
Ak si chcete svoje obľúbené zaváraniny vychutnávať dlho, musíte dbať na to, aby sa nepokazili. Správny výber surovín je kľúčový pre trvanlivosť zeleniny a ovocia, ich kvalitu a chuť. Najlepšie je zvoliť osvedčené sklenené poháre.
Môžete si vybrať zaváracie poháre so závitom a plechovým viečkom (skvelé na pasterizáciu, džemy, džúsy, pyré a sirupy), alebo zaváracie poháre weck respektíve poháre so strmeňovým uzáverom – vyrobené z hrubého skla (odolné voči poškriabaniu a vysokým teplotám). Druhý typ sa otvára bez problémov. Stačí zdvihnúť pracku alebo svorky.
- malé dózy – 125-200 ml – ideálne na skladovanie džemov
- stredné poháre – 200-800 ml – ideálne na šaláty alebo stredne veľkú cviklu
- veľké poháre – 500 ml a viac – dobré na kompóty
- ovocné veľké nádoby – 3-5 litrov – najlepšie na nakladanie kapusty
Je dôležité, aby boli poháre na zaváranie tesné, dôkladne umyté a sterilizované. Nemôžu byť ohnuté ani z nich odštiepené sklo a ich svorky a matice musia byť v perfektnom stave.
Pozornosť venujte aj miestnosti, kde sú zaváraniny uložené. Ideálny je suterén. Skontrolovať však treba aj akúkoľvek relatívne chladnú, suchú a tmavú miestnosť, napr. špajzu alebo garáž.
Ako dlho môžu byť zaváraniny skladované v pivnici? Nie je to navždy
Zaváraniny nemôžete skladovať donekonečna v pivnici alebo špajzi, aj keď tento postup predlžuje trvanlivosť zaváraniny. Dokonca aj hermeticky uzavreté výrobky majú konkrétny dátum spotreby.
- Správne konzervované potraviny je možné skladovať maximálne 1-2 roky.
- V prípade nakladaných uhoriek, kyslých uhoriek a cvikly sa neodporúča odkladať ich konzumáciu (treba ich spotrebovať do 12 mesiacov od momentu konzervácie).
- Džemy, marmelády a kompóty s cukrom sa môžu uchovávať o niečo dlhšie.
Otvorené zaváraniny uchovávajte v chladničke a snažte sa ich rýchlo zjesť
Pýtate sa, ako dlho môžete zaváraniny po otvorení skladovať v pohároch? Tie by mali ísť rovno do chladničky, pokiaľ ich neplánujete zjesť všetky na jedno posedenie.
V ideálnom prípade by teplota v zariadení nemala byť vyššia ako 4 stupne Celzia a vlhkosť by sa mala udržiavať okolo 30-40 percent. Nezabudnite poháre po otvorení vždy pevne uzavrieť a vložiť do chladničky.
- nakladané uhorky – môžete ich uchovávať v chladničke asi 2 týždne
- kompóty – v chladničke ich môžete skladovať až 1,5 týždňa
- džemy a marmelády – v chladničke ich môžete uchovávať maximálne 3-4 týždne.
Ako skontrolovať, či sa zaváraniny nepokazili? Na toto si radšej dajte pozor
Nie ste si istí, ako skontrolovať, či sa vaše zaváraniny nepokazili?
- V prvom rade nejedzte produkty, ktoré sa vám zdajú na prvý pohľad podozrivé, napr. majú vypuklé veko alebo uzáver a syčia.
- Po otvorení nádoby by ste sa mali obávať nezvyčajnej farby, zafarbenia, plesní alebo nepríjemného zápachu. Ak ich zbadáte, ihneď vyhoďte obsah téglika do koša na zmesový odpad.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho vydržia varené zemiaky v chladničke? Po tomto dátume buďte opatrní. Noc v kúpeľni je istá
Preto má panvica v rukoväti otvor. Nie je to len na zavesenie. Tento trik vám uľahčí varenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.