17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SERSOLL).
Kam vyhodiť fóliu od párkov? Asi málokto sa pýta, čo s tenkými, priehľadnými črievkami, ktoré obklopujú ich obľúbené párky pred varením. Hoci vyzerajú ako obyčajný plast, ich miesto nie je také zrejmé.
Párky sú jasnou voľbou na rýchle a jednoduché raňajky – stačí pár minút v hrnci a sú hotové. Skvele sa hodia k chrumkavému rožku so syrom a zeleninou, a tak niet divu, že ich miluje toľko ľudí. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kam by mala ísť fólia, v ktorej sú zabalené? Odpoveď vás možno prekvapí.
Kam vyhodiť fóliu od párkov? Väčšina z nás si vyberie nesprávnu nádobu na odpad
Fóliový obal na párky je zvyčajne vyrobený z plastu, ako je polyamid. Jeho hlavnou úlohou je chrániť mäso, udržiavať vlhkosť a udržiavať produkt čerstvý. Pred varením je dôležité z párkov odstrániť túto fóliu, pretože by sa mohla rozpustiť a uvoľniť nežiaduce, škodlivé látky. Takéto varenie navyše negatívne ovplyvňuje konzistenciu a chuť párkov, preto pred vložením párkov do hrnca vždy odstráňte umelé črievka. Ale kde presne by ste ich mali vyhodiť?
Väčšina z nás bez rozmýšľania hádže obaly od párkov do plastovej nádoby, čo je chyba. Fólie sú vyrobené z viacvrstvových materiálov a nie sú vhodné na recykláciu, pretože by sa ťažko separovali a spracovávali. V dôsledku kontaktu s potravinami sú navyše často kontaminované tukmi a inými látkami, čo ešte viac sťažuje ich spracovanie.
- Umelé črievka z párkov a salám by sa preto mali vyhadzovať do zmesového odpadu, kde budú riadne zlikvidované. Toto je detail, ktorý stojí za zapamätanie, pretože je dôležitý pre správne triedenie odpadu.
Čo sa stane so zmesovým odpadom? Toto sa deje s naším odpadom
Zmesový odpad je odpad, ktorý nie je možné recyklovať, napr. zvyšky jedál, znečistené obaly alebo črievka od údenín. Idú do recyklačných závodov, kde sa najčastejšie spaľujú pri vysokých teplotách. Spaľovne premieňajú odpad na teplo alebo elektrinu, ktoré možno využiť okrem iného aj v mestských vykurovacích systémoch. To je spôsob, ako znížiť objem odpadu a zároveň vyrábať energiu.
Časť zmesového odpadu ide na skládky, aj keď sa tento proces čoraz viac znižuje v prospech spaľovania. V moderných závodoch sa niekedy získavajú cenné suroviny aj zo zmesového odpadu. Niektoré z nich vďaka tomu získavajú druhý život, aj keď sa nedajú tradične recyklovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhodiť obal od mlieka? Zapamätajte si raz a navždy. Väčšina Slovákov si to už pamätá
Nikdy ich nevyhadzujte do koša. Môžete čeliť pokute vo výške 2 500 EUR
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.