17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/eggeegg).
To, čo je hotové a „dokonalé“, je… nudné. Japonci už desaťročia zavádzajú princípy wabi sabi (侘び寂び) do svojich interiérov a do svojej životnej filozofie. Chyby v štruktúre dreva sú ohromujúce, rovnako ako chyby v ľudskej povahe. Nechaj to ísť a ži tu a teraz.
Všestrannosť princípov wabi sabi: od čaju po interiérový dizajn
Vysvetliť japonskú filozofiu wabi sabi je pomerne náročná úloha, pretože tento spôsob chápania sveta obsahuje množstvo prvkov, ktoré je ťažké pomenovať a sú mimo súčasného momentu neuchopiteľné.
- Aby som to čo najstručnejšie opísala, wabi sabi je oslavou toho, čo je tu a teraz, a obdivom k tomu, čo je nedokonalé a pominuteľné, a zároveň budovaním pohodlného hniezda v tomto nedostatku perfekcionizmu a jeho obdivovaním skôr, ako zmizne.
Znie to tajomne? Toto je chápanie času a umenia vo filozofii wabi sabi.
Dobrým príkladom implementácie princípov wabi sabi je japonský čajový obrad, pričom nejde o chuť čaju či prísne pravidlá jeho podávania, ale o to byť tu a teraz a osláviť okamih, ktorý pominie. Pominuteľnosť nie je negatívny jav, ani sa nespája s melanchóliou, ako je to v prípade našich západných predpokladov.
Zmieruje sa s tým, že všetko končí a kľúčom k wabi sabi je nenútený obdiv k prítomnému okamihu. Rovnako je to s nedokonalosťou. Ľudský aj vecný. Podľa japonskej filozofie nás snaha o ideál spaľuje a nedovoľuje nám užívať si to, čo máme tu a teraz. Hotové dielo, rafinované a bezchybné, je nudné a nemá dušu. Japonci si preto vážia ručne vyrábané jedlá a svoj interiér zariaďujú tak, aby dominovali prírodné materiály: kameň, drevo a papier.
Každá „škvrna“ je oslavou prírody a spirituality. Odštiepený pohár poteší, pretože bude ako naša nedokonalá forma a duša. Uvažovanie o našej smrteľnosti a vyrovnávanie sa s plynúcim časom nás vedie k spomaleniu tempa života a sústredeniu sa na daný okamih. Jarný púčik rozkvitnutý na jar alebo list padajúci zo stromu naznačujú cestu, ktorou by sme sa mali vydať, aby sme žili čo najviac v súlade s prírodou a príliš si nevyberali do budúcnosti, o ktorej ani tak nevieme, že príde.
Životná filozofia obdivu k nedokonalosti
Západná kultúra, v ktorej sme vychovaní, nenabáda k tomu, aby sme si užívali daný moment, dôležitejšie je robiť plány a snažiť sa o dokonalosť vo všetkom, čo robíme. A ak implementujeme aspoň niektoré z predpokladov wabi sabi, komfort a kvalita nášho života sa výrazne zlepší. Preto stojí za to vziať si japonské odpustenie a prijať svoje nedostatky k srdcu.
Tým, že k nim zmeníme prístup a budeme ich považovať za jedinečnosť hodnú oslavy, zbavíme sa tlaku a umelo nafúknutej bubliny očakávaní. Spoločne tráviť čas pri jedle, starať sa o detaily ako aranžovanie kvetov vo váze alebo nakláňanie sa nad chybou dreva, z ktorého bol vyrobený stôl – zostať v takýchto chvíľach a naplniť ich naplno je podstatou wabi sabi. „Tu a teraz, ako to je“ – ponorenie sa do sveta bez toho, aby sme si ho idealizovali a ocenili moment, ktorý máme, uvoľňuje, upokojuje a zbavuje nás stresu. Zamerajte sa na jednoduchosť – Japonci viac ocenia nedokončené diela ako hotové, ktoré sú považované za „dokonalé“. Tam, kde je ešte priestor pre recipienta, je priestor pre infúziu nového života.
Stojí za to spomaliť a vyrovnať sa so starnutím, neobklopovať sa viacfarebnými doplnkami, ale vytvárať základy v súlade so zásadami jednoduchosti a uznania prirodzenosti. V skutočnosti, že všetko sa nakoniec skončí, stojí za to vidieť útechu a úľavu, nielen smútok a ľútosť. Vďaka tomu dosiahneme tzv „zen“ známy v budhizme.
Dodržiavajte tieto pravidlá a upokojíte svoj život
- Odpusťte sebe aj ostatným – všetci sme tu len na chvíľu, neoplatí sa čas míňať neustálym behaním a stresom k dokonalosti.
- Vaše nedostatky sú vašimi prednosťami – ste jedinečný, nie defektný, pozerajte sa na svoje nedokonalosti ako na dielo, ktoré má dušu.
- Vychutnajte si okamih – zamerajte sa na pocity: dýchanie, zvuk dažďa, chuť nápoja, ktorý pijete, chuť jedla, rozhovor. Buďte len tu a teraz, nepozerajte do budúcnosti.
- Žite v súlade s prírodou – uvidíte krásu v padajúcich listoch a rozkvitnutých kvetoch, prispôsobte harmóniu prírody svojmu životnému tempu. Keď príde jar, ožite a keď príde jeseň – spomaľte a venujte čas sebarozvoju.
- Nezahlcujte priestor – vzdajte sa množstva dekorácií, figúrok a svetiel, ktoré môžu zahltiť. Vyberte si priestor, ktorý môžete vyplniť… sami sebou.
- Vidieť krásu v predmetoch – ak si ako Japonci vážite ručné práce, staráte sa o ne a používate predmety, ktoré majú dušu, otvoríte svoju myseľ aj prijímaniu ľudských nedostatkov, ktoré nie sú nič zlé a časom si všimnete, že obohacujú nás ako ľudí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa dožiť 100 rokov? Obyvatelia tejto dediny majú riešenie. Riadia sa piatimi zásadami
Obľúbené korenie bude pôsobiť ako elixír zdravia. Na tieto neduhy zabudnete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.