18.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/frankval).
„Zlaté bobule“, „peruánska čerešňa“ alebo „brazílska sultánka“ – čo to je? Je to physalis, na ktorý sme si už zvykli. Na jeseň rastlina zaujme svojím vzhľadom a plodmi, ktoré sa ukrývajú v lampášovitých útvaroch. Je pravda, že machovka peruánska je v našom podnebí jednoročná rastlina, ale stojí za to ju mať v záhrade nielen pre jej vzhľad, ale aj pre vlastnosti.
Spoznajte physalis
Po väčšinu roka machovka peruánska nepúta pozornosť, pretože je to jednoduchá plazivá alebo popínavá rastlina, ktorá je ukrytá v zákutiach niektorých záhrad. Je pravda, že v lete kvitne, ale pozornosť upúta až na jeseň, keď vytvára plody. Treba dodať, že jesenné plody machovky majú aj veľa cenných živín: pre naše zdravie majú niekedy cenu zlata, preto sa oplatí zaujímať sa o nich.
Existuje niekoľko druhov machovky, ktoré sa dajú vypestovať v našich záhradách alebo kúpiť v obchode. V našich zemepisných šírkach nájdete:
- Machovku peruánsku – dá ľahko konzumovať v surovom stave aj vo forme konzervy, chuťovo je sladko- kyslá.
- Machovku lepkavú – plody sú v priemere až do 5 cm, najčastejšie majú žltkastú farbu, no existujú aj plody modré alebo fialové.Tento druh nazývaný aj tomatillo sa používa ako zelenina.
- Machovku čerešňovú – známu aj pod názvom židovská čerešňa, pestuje sa u nás dlho a používa sa do suchých kytíc. Je ozdobná oranžovým kalichom.
Machovka peruánska na jedenie
Ešte pred niekoľkými rokmi, keď bola machovka dostupná len z domácej záhrady, nebola príliš populárna. V súčasnosti ju možno nájsť v diskontných predajniach a supermarketoch, a preto si získala väčší záujem. Plody machovky majú svojich priaznivcov aj skeptikov. Fanúšikovia oceňujú jej chuť, ktorá je kombináciou pomaranča a paradajky, zatiaľ čo odporcov odrádza kyslosť a trpkosť obsiahnutá v dužine. Tí, ktorí plod neobľubujú, sa môžu upokojiť: možno ho použiť na výrobu zaváranín, ako sú džemy, šťavy, želé a omáčky, ktoré budú mať oveľa lepšiu chuť.
Čo všetko nájdete v machovke?
Machivka peruánska môže byť nenápadná, ale to neznamená, že nie je pre náš organizmus cenná. Obsahuje množstvo kľúčových živín:
- Vitamíny skupiny B, C a A.
- Prvky ako vápnik, fosfor a železo.
- Je bohatým zdrojom pektínu, ktorý sa zaraďuje medzi vlákninu.
- Fytosteroloy – tie sa zaraďujú medzi antioxidanty, ktoré sú mimoriadne dôležité pre naše zdravie. Hlavne vďaka tomu, že dokážu minimalizovať riziko civilizačných ochorení, spomaľujú proces starnutia telesných buniek a pomáhajú zbaviť sa prebytočných toxínov.
Čo nám prináša konzumácia machovky?
Tu je len hŕstka dôvodov, prečo občas siahnuť po machovke:
- pomáha normalizovať krvný tlak,
- posilňuje cievy,
- zlepšuje imunitu,
- vyhladzuje vrásky,
- odstraňuje zápaly,
- chráni pred UV žiarením,
- stará sa o srdce,
- reguluje činnosť žalúdka,
- pomáha pri chudnutí,
- znižuje hladinu cholesterolu.
Ako jesť machovku?
Ak máte náhodou po ruke plody machovky, milovníci ju môžu jesť priamo zo stoniek. Ak vám však ich chuť nevyhovuje, nič vám nebráni vyrobiť si z nich domáce konzervy alebo ich pridať napríklad do omáčok či plnky do mäsa. Okrem toho sa dá v obchodoch kúpiť čerstvá a niektoré ponúkajú aj sušené plody. Tie sa dajú konzumovať, ako občerstvenie alebo piť ako čaj, ktorý sa zaleje vriacou vodou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to najzdravšia huba. Odborníci na výživu ju odporúčajú jesť pravidelne a len málo ľudí ju zbiera
Ideálny nápoj na jeseň. Funguje lepšie ako káva a recept je triviálny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.