18.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tinatin shutterstock/torook).
Na jeseň sú myši v domácnosti veľmi častým problémom. Hlodavce sa objavujú v našich priestoroch, kde hľadajú úkryt a potravu. Ich prítomnosť je však problematická, pretože nielenže môžu zničiť potraviny alebo elektroniku, ale prenášajú aj choroboplodné zárodky, čím ohrozujú naše zdravie. Navrhujeme, ako sa myší z vášho domova zbaviť pomocou jednoduchých a humánnych metód.
Myši sú inteligentné a rýchlo prispôsobivé zvieratá. Keď sa objavia v našich domácnostiach, dokážu jesť rastlinné aj živočíšne produkty, a ak nič také nenájdu, zjedia aj noviny. Preto je vhodné ich odradiť a vopred zabrániť ich prítomnosti. Tu je niekoľko tipov, ako sa zbaviť myší vo vašej domácnosti.
Prečo myši vnikajú do domovov a ako rozpoznáte ich prítomnosť?
Myši najčastejšie vnikajú do našich domovov, pivníc a garáží na jeseň. Je to spôsobené chladným počasím a tým, že z polí, kde sa hlodavce predtým živili, zmizne úroda, takže im chýba potrava. V dôsledku toho, aby si našli teplejšie miesto s prístupom k potrave, myši v tomto ročnom období vnikajú do domu.
Niekedy je však spočiatku ťažké rozpoznať prítomnosť hlodavcov v dome, pretože sa snažia zostať čo najdlhšie nepovšimnuté. Zaujímavosťou je, že sa prispôsobujú životnému rytmu členov domácnosti a sú aktívne, keď necítia prítomnosť človeka v blízkosti. Preto sa oplatí z času na čas skontrolovať miesta, ktoré sú potenciálne dobrými úkrytmi pre myši. Napríklad v špajze, pod schodmi, za policami alebo za veľkými skriňami.
Okrem toho si ich prítomnosť môžeme všimnúť, keď myši začnú ohlodávať potraviny. Vtedy po sebe zanechávajú aj stopy trusu. Na to, že máme nepozvaných hostí v podobe hlodavcov, môže upozorniť aj tiché piskanie, škrabanie alebo chrčanie. Našou domácnosťou sa často šíri aj nepríjemný zatuchnutý zápach.
Myši – aké škody spôsobujú?
Myši, ktoré sa objavia v dome, môžu svojou prítomnosťou spôsobiť značné škody. Samozrejme, nehovoriac o tom, že nám znepríjemňujú život tým, že sa nám vkrádajú pod nohy alebo v noci škriabu vo svojich zákutiach a pripomínajú nám, že sú stále tu.
Predovšetkým však ničia potraviny, vyhlodávajú diery v obaloch a okusujú naše potraviny, čím rozširujú choroboplodné zárodky. Navyše myši sa vyprázdňujú v blízkosti potravín alebo riadu a zanechávajú tam nielen baktérie, ale aj nepríjemný zápach. Okrem toho hlodavce často prehrýzajú káble od elektrických spotrebičov, čo vedie k ich zničeniu.
Ako zabrániť vniknutiu myší do vášho domu?
Ako v mnohých prípadoch, je jednoduchšie ochrániť svoj domov pred myšami a zabrániť ich prítomnosti, ako sa ich potom snažiť zbaviť. Najskôr začnime tým, že si prezrieme konštrukciu okien a stien a skontrolujeme, či nikde nie sú medzery. Ak si všimnete nejaké medzery, mali by ste ich čo najskôr zaplátať. Nerobte to však polystyrénom, pretože myš má mimoriadne ostré zuby a môže ho ľahko preraziť a dostať sa dovnútra.
Nezabúdajme tiež na to, že hlodavce priťahujú ako magnet najmä potravinové výrobky. Ak teda nechceme, aby sa usídlili v našej kuchyni, skladujme potraviny v tesne uzavretých nádobách. Okrem toho často vyhadzujme odpadky, aby nelákali myši. Nakoniec skontrolujme aj podkrovie a pivnicu, pretože hlodavce tam radi žijú.
Ako odohnať myši?
Hoci nám myši môžu znepríjemniť život, oplatí sa ich zbaviť humánnym spôsobom. Tieto metódy sú rovnako účinné a udržia hlodavce ďaleko od vášho domova.
Jedným z nápadov je použitie čerstvých alebo sušených rastlín, ktorých vôňu myši ťažko znášajú. Ide napríklad o:
– harmanček,
– paradajkový list
– oleander,
– mäta,
– divozel,
– vratič obyčajný,
– levanduľa.
Navyše hlodavce neznášajú ani vôňu laku na vlasy, takže ho stačí nastriekať na postihnuté miesta a myši sa neobjavia. Môžeme tiež použiť hliníkovú fóliu a rozprestrieť ju na miesta, kde by sa hlodavce mohli potenciálne objaviť. Myši sa ho boja, takže sa tam neusadia.
Samozrejme, môžeme investovať aj do ultrazvukového odpudzovača alebo živej pasce. Pomocou nej budeme môcť odchytené zviera neskôr na lúke vypustiť. Ide o neinvazívne, humánne riešenie, ktoré navyše nevystavuje majiteľov domov chemickým látkam.
Ako si vyrobiť jednoduchú pascu na myši pomocou kartónových krabíc a paličky!
Toto je tá najednoduchšia pasca na myši. Potrebujete iba kartónovú krabicu, paličku a staré plastové vedro.
Súvisiace články:
Ide o najlepší prostriedok na odradenie kún v aute. Nestojí nič a hlodavce sa ho boja ako ohňa
Pridajte dve čajové lyžičky a vytlačte 10 cm. Efekt prekvapil aj moju svokru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.