18.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Spánok zohráva v živote každého človeka kľúčovú úlohu a jeho význam vekom neklesá. Práve naopak – pre seniorov je nevyhnutným prvkom udržiavania fyzického a duševného zdravia. Koľko hodín by mali spať ľudia nad 60 rokov? Ako sa starať o spánkovú hygienu u seniorov? Aj keď túto tému často podceňujeme, následky nesprávnych návykov môžu výrazne znížiť komfort a kvalitu každodenného života.
Koľko hodín by mali seniori spať?
Existuje všeobecný názor, že seniori potrebujú menej spánku ako mladší ľudia. Je to mýtus. V skutočnosti by ľudia nad 60 rokov mali spať sedem až osem hodín v noci. Táto hodnota zodpovedá potrebám dospelých v strednom veku. Treba si však uvedomiť, že potreba spánku sa môže líšiť v závislosti od individuálnych okolností. Rozhodujúce je nielen zabezpečiť primeranú dĺžku nočného odpočinku, ale aj zabezpečiť jeho kvalitu.
Častým problémom seniorov sú ťažkosti so zaspávaním a prerušovaný spánok. To znamená, že sa počas dňa neustále cítia unavení napriek tomu, že v posteli trávia optimálny počet hodín. Z tohto dôvodu musíte okrem kvantity zabezpečiť aj správnu spánkovú hygienu, teda podmienky napomáhajúce efektívnemu odpočinku.
Ako sa starať o spánkovú hygienu seniorov?
Súbor jednoduchých praktík vám pomôže dosiahnuť hlboký, regeneračný spánok. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré pomáhajú ľuďom nad 60 rokov. Táto súprava sa premietne do lepšieho fungovania počas dňa.
- Konštantný cirkadiánny rytmus. V tomto kontexte je najdôležitejšia pravidelnosť. Seniori by mali chodiť spať a vstávať každý deň v rovnaký čas, čo umožní telu zvyknúť si na neustály rytmus.
- Obmedzte spánok. Hoci krátky spánok počas dňa môže pomôcť pri zotavení, dlhší spánok (viac ako 30 minút) môže vážne narušiť váš nočný odpočinok.
- Vhodné podmienky v spálni. Dobre vetraná, tmavá a tichá spálňa je prostredím na zaspávanie. Tesne pred spaním by ste sa mali vyhýbať vystaveniu modrému svetlu (napríklad vyžarovanému televízorom alebo telefónom).
- Vzdať sa kofeínu, alkoholu a ťažkých jedál. Žiadna z týchto vecí neprospeje zdraviu seniora, najmä ak skončia na jedálnom lístku popoludní a večer. Tieto produkty môžu na jednej strane stimulovať a na druhej strane zaťažovať tráviaci systém.
- Fyzická a duševná aktivita. Pravidelné cvičenie vonku, prechádzky či cvičenie majú pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Dôležité je aj zapojenie mysle, napr. čítaním, lúštením krížoviek alebo logickými hrami.
Ako nedostatok spánku ovplyvňuje ľudí vo veku 60+?
Nedostatok spánku môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
V prvom rade negatívne ovplyvňuje fungovanie mozgu – zhoršuje pamäť, koncentráciu a schopnosť logického myslenia. To zase môže zvýšiť riziko pádov a nehôd. U seniorov je tiež väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie demencia a Alzheimerova choroba.
Dlhodobý nedostatok spánku a jeho zlá kvalita zvyšuje riziko mŕtvice a srdcového infarktu. U starších ľudí môže dôjsť aj k zníženiu imunity organizmu, čo ich robí náchylnými na infekcie a chronické ochorenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Choré kĺby vám za to poďakujú. Tieto produkty zmierňujú zápal
Po akom čase káva zvyšuje krvný tlak? Overte si to pred návštevou lekára
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.