19.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/richsouthwales).
Chcete v budúcej sezóne zbierať bohatšiu úrodu? Na jeseň vykonajte ošetrenie pôdy, aby bola úrodná a zdravá. Potrebuje ju kapustovitá zelenina, ako je brokolica, karfiol a kapusta, ako aj obilniny a mnohé druhy tráv. Ktoré ošetrenie to je?
Zlepšite kvalitu a pH pôdy vápnením. Toto ošetrenie má množstvo výhod, ktoré pozitívne prispievajú k zdravému rastu rastlín. Oplatí sa ho vykonať najmä na jeseň. Tu sú najdôležitejšie informácie o vápnení pôdy.
Prečo vápniť pôdu?
Vápnenie účinne zvyšuje pH pôdy a umožňuje rastlinám prijímať makroživiny fosfor, draslík, horčík a vápnik. To je dôležité, keď je pôda kyslá.
Ďalšou výhodou tohto ošetrenia je zlepšenie štruktúry pôdy. Ťažká sa stáva priepustnou, zatiaľ čo piesčitá lepšie zadržiava vodu.
Prihnojovanie pôdy vápnom podporuje rast rastlín, ktoré sa stávajú menej náchylné na environmentálny stres a choroby. Preto záhradníci odporúčajú vykonávať toto ošetrenie na pôde, kde sa pestuje zelenina a ovocie.
Jesenné vápnenie pôdy – najlepšie načasovanie
Najlepší čas na vápnenie pôdy je po zbere úrody, koncom jesene. V tomto období je viac vlahy, ktorá umožňuje ľahšie vstrebávanie vápna. Na jar bude pôda dokonale pripravená na sejbu a výsadbu.
Nezabudnite však toto ošetrenie vykonať niekoľko týždňov pred mrazmi. Vtedy bude mať vápno čas sa v pôde rozpustiť a preniknúť do nej.
Tri druhy vápna – ktorý si vybrať?
Na vápnenie pôdy si môžete vybrať z troch druhov vápna. Tu je ich zoznam:
- oxidové vápno (oxid vápenatý, pálené vápno) – musíme ho používať s mierou, pretože pôsobí rýchlo a je silné;
- uhličitanové vápno – vhodné pre domáce záhrady, pretože pôsobí pomalšie ako oxidové vápno, ale je šetrné k rastlinám;
- horčíkové vápno – obohacuje pôdu o horčík, preto sa odporúča pre rastliny s vysokými nárokmi na výživu.
Ako vápniť pôdu? Pokyny krok za krokom
Na začiatku musíme skontrolovať pH pôdy. Kyslá pôda sa najčastejšie vyskytuje v záhradách a piesočnatých oblastiach, kde boli použité organické hnojivá s okysľujúcim účinkom.
Ďalším krokom je očistenie pôdy od zvyškov rastlín. Potom pristúpime k rovnomernému rozmiestneniu vápna po jej povrchu. Obvyklá aplikačná dávka je 3,5 kg na 100 m2 .
Posledným krokom je prekopanie pôdy do hĺbky 15 – 20 cm. Tým sa zabezpečí premiešanie vápna s pôdou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto odrody tekvíc sú najlepšie na pestovanie v záhrade. Zvládnu ich aj amatéri
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.