21.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Couperfield).
Čistenie komína je mimoriadne dôležitý postup, ale mnoho ľudí túto povinnosť zanedbáva. Pritom tu nejde len o dodržiavanie zákona, ale aj o našu bezpečnosť. Ako často by sme ju teda mali vykonávať a aké presne riziká hrozia pri jej zanedbaní?
Povinnosť udržiavať komín v primeranom technickom stave má každý vlastník alebo správca budovy. Otázky s tým súvisiace upravuje zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi . Čo presne sa z tohto dokumentu dozvedáme?
Ako často by sa mal komín čistiť? V predpisoch sa uvádza konkrétny čas, ale je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov
Čistenie komína zdola aj zhora by sa malo vykonávať pravidelne, ale frekvencia závisí od používaného paliva a typu nášho komína.
- „V tomto sú pravidlá stanovené jasne, ak máte na komínové teleso pripojené spotrebiče s tepelným výkonom do 50 kW, čo má väčšina domov a bytov, a kúrite tuhým alebo kvapalným palivom, tak je potrebná profesionálna kontrola a čistenie každé štyri mesiace. O niečo menej, každých šesť mesiacov, je nutné kontrolovať komíny bez vložky, na ktoré sú napojené spotrebiče na plynné palivá. S vložkou len raz za rok,“ tvrdí Miroslav Ledecký, prezident Komory kominárov pre tvnoviny.
Z toho vyplýva, že počas tuhej zimy, kedy začínate kúriť už v októbri a končíte v marci, je nutné zavolať kominára dvakrát.
- „V opačnom prípade hrozí, že sa stane nešťastie, vy vyhoríte a keďže budete mať potvrdenie od kominára staršie, ako stanovuje vyhláška, škody vám poisťovňa nepreplatí,“ uvádza Ledecký.
Okrem toho vám hrozí aj pokuta, v horšom prípade trestné stíhanie.
Koho sa to týka
Mnohí majitelia spotrebičov a komínov sa domnievajú, že ich sa novela netýka. Pravdou je, že kontrolou musí prejsť každý komín, na ktorý je napojený kozub, pec či kondenzačný kotol.
- „Netýka sa to len obyvateľov žijúcich v domoch, ale aj v bytoch. Jednoducho je to povinnosť každého majiteľa objektu s komínom,“ varuje prezident Komory kominárov.
Pokiaľ ide o samotné čistenie, o to sa môžeme postarať sami. Najlepšie je to urobiť pred vykurovacou sezónou a po nej. Na druhej strane stojí za zváženie, či by nebolo výhodnejšie využiť služby profesionála.
- „Stáva sa, že má majiteľ nerezovú vložku v komíne a čistí ju oceľovým kartáčom. Nerez sa poškriabe, začne hrdzavieť a je zle. Tak o tri roky totiž vložka prehrdzavie a je nečinná, čiže ju musí vymeniť,“ tvrdí Miroslav Ledecký, prezident Komory kominárov.
Samovoľné čistenie však nenahrádza to profesionálne. To nevyžaduje len samotný komín, ale aj zákon a poisťovňa.
Koľko stojí čistenie komínov v roku 2024? Na tomto výdavku sa neoplatí šetriť
Čistenie komína nie je najjednoduchší postup a vyžaduje si určité znalosti a zručnosti. Navyše naň potrebujeme správne vybavenie. Oba tieto faktory znamenajú, že môže byť výhodnejšie (a efektívnejšie) jednoducho si najať kominára. Cena takejto služby sa pohybuje od 20 do 50 eur. V Bratislave sú úplne iné ceny ako na Orave.
Poplatok zahŕňa kontrolu stavu komína a jeho vyčistenie. Konečnú cenu ovplyvňuje okrem iného typ budovy, typ dymovodu a prístup ku komínu a náročnosť vykonania práce. Napriek tomu nám služba poskytne záruku, že čistenie bolo vykonané správne. Nezabudnite, že sadze hromadiace sa na komíne sú vysoko horľavé a predstavujú riziko vzniku požiaru. Samotný komín sa môže poškodiť, čo často vedie k nákladným opravám. Táto situácia je škodlivá aj pre naše zdravie, pretože horiace sadze môžu spôsobiť únik oxidu uhoľnatého alebo iných nebezpečných produktov horenia do miestnosti.
Súčasná elektronická doba praje majiteľom, kontakty na kominárov sú bežne dostupné na internete. Nájsť si ich môžete aj na stránke Slovenskej komory kominárov (www.kks-sr.sk), ako aj podrobné informácie o tejto profesii a ich práci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyčistiť komín? Pozbierajte tieto šupky a spáľte ich. Nemusíte chodiť na strechu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.