21.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ungvar).
Vývar je obľúbenou polievkou mnohých Slovákov. Hoci je klasikou a základom našej kuchyne, stále sa nájdu ľudia, ktorí robia chyby, kvôli ktorým je bez chuti. V dôsledku toho sa môže zdať, že uvariť dobrý vývar je kvantová fyzika a zručnosť, ktorú nedokáže dosiahnuť každý. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Pripraviť vývar ako od babičky je možné, ale musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Okrem iného nezabudnite, kedy vývar osoliť, aby ste mu neublížili.
Na varenie vývaru naozaj nepotrebujete vysoko rozvinuté kuchárske zručnosti. Stačí dať mäso do hrnca, zaliať vodou a keď zovrie, pridať zeleninu. Potom už len korenie a bylinky. A práve tu sa začínajú problémy. Nie každý vie, kedy vývar osoliť, aby bol čo najchutnejší. Mali by ste to urobiť hneď po vložení mäsa? Alebo neskôr? A ak neskôr, kedy presne? Na solenie existuje pravidlo, ktoré zaručí úspech.
Kedy sa má vývar osoliť? Existuje konkrétny okamih, kedy by sa mala soľ pridať
Soľ je základným korením v každej kuchyni. Môže rovnako účinne zvýrazniť chuť, ako aj pokaziť celý pokrm, ak jej napríklad použijete príliš veľa alebo v nesprávnej chvíli. To platí napríklad pre vývar. Ak pridáte soľ do vývaru hneď po uvarení mäsa, môžete si byť istí, že chuť vás sklame. Rovnako ako farba, pretože korenie blokuje tuk z mäsa a spôsobuje, že sa vlákna uzatvárajú. Vývar potom bude nielen nechutný, ale aj bledý.
Preto by sa soľ mala do vývaru pridať až tesne pred koncom varenia. Čo znamená tesne pred koncom? Konkrétne sa uvádza, že by to malo byť 10 minút pred odstavením hrnca z plynu. Ak ju pridáte príliš skoro, mäso a zelenina sa „uzavrú“ a ich chuť bude menej intenzívna. Vývar by sa mal variť dlho, aj tri alebo štyri hodiny, aby bol čo najaromatickejší a aby suroviny uvoľnili do vývaru čo najviac chuti. Preto sa solenie necháva na koniec.
Ako uvariť dobrý vývar?
- Dôležité je samozrejme správne dochutenie, ale nemenej dôležité sú aj ďalšie pravidlá.
- Čas varenia sme už spomenuli, ale dôležité je aj to, aby sa vývar varil na miernom ohni, mal by len bublať.
- Za chuť vývaru sú samozrejme zodpovedné aj dobre zvolené ingrediencie. Odporúča sa, aby sa vývar varil s viacerými druhmi mäsa.
- Dôležité sú aj prísady, ako je napríklad cibuľa, niekoľko húb (môžu byť sušené), kúsok čínskej kapusty, kel.
- Niektorí ľudia – okrem soli, korenia a ligurčeka – siahajú aj po trochu exotickejšom korení: škorici, zázvore a citrónovej tráve.
- Dôležité je tiež mäso zaliať studenou vodou. Pri varení nezabudnite odstrániť všetky usadeniny, ktoré vyplávajú na povrch.
- Cestoviny do vývaru pripravujte vždy oddelene. To všetko ovplyvňuje čírosť polievky a každý chce, aby bol jeho vývar číry.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.