21.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/prambuwesas).
Dahlie (georgíny) sú skutočnými klenotmi záhrady a pred príchodom zimy si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ak sa chcete tešiť z ich krásy aj v budúcej sezóne, musíte cibuľky rastlín správne pripraviť na prezimovanie. Je vhodné si uvedomiť, že ich vykopávame z pôdy až po prvých mrazoch. Zistite, ako správne vykopať georgíny a ako ich uskladniť na zimu.
Kedy vykopať georgíny na zimu?
Optimálny čas na vykopanie georgín je tesne po prvých mrazoch, keď listy začnú tmavnúť a vädnúť, ale ešte pred zamrznutím pôdy. V závislosti od regiónu je to zvyčajne v októbri alebo novembri. Mrazy znamenajú, že rastlina ukončila svoj vegetačný cyklus v danom roku a potrebuje ochranu pred nadchádzajúcimi nižšími teplotami.
Ak sa georgíny vykopú príliš skoro, hľuzy nestihnú úplne dozrieť, čo môže oslabiť ich stav v nasledujúcej sezóne. Naopak, príliš neskoré vykopávanie môže mať za následok poškodenie hľúz mrazom, čo, žiaľ, zvyšuje riziko ich hniloby počas skladovania.
Ako vykopať georgíny?
Dahlie (georgíny) by sa mali vykopávať veľmi opatrne, pretože ich hľuzy sú citlivé na poškodenie. Najprv opatrne odrežte stonky rastliny asi 5 až 10 cm nad zemou. Potom pomocou záhradných vidlí opatrne uvoľnite pôdu okolo georgíny, pričom dodržujte vzdialenosť, aby ste neprepichli hľuzy. Zasuňte vidly hlboko do pôdy a pomaly nadvihnite celý koreňový systém.
Po vykopaní hľúz opatrne odstráňte prebytočnú zeminu a dôkladne skontrolujte každú hľuzu. Odstráňte všetky poškodené alebo zhnité časti, aby ste zabránili prenosu chorôb počas skladovania. Väčšie hľuzy môžete tiež rozdeliť na menšie časti. Získate tak väčší počet georgín na ďalšiu sezónu. Každá časť by mala mať aspoň jedno zdravé „oko“, z ktorého vyrastie nová rastlina.
Ako prezimovať georgíny?
Správne uskladnenie georgín cez zimu určuje ich schopnosť na jar znovu vyrásť. Po vykopaní hľúz je potrebné ich dôkladne vysušiť – to možno urobiť tak, že ich necháte niekoľko dní na vzdušnom a suchom mieste. Je to dôležitý krok, pretože vlhké hľuzy sú náchylnejšie na vznik plesní a hniloby.
Keď hľuzy vyschnú, presuňte ich na chladné miesto. Nezabudnite však, že teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 5 a 10 °C. Ideálnym miestom je pivnica alebo garáž, ak sú suché a dobre vetrané.
Hľuzy georgín môžete umiestniť do kartónových krabíc, debničiek alebo papierových vriec posypaných suchou rašelinou, pieskom alebo vermikulitom, ktoré pomôžu udržať správnu úroveň vlhkosti. Cibule by nemali prísť do kontaktu s vlhkým prostredím, pretože to môže viesť k hnilobe. Stav hľúz je dobré pravidelne kontrolovať každých niekoľko týždňov a odstrániť všetky, ktoré začali plesnivieť alebo hniť.
Kedy vysádzať georgíny na jar?
Jar je čas, keď sa georgíny prebúdzajú po zimnom odpočinku. Hneď ako teplota vzduchu dosiahne stabilných 10 – 12 °C, môžete začať s prípravami na presádzanie. Pred výsadbou do zeme sa však oplatí nechať hľuzám určitý čas na zotavenie. Približne dva týždne pred plánovanou výsadbou presuňte hľuzy do teplejšej miestnosti a postupne zvyšujte okolitú vlhkosť, napr. postrekovaním vodou.
Pred výsadbou každú hľuzu ešte raz skontrolujte. Tie, ktoré majú jasné známky rastu, môžete rozdeliť a zasadiť na samostatné plochy. Ak je pôda v záhrade už dobre prehriata, hľuzy môžete zasadiť priamo do zeme. V opačnom prípade zvážte, či ich najprv nevysadíte do kvetináčov a neuschováte na teplejšom mieste.
Hľuzy georgín vysádzajte do hĺbky približne 10 až 15 cm a vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť aspoň 60 cm, aby mali priestor na rast. Po vysadení ich pravidelne zalievajte a prihnojujte hnojivom vo forme kompostu, vaječných škrupín alebo kávovej usadeniny a budú opäť prekvitať a zdobiť vašu záhradu svojimi veľkolepými kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moja babička strihala muškáty na zimu práve týmto spôsobom. Na jar sú ešte krajšie
Ako pripravujete pôdu v záhrade na zimu? Neodkladajte. Inak vám budúci rok nič nevyrastie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.