21.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jerome.Romme).
Prvé týždne jesene nám už pripomínajú nadchádzajúce obdobie dažďov. Veterné a daždivé dni striedané slnečnými sú jasným signálom, aby sme sa bezodkladne pustili do upratovania záhrady. Čas a pozornosť venujte predovšetkým rastlinám a plodinám, ale netreba zabúdať ani na kompostovisko. Ak máte pocit, že si pri prechádzaní okolo neho zapcháte nos, niečo sa pokazilo. Ako sa rýchlo zbaviť zápachu kaziaceho sa kompostu? Odporúčame.
Prečo kompost zapácha?
Niektorí ľudia komposter vnímajú len ako ďalšie miesto na odpad, iní ho využívajú na získanie najkvalitnejšieho hnojiva na podporu rastu svojich rastlín. Správne udržiavaný kompostér by nemal vydávať nepríjemný zápach. Niekedy sa nám však zápach, ktorý z neho vychádza, nepáči. Prečo sa to stáva?
Nepríjemný zápach kompostu je najčastejšie spôsobený nedostatkom kyslíka v kompostovisku. Mikroorganizmy, ktoré rozkladajú organický odpad, ho potrebujú k životu. Nedostatok vzduchu spôsobuje, že pomaly odumierajú, a tým sa kazia a zapáchajú. Zápach pochádza aj z nesprávnej zmesi odpadu v kompostéri. Prítomnosť mäsa, mliečnych výrobkov, olejov alebo iných živočíšnych produktov začne časom vyvolávať nežiaduci čuchový vnem.
Ako sa zbaviť zápachu z kompostéra?
Skúsení záhradníci zdôrazňujú, že neexistuje jediný účinný spôsob, ako nás úplne zbaviť nepríjemného zápachu z kompostéra. Museli by sme odstrániť kompostér alebo ho zriadiť od začiatku. Nestojí však za to premárniť mesiace alebo dokonca roky tvrdej práce a zbaviť sa cenného obsahu. Stačí, ak zlepšíte podmienky vo vnútri kompostéra. Nezabudnite, že si to vyžaduje čas, pozornosť a pravidelné monitorovanie samotného procesu kompostovania. Odborníci poukazujú na niekoľko krokov, ktoré túto úlohu zlepšia. Zoznam zahŕňa:
– zakrytie príliš vlhkej kompostovej kopy;
– otáčanie a prepichovanie hromady odpadu;
– zabezpečenie cirkulácie vzduchu vytvorením otvorov v stenách;
– investovanie do aktivátorov kompostu bohatých na špeciálne mikroorganizmy;
– zabezpečenie správneho množstva dusíkatých látok vrátane zvyškov zeleniny a ovocia;
– vrstvenie odpadu a jeho prekladanie napr. šiškami, suchým lístím.
Kompost, ktorý zapácha po zhnitých vajciach alebo čpavku
Jeseň je časom intenzívnej práce v záhrade a prípravy rastlín na nadchádzajúcu zimu. Časté návštevy vášho záhradného priestoru by mali byť príjemné, ale nie vždy je to tak. Súvisí to s charakteristickým zápachom, ktorý sa šíri z kompostu. Takáto aróma je najčastejšie vinou zlého prevzdušňovania kompostu, ako aj slabej ochrany pred poveternostnými vplyvmi. Zápach, ktorý nemožno zameniť za nič iné, je spôsobený anaeróbnymi rozkladnými procesmi a prítomnosťou špecifických baktérií.
Charakteristický štipľavý a v nose štípajúci zápach čpavku je jasným signálom, že sa v komposte nahromadilo príliš veľa dusíka. Nadbytok plynu v zbytkoch prispieva k abnormálnym anaeróbnym procesom.
Čo to znamená? Organická hmota umiestnená v kontajneri alebo na určenom mieste sa nerozkladá správne. Najčastejšie to súvisí s príliš veľkým podielom zelene. Riešením problému bude pridanie hmoty bohatej na uhlík, napríklad slamy alebo pilín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravte georgíny na zimu. Ak ich necháte v záhrade, odumrú
Ako pripravujete pôdu v záhrade na zimu? Neodkladajte. Inak vám budúci rok nič nevyrastie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.