23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Valentyn Volkov).
Ktorý med je najzdravší? Med je jedným z najcennejších produktov na svete. Sladký med, ktorý sa vyrába z nektáru alebo medovice, je bohatý na množstvo cenných živín, preto sa oplatí po ňom siahnuť a zaradiť ho do každodenného jedálnička. Aký druh medu si vybrať?
Ktorý med je najzdravší? Trh s potravinami je mimoriadne bohatý na rôzne druhy medu, ktoré sa okrem iného líšia farbou, štruktúrou a zdraviu prospešnými vlastnosťami. Ktorý by ste si teda mali vybrať?
Koľko medu môžete denne skonzumovať?
Na začiatok sa zamyslime nad tým, koľko medu možno denne skonzumovať? Med je jedným z najcennejších a najznámejších včelích produktov, ktorý sa vyznačuje nielen množstvom cenných zdraviu prospešných vlastností, ale aj mimoriadne sladkou chuťou. Prevažnú väčšinu medu (približne 80 – 85 %) tvoria sacharidy (najmä jednoduché, t. j. fruktóza, glukóza a sacharóza), čo z neho robí vysokokalorický produkt.
Aký denný príjem medu umožňuje využívať cenné vlastnosti medu bez zbytočného zaťažovania organizmu cukrom?
V tomto ohľade veľa závisí od individuálnych vlastností, t. j. od veku, zdravotného stavu alebo úrovne dennej fyzickej aktivity. Odhaduje sa však, že optimálna denná dávka medu pre dospelých je približne 20-40 g medu, t. j. 1-2 polievkové lyžice. Je potrebné vziať do úvahy, že med, hoci je zdravý, je vysokokalorický produkt, preto by ho ľudia bojujúci s obezitou a nadváhou mali konzumovať s mierou. Dennej konzumácii medu by mala predchádzať aj lekárska konzultácia v prípade ľudí, ktorí bojujú s inzulínovou rezistenciou a cukrovkou. Je potrebné opäť zdôrazniť, že uvedené odporúčania pre denný príjem medu sú odhadované pre dospelých. Ako je to u detí?
- Agátový med – je to jeden z najjemnejších a najjemnejších medov. Vďaka vysokému obsahu fruktózy a nízkemu obsahu sacharózy agátový med nadmerne nezaťažuje tráviaci systém a je ľahko stráviteľný. Agátový med sa odporúča počas jesene a zimy, keď je organizmus najviac náchylný na sezónne infekcie.
- Viackvetý med – je veľmi bohatý na vitamíny a minerálne látky, a preto výborne podporuje imunitu organizmu. Za zmienku stojí aj to, že viackvetý med môže pomôcť zmierniť príznaky alergie, napríklad sennej nádchy.
- Lipový med – má silné protizápalové a antipyretické vlastnosti, takže je ideálnou voľbou pri prechladnutí a chrípke. Obsahuje éterické oleje, ktoré pomáhajú účinne zmierňovať príznaky infekcií horných dýchacích ciest.
Je v poriadku jesť med po termíne?
Hoci sa všade uvádza, že med môže prežiť stovky rokov a je stále jedlý, existujú výnimky z tohto pravidla. Najčastejším problémom je kvasenie, ktoré môže nastať, ak má med vyšší obsah vody. Ako rozpoznať skvasený med a čo sa s tým dá robiť?
Vo väčšine prípadov kvasenie medu nie je vaša chyba, ale spôsobujú ho samotné včely alebo nepozorný včelár. Včely prinášajú do úľa nektár obsahujúci 60 – 70 % vody a postupne ho zahusťujú. V ideálnom prípade by obsah vody v mede nemal presiahnuť 18 %. Niekedy sa to však včelám nepodarí a med sa aj tak vyprodukuje, často v čase, keď je dlhodobo vysoká vlhkosť. Ak je včelár netrpezlivý alebo neskúsený, ľahko vytočí a predá med s vyšším obsahom vody. V takom prípade sa nebojte reklamovať. A spoznáte to na prvý pohľad.
Ako rozpoznať pokazený med? Skysnutý med spoznáte na prvý pohľad. Keď otvoríte nádobu, prvé, čo ucítite namiesto sladkej vône medu, je nepríjemný štipľavý zápach, ktorý je charakteristický pre kvasenie. Povrch medu je vtedy pokrytý tenkou, tenkou vrstvou. V takomto mede už prebehol proces kvasenia. Ak by ste si to pred konzumáciou medu nevšimli, spoznali by ste to už pri prvom vložení medu do úst.
Ku kvaseniu však môže dôjsť aj u vás doma, ak med skladujete nevhodne. Stačí nesprávne utiahnuť viečko nádoby. Med má schopnosť absorbovať vlhkosť z okolitého prostredia. A to je hlavný problém. Ak vlhkosť medu alebo hladina vody v ňom presiahne približne 21 %, med začne kvasiť a nenávratne sa znehodnotí.
Ak vám med skvasí, jediná rada, ktorú vám môžeme dať, je vyhodiť ho a kúpiť iný. Pretože keď sa pokazí, už nie je cesty späť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako skontrolovať, či je med pravý? Urobte si test pravosti medu a nenechajte sa oklamať
Druhy medu – aké druhy medu možno rozlíšiť? Zistite, z čoho sa med skladá a čo určuje jeho chuť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.