23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Agenturfotografin).
Niekedy počúvame príbehy o ľuďoch, ktorí zažili toľko stresu alebo traumy, že za jednu noc zošediveli. Ide o fascinujúci problém, ktorý už dlho zaujíma vedcov aj laikov. Môžete naozaj zošedivieť cez noc? Aké mechanizmy môžu spôsobiť náhle šedivenie? Môže stres ovplyvniť naše vlasy do takej miery, že vo veľmi krátkom čase stratia svoju prirodzenú farbu? Poďme sa na to pozrieť bližšie.
Je možné zošedivieť za jednu noc?
Zdá sa, že okamžité zošedivenie je skôr mýtus ako realita, aj keď existuje niekoľko zaujímavých prípadov a teórií, ktoré sa snažia tento jav vysvetliť. Medicína nepozná veľa prípadov, kedy niekto skutočne zošedivel cez noc v prenesenom zmysle slova.
Takéto príbehy sa však objavujú v histórii a literatúre a ich zdrojom môže byť istý fenomén známy ako „syndróm Marie Antoinetty“. Názov pochádza z príbehu o francúzskej kráľovnej, ktorej údajne za jednu noc od hrôzy zošediveli vlasy. Podobná legenda hovorí o Thomasovi Morovi, ktorý údajne zošedivel jednu noc pred smrťou.
Vedecké vysvetlenie tohto javu je však komplikovanejšie. Náhle šedivenie vlasov môže byť spôsobené určitým stavom, no nie je to presne to, čo máme na mysli, keď hovoríme o „zošedivení za jednu noc“. Šedivenie je proces spojený so stratou pigmentu – melanínu – vo vlasoch, ku ktorému v prirodzených podmienkach dochádza postupne. Rýchla strata pigmentu cez noc je prakticky nemožná.
Ako dlho trvá zošedivenie?
Šedivenie vlasov je zložitý proces, ktorý zvyčajne trvá mnoho rokov. Postupom času sa produkcia melanínu vo vlasových folikuloch postupne znižuje, čo spôsobuje pomalé zosvetľovanie vlasov. U väčšiny ľudí sa tento proces začína vo veku 30-40 rokov, hoci presný čas, kedy začne, závisí od genetiky a faktorov prostredia. Niektorí ľudia môžu zaznamenať šedivenie skôr a iní oveľa neskôr.
Rast vlasov prebieha vo fázach rastu, pokoja a vypadávania, takže aj keď k zmenám pigmentu dôjde pomerne rýchlo, šedivenie ovplyvní až nové, rastúce vlasy.
- Neexistuje žiadny mechanizmus, ktorý by mohol ovplyvniť všetky vlasy naraz a zošedivieť cez noc. To znamená, že šedivenie, aj keď sa zdá náhle, sa deje postupne s každým rastovým cyklom vlasov.
Sú však situácie, v ktorých môžu vlasy vplyvom rôznych faktorov šediveť oveľa rýchlejšie, v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov.
- Jedným z nich je stres. Silné stresujúce zážitky môžu výrazne urýchliť proces šedivenia, keďže výskumy naznačujú, že stres ovplyvňuje produkciu melanínu. Keď je telo pod veľkým stresom, uvoľnené stresové hormóny môžu ovplyvniť vlasové folikuly, čo prispieva k rýchlejšej strate pigmentu.
- Ďalším faktorom sú autoimunitné ochorenia. Stavy ako vitiligo alebo alopecia areata môžu spôsobiť náhlu stratu pigmentu vo vlasoch. V takýchto prípadoch imunitný systém napadne bunky zodpovedné za farbenie vlasov, čo môže viesť k rýchlemu vzniku sivých vlasov.
- V procese šedivenia zohráva kľúčovú úlohu aj genetika. V niektorých rodinách začína šedivenie skôr a môže postupovať oveľa rýchlejšie ako v iných. Ľudia s genetickou predispozíciou môžu zaznamenať šedivenie v krátkom časovom období – niekedy len za niekoľko rokov alebo dokonca mesiacov. V takýchto prípadoch rýchlosť straty farby vlasov úzko súvisí s dedičnými vlastnosťami a môže sa výrazne líšiť od priemerného procesu šedivenia.
Môžete zošedivieť od nervov?
Áno, stres a nervové vypätie môžu mať vplyv na šedivenie vlasov, hoci nejde o náhly jav, ako naznačujú mýty o šedivení cez noc. V skutočnosti existujú výskumy, ktoré ukazujú, že stres môže tento proces urýchliť. Ako presne sa to deje? Pozrime sa na mechanizmy, ktoré sú za tým.
Počas silného stresu telo reaguje tak, že sa dostane do stavu „bojuj alebo uteč“. V reakcii na to nervový systém uvoľňuje stresové hormóny, ako je adrenalín a kortizol. Výskum naznačuje, že chronický stres môže poškodiť kmeňové bunky vo vlasových folikuloch, ktoré sú zodpovedné za produkciu melanínu, pigmentu, ktorý dáva vlasom farbu. V dôsledku toho môžu vlasy rýchlejšie strácať pigment, čo vedie k šedivým vlasom.
Ďalším aspektom je oxidačný stres, ktorý zahŕňa poškodenie buniek voľnými radikálmi. Tieto škodlivé častice sa tvoria v tele v dôsledku rôznych faktorov, ako je stres, nezdravá strava a znečistenie životného prostredia. Keď telo nedokáže neutralizovať voľné radikály, poškodia sa bunky zodpovedné za pigmentáciu vlasov, čo urýchli proces šedivenia.
Stres môže ovplyvniť aj imunitný systém, čo zase môže ovplyvniť pigmentáciu vlasov. V niektorých prípadoch intenzívny stres spúšťa autoimunitné reakcie, pri ktorých telo začne napádať svoje vlastné bunky, vrátane tých, ktoré produkujú pigment vo vlasových folikuloch. Takéto reakcie môžu viesť k zrýchlenému šediveniu.
Do hry vstupuje aj vplyv hormónov. Stresové hormóny, najmä kortizol, môžu narušiť fungovanie vlasových folikulov. Chronický hormonálny stres ovplyvňuje tvorbu melanínu a jeho dlhodobá prítomnosť v organizme urýchľuje stratu pigmentu vo vlasoch. Hoci stres nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim šedivenie, nepochybne môže tento proces urýchliť tým, že ovplyvňuje rôzne mechanizmy v tele.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toľko hodín by mali spať seniori. Mnoho ľudí toto pravidlo podceňuje
Choré kĺby vám za to poďakujú. Tieto produkty zmierňujú zápal
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.