23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yanya).
Keď jeme ovocie, málokedy premýšľame o tom, čo urobiť s kôstkami a semienkami. Zvyčajne putujú rovno do koša, a to je chyba. Ukazuje sa, že kôstky čerešní, avokáda alebo duly podlhovastej sa dajú využiť na mnoho spôsobov.
Väčšina ovocných kôstok a semien sa vyhadzuje priamo do koša. Niektoré sú pri konzumácii veľkého množstva škodlivé, iné môžu mať priaznivé účinky. Melónové, tekvicové a hroznové semienka sú úplne bezpečné. Málokto vie, že je možné jesť aj … avokádové. Na väčšinu z nich si však treba dávať pozor, ale to neznamená, že jediným miestom, kam ich treba vyhodiť, je odpadkový kôš. Zásoba kôstok je užitočná najmä na jeseň a v zime.
Čo môžete vyrobiť z kôstok? Ideálne na zimu
Kôstky čerešní a višní majú schopnosť uchovávať teplo, ale aj chlad. Sú preto ideálne ako základ na obklady a ako „náplň“ do termoforu s horúcou vodou, ktorá bude na jeseň a v zime počas chladných dní skutočnou záchranou.
- Stačí, ak kôstky očistíte od zvyškov plodov a potom ich krátko sparíte vo vriacej vode.
- Po vychladnutí a vysušení ich vložte do bavlneného alebo ľanového vrecka. Môžete si vyrobiť vlastné vrecúško alebo použiť látkovú nákupnú tašku či starú obliečku na vankúš.
- Vrecko pevne uzavrite, aby sa nevysypali.
TIP! Kôstky by sa mali dôkladne vysušiť. Po očistení a sparení ich rozložte na plochú misu, napríklad na plech do rúry, a nechajte ich tam 2-3 dni. Hotový termofor by sa nemal ohrievať vo vode!
Hotový termofor stačí na niekoľko minút zohriať v rúre alebo na horúcom radiátore. Je vhodný nielen na ohrievanie rúk a nôh v zime.
Môžete ho použiť aj v prípade:
- bolesť brucha vrátane menštruačnej bolesti
- bolesti svalov a kĺbov
- bolesti dutín
Ako využiť ovocné kôstky a semená v kuchyni aj mimo nej? Vypestujte si z nich rastlinu
Z kôstiek a semien mnohých druhov ovocia môžete… vypestovať záhradu. Platí to nielen pre citrusy, ale aj pre avokádo, čerešne a višne, hoci experimentovať môžete aj s mnohými inými druhmi ovocia vrátane exotického. Stojí za to pripomenúť si niekoľko krokov. Kôstky a semná treba starostlivo očistiť od zvyškov dužiny a vysušiť, najlepšie na vzdušnom a tienistom mieste. Vyberajte veľké, ktoré nie sú poškodené. Dôležitá je aj správna príprava.
- Citrusové semená zľahka a opatrne nakrájajte žiletkou alebo čistým nožom a namočte ich na niekoľko hodín do vody. Namočené semená zasaďte do pôdy.
- Kôstky čerešní a višní je potrebné pred výsadbou chladiť v chladničke približne 2 – 3 mesiace. Pred vložením do pôdy ich zohrejte na izbovú teplotu.
- Kôstku avokáda namočte na noc do vlažnej vody. Zapichnite doň špáradlá v pravom uhle a vložte ho do nádoby s vodou tak, aby sa špáradlami opieralo o okraje nádoby a aby sa dno zľahka dotýkalo vody.
- Každých niekoľko dní ju vymeňte. Po 4 až 8 týždňoch by avokádo malo vyklíčiť a vypustiť prvé korene a nakoniec aj výhonok. Keď dosiahne výšku približne 15 cm, môžete ho presadiť do zeme.
POZOR! Kôstky a semená čerešní, višní, jabĺk, marhúľ, sliviek a broskýň obsahujú amigdalín, ktorý sa v tráviacom trakte rozkladá na glukózu, benzoaldehyd a kyanovodík. Z tohto dôvodu by sa nemali používať pri varení a konzumovať vo veľkých množstvách. To isté platí aj pre obľúbené tinktúry zo semien.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto ošetrenia pivoniek vykonajte v októbri. Na jar budú kvitnúť s dvojnásobnou silou
Urobte to v skleníku pred zimou. Predídete tak chorobám zeleniny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.