23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/udra11).
Blížiaci sa Sviatok všetkých svätých znamená nielen návštevy, kytice kvetov a zapaľovanie sviečok, ale aj zabezpečenie správnej čistoty na hroboch našich zosnulých blízkych. Je dôležité vedieť, ako ich čistiť jednoducho a efektívne. Tento jeden produkt vám postačí.
Čistenie náhrobných kameňov pred Sviatkom všetkých svätých je prejavom úcty k našim zosnulým blízkym. Vďaka tomu predchádzame zničeniu pamätníka a zachovávame spomienku na týchto ľudí. Bohužiaľ, takéto povrchy nie je ľahké čistiť. Musíte sa na to správne pripraviť s pomocou niektorých domácich liekov a užitočných trikov.
Ako vyčistiť žulový pomník? Najprv si pripravte vhodné príslušenstvo
Sviatok všetkých svätých, 1. november, sa blíži. Mnohí Slováci preto budú chodiť na cintoríny čistiť hroby svojich blízkych a zapaľovať sviečky. Nebudeme však len umiestňovať kvety, ale aj odstraňovať listy, trhať burinu a odstraňovať starý vosk. Hoci s čistením môžeme začať už teraz, oplatí sa použiť metódy, vďaka ktorým sa doska leskne až niekoľko týždňov. Najprv si pripravme nástroje na prvotné čistenie.
- Užitočné môžu byť hubky a prostriedky na umývanie riadu, drôtenky, kefy, rukavice na trhanie buriny, vedro na vodu, hrable, handry a lopatka s metlou.
- Najprv z náhrobku pozametáme lístie a prach a potom sa presunieme do okolia.
- Zbavíme sa buriny a suchých rastlín.
Po dokončení predbežného čistenia môžeme začať s drhnutím dosky. Ak je náhrobok vyrobený zo žuly alebo iného jemného materiálu, musíme dávať pozor, aby sme ho nepoškodili.
- Na prvotné umytie použite špongiu s prostriedkom na umývanie riadu a potom všetko opláchnite vodou.
Čo by sme však mali robiť, keď máme čo do činenia so silnejšími škvrnami a nečistotami? Ako sa vysporiadať so starým, zaschnutým voskom? Ukazuje sa, že v oboch prípadoch stačí použiť jeden lacný produkt.
Ako umývať pomník? Ak chcete odstrániť nečistoty, ktoré sa usadili na doske, stačí po nej siahnuť
- Ak je sviečkový vosk starý a veľmi zaschnutý, budeme ho musieť najskôr zaliať horúcou vodou, aby trochu zmäkol. Aby ste to urobili, pripravte si vopred teplú tekutinu v termoske alebo ju zohrejte na mieste, ak je v blízkosti cintorína miestnosť, ktorá to umožňuje.
- Ďalším krokom bude príprava pasty z univerzálneho produktu, ktorý má väčšina z nás v domácnostiach. Je to sóda bikarbóna, ktorá sa po zmiešaní s vodou na pohodlnú, domácu pastu, ktoŕa sa hodí na čistenie akýchkoľvek škvŕn zo špinavej dosky.
V prípade špiny, ktorá sa naozaj „zahryzla“, naneste zmes na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť aspoň pätnásť minút. Po uplynutí tejto doby môžeme skúsiť náhrobok vydrhnúť. Nezabudnite však vždy, keď je to možné, používať kefy s mäkkými štetinami, aby ste nepoškriabali povrch pomníka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Solárne sviečky sú ekologickou alternatívou k tradičným kahancom. Ako fungujú a ktoré si vybrať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.