27.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoroyalty).
Každoročne sa v jesennej a zimnej sezóne veľa ľudí sťažuje na netesné okná, vďaka ktorým je byt chladnejší a vyžaduje si zapnutie radiátora na plný výkon, čo má za následok vyššie účty. Preto sa oplatí pozrieť si svoje okná bližšie a poriadne ich utesniť, čo nemusí byť také náročné.
Prečo sa oplatí utesniť okná?
Problematika netesných okien je citeľná najmä na jeseň a v zime, keď vonkajšia teplota vzduchu klesá, čo ovplyvňuje našu tepelnú pohodu. Vtedy sa môže stať, že v byte cítime prievan a cez okenné škáry vnikne citeľný poryv studeného vetra.
Príčin netesnosti okien môže byť viacero, najčastejšie však vyplývajú z opotrebovania určitých prvkov, ktoré majú plniť tesniacu funkciu. Našťastie, mnohé z týchto prvkov sa dajú vymeniť bez väčších problémov a poškodenia rozpočtu. Je to dôležité, pretože netesné okná nám môžu spôsobiť stratu až 1/3 tepelnej energie, čo sa premieta do vyšších účtov za kúrenie.
Ako utesniť okná?
- Prvým krokom, ktorý by sme pri pokuse o utesnenie okien mali urobiť, je zmena regulácie prítlaku okenného krídla na rám.
Väčšina plastových okien má režimy úrovne tesnosti, ktoré by sa mali meniť v závislosti od sezóny.
Správne nastavenie si uzatváracích bodov nevyžaduje pomoc odborníka, pretože celý proces je jednoduchý a rýchly. Ako nastaviť okná do zimného režimu sa dozviete z tohto článku: Nie každý vie o tejto skrutke v okne. Utiahnite ju čo najrýchlejšie
- Ak aj napriek zmene prítlaku okenného krídla voči rámu na zimný režim stále pociťujeme tepelnú nepohodu, oplatí sa bližšie pozrieť na tesnenie okna.
Po mnohých rokoch používania môže takýto prvok spôsobiť netesnosti v oknách. Nezabudnite, že tesnenia sa môžu poškodiť vplyvom počasia a mechanického trenia, takže niekedy je potrebné ich vymeniť.
Ak sú tesnenia okien prasknuté, zdeformované alebo nedržia na prvku, na ktorom by mali byť namontované, je to znamenie, že ich treba vymeniť za nové. V predajniach pre domácich majstrov ľahko kúpime napríklad samolepiace tesnenia, ktoré sa jednoducho inštalujú. Aplikácia takýchto tesnení trvá len niekoľko minút a nemala by byť náročná.
- Účinným materiálom na utesnenie okien sú aj špeciálne tesniace pásky.
Pásky môžu byť samozrejme samolepiace, čo nepochybne uľahčuje ich inštaláciu. Tesniace pásky na okná je možné inštalovať vo vnútri aj vonku.
Na utesnenie vnútorných priestorov by sme mali použiť parotesnú pásku, na vonkajšie použitie polyuretánové alebo paropriepustné pásky. Páska sa najčastejšie lepí na zárubňu a stenu, ale stupeň náročnosti inštalácie môže závisieť od veľkosti medzery.
- Dobrým nápadom na utesnenie okna je aj použitie montážnej peny, ktorá sa dá použiť z vnútornej aj vonkajšej strany okna.
Charakteristickým znakom je, že po nanesení zväčší svoj objem, vďaka čomu pena dobre preniká a vypĺňa malé medzery. Po zaschnutí možno prebytočnú penu ľahko odstrániť nožom.
Medzery, ktoré vznikajú medzi okenným rámom a parapetom, sa oplatí tiež vyplniť tesniacou penou. V prípade veľkých medzier je lepšie použiť silikón určený na PVC povrchy, pretože takýto výrobok bude odolnejší, najmä ak hovoríme o vypĺňaní veľkých medzier v betóne a omietke.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
O tomto okennom triku vie len málo ľudí. Vykonajte ho a vaše účty za kúrenie klesnú
Ako sa zbaviť vlhkosti z okien? Osvedčená metóda pre suché okná
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.