27.10.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Shyripa Alexandr).
Získajte informácie o správnej likvidácii odpadu a o tom, kde sa majú lieky likvidovať. Máte doma sirupy, kvapky, gély alebo tablety, ktoré sú po dátume spotreby? Zistite, čo s nimi môžete urobiť. Zistite tiež, čo robiť s baleniami liekov.
Lieky, ktoré všetci používame, sa niekedy nevyužívajú naplno. Je dôležité mať na pamäti, že niektoré látky obsiahnuté v liekoch môžu predstavovať vážnu hrozbu pre životné prostredie, a preto by sa mali správne likvidovať.
Problematický odpad. Kde likvidujeme lieky?
Niektoré odpadky by nemali ísť do nádoby na zmesový odpad kvôli látkam, ktoré sa v nich nachádzajú a ktoré môžu poškodiť životné prostredie. Patria sem lieky, ktoré môžu otráviť aj zvieratá, ak ich zjedia. Sirupy, gély, kvapky a iné lieky by sa tiež nemali splachovať do záchoda alebo umývadla. Stojí za to mať to na pamäti a skontrolovať, kam vyhadzujeme lieky, ktoré už pre nás nie sú užitočné.
Lieky by sa nemali konzumovať po uplynutí doby použiteľnosti alebo ak boli nesprávne skladované. Niektoré by sa tiež nemali používať po určitom čase od ich otvorenia. V domácich lekárničkách sa často stretávame s výrobkami, ktoré sa už nedajú použiť, preto si nezabudnite overiť, čo by sa s nimi malo urobiť, aby ste nepoškodili prírodu.
Zistite, kde likvidovať lieky s uplynutou lehotou použiteľnosti
Uistite sa, že viete, kde môžete zlikvidovať svoje lieky s uplynutou lehotou použiteľnosti. Staré alebo nepoužité lieky sa nesmú dávať do nádoby na zmiešaný odpad. Ako by sa mali likvidovať, aby nepoškodzovali životné prostredie? Existuje niekoľko spôsobov, ktoré sa oplatí poznať.
Nespotrebované lieky môžete umiestniť do vyhradených košov, ktoré sa nachádzajú v niektorých lekárňach, ambulanciách všeobecných lekárov, nemocniciach. Ak sa chcete zbaviť liekov tak, že ich necháte na niektorom z týchto miest, nezabudnite si overiť, kde sú vo vašom meste umiestnené koše na prestarnuté sirupy, tablety a iné liečivá.
Do lekárne vraciame len lieky. Za lieky sa nepovažujú kozmetické prípravky, výživové doplnky, vitamíny a homeopatiká. Síce ich v lekárni môžete kúpiť, ale vytriediť ich treba ako bežný odpad. Lekárnici od vás neprevezmú ani staré ortézy, protézy či iné pomôcky.
Dvakrát ročne sa zo všetkých lekární zvezú vyzbierané lieky a následne sa zlikvidujú v spaľovni.
Kam likvidovať obaly od liekov – fľaštičky, tuby od mastí, blistre, ampulky
Zistite, kde likvidovať obaly od liekov. Prázdne fľaše, prázdne blistre od tabliet a tuby od mastí by mali patriť do správneho koša. Zistite, čo musíte mať na pamäti pri upratovaní starých liekov.
Papierové alebo plastové vonkajšie obaly treba zlikvidovať a vytriediť doma, nenoste ich do lekárne. Papierové škatuľky a príbalové letáky z liekov patria do papiera, plastové fľaštičky a plastové uzávery do kontajnera na plast, sklenené fľaštičky patria do kontajnera na sklo. Blistre z liekov (plastové obaly s hliníkovou fóliou) treba triediť podľa najviac zastúpeného materiálu v obale. Podľa tejto logiky patrí blister do kontajnera na plasty. Aj keď ho zrejme nezrecyklujú, tak ho vytriedia a odvezú do spaľovne na energetické zhodnotenie. Ak by ste takýto obal vyhodili do zmesového odpadu, na 99 % skončí na skládke.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam teda vyhodiť vreckovky? Slováci stále robia chybu
Kam vyhodiť fóliu od párkov? Väčšina ju hádže do plastu. Tam však nepatrí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.