30.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Drazen Zigic).
Doom spending je témou, o ktorej sa v poslednej dobe hovorí čoraz viac. K tomu mohli prispieť aj mnohé nahrávky na sociálnych sieťach (napríklad na TikToku alebo Instagrame), na ktorých sa mladí ľudia chvália svojím okázalým životným štýlom a nakupovaním. Čo je však dôležité, tento životný štýl veľmi často nejde ruka v ruke aj s mimoriadne dobrou finančnou situáciou.
Doom spending je pre mnohých mladých ľudí vážnym problémom. Tento termín označuje zvládanie stresu a úzkosti predstaviteľmi generácie Z (narodení po roku 1995) a mileniálmi (narodení v rokoch 1980 až 1994).
Metóda zahŕňa nadmerné a impulzívne míňanie peňazí, keď prežívajú silný stres alebo sú v emocionálnej kríze. Dôležité je, že utrácanie osudu často spôsobuje ešte väčší stres a pocit viny. Navyše tento spôsob narábania s emóciami často vedie k finančným problémom.
Doom spending – nezdravá a fatalistická praktika
Čo spôsobuje tento jav? Ako vysvetľuje Psychology Today, ľudia z generácie Z a mileniáli sa k svojej finančnej situácii a budúcnosti stavajú mimoriadne negatívne. Preto, aby sa upokojili, nezmyselne míňajú peniaze.
„Táto prax je nezdravá aj fatalistická“
– povedala Ylva Baeckström z King’s Business School v rozhovore pre CNBC Make It.
Expertka: Účinky zahŕňajú depresiu, úzkosť a dlhy
Anna Prokop, psychoterapeutka a terapeutka závislosti, poznamenáva, že pred časom sa závislosť od nakupovania nebrala vážne. Bol to dokonca prvok vtipov a anekdot. Takýto problém však môže mať vážny dopad nielen na našu psychiku, ale aj na finančnú situáciu.
„Účinky tohto impulzívneho správania môžu zahŕňať depresiu, úzkosť a dlhy. Žiaľ, tento spôsob zvládania úzkosti či stresu je začarovaný kruh“
– hovorí odborníčka.
A ako poznamenáva, tento problém si skutočne všímajú aj mladí ľudia. Môže za to okrem iného aj spôsob výchovy, keďže mnohí rodičia, ktorí to chceli svojim deťom vynahradiť, ich zasypávali rôznymi druhmi darčekov. Preto je vzdelanie také dôležité nielen o závislostiach, ale aj o rozumnom hospodárení so svojimi financiami.
„Musíme tiež pamätať na to, aby sme nezachádzali do extrémov. Nie je to tak, že keď si niekto raz za čas vypije alkohol alebo nakúpi vo výpredajoch a potom to oľutuje, hneď má problém. Takto to nefunguje. Tento typ správania však môže viesť k závislostiam, ktoré sú pre nás veľmi nebezpečné. Najmä, keď začneme svoje emócie takto regulovať“
– zhŕňa odborníčka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pri sledovaní sa im znepokojivo zvýšil tep. Toto je najstrašidelnejší horor vôbec
Zákazník sa sťažoval na jedlo. Rozzúrený kuchár naňho zrazu zaútočil. Skončilo to operáciou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.