30.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Paul Maguire).
Jeseň je čas, keď v zeleninovej záhrade nie je núdza o prácu. Pred príchodom zimných mrazov sa musíme postarať o niekoľko vecí. Takto sa budeme môcť na jar tešiť z lepšej a bohatšej úrody. Navrhujeme, čo treba v zeleninovej záhrade urobiť na jeseň a aké kroky nevynechať.
Jeseň je čas, keď príroda pomaly utícha a záhrada sa musí pripraviť na zimné mrazy. Vzhľadom na to je potrebné ešte veľa práce na ochranu a prípravu zeleninovej záhrady na mráz a sneh. Pozrite sa, o čo sa musíte postarať pred príchodom zimných dní.
Kde by sme mali začať s jesenným upratovaním zeleninovej záhrady?
- Na jeseň by sme mali začať prácu v zeleninovej záhrade zberom zvyšnej zeleniny, najmä tej teplovzdornej, ako sú paradajky, cukety alebo papriky, pretože tie neprežijú mrazy.
- Na druhej strane koreňová zelenina, napríklad mrkva alebo petržlen, môže zostať v pôde dlhšie, pretože je odolnejšia voči nízkym teplotám.
Okrem toho by sa záhony mali po zbere zeleniny upratať.
Na tento účel by sme mali odstrániť zvyšky rastlín. Choré zvyšky by sa mali oddeliť alebo spáliť, aby sa zabránilo šíreniu chorôb v nasledujúcej sezóne.
- Zdravé rastlinné zvyšky sa môžu premeniť na kompost.
Ten pomôže obohatiť pôdu o humus.
Ako pripraviť pôdu na zimu?
O pôdu by sme sa mali postarať aj pred zimou.
- V prvom rade je potrebné pôdu v zeleninovej záhrade nakypriť, čím sa zlepší štruktúra pôdy, udrží sa v nej vlhkosť a zvýši sa jej schopnosť absorbovať vlhkosť.
Uvoľnená pôda navyše umožňuje lepšie zadržiavať vodu a podporuje lepšiu cirkuláciu vzduchu, pričom sa stará aj o rast mikroorganizmov.
- Okrem toho sa odporúča pred zimou prirodzene hnojiť kompostovaným hnojom.
Je to bezpečná voľba a poskytuje mnoho cenných živín.
- Kompostovaný hnoj rovnomerne rozprestrite na záhony a zľahka ho premiešajte s pôdou.
Tým sa zabezpečí postupné uvoľňovanie živín počas zimy a príprava pôdy na novú výsadbu na jar.
- Nezabudnite pôdu aj mulčovať, pretože je to veľmi dôležité opatrenie na ochranu pôdy pred mrazom a stratou vlhkosti.
Mulčovať môžete slamou, lístím, kompostom alebo kôrou stromov. Zabraňuje erózii, chráni pred mrazom a brzdí rast burín. Okrem toho zadržiava vlhkosť a obohacuje pôdu o cenné organické zložky.
- Ak je pôda na jeseň príliš kyslá, oplatí sa pridať aj vápno, ktoré pomôže stabilizovať pH, čím sa na jar vytvoria lepšie podmienky pre rast rastlín.
Ako chrániť prezimujúcu zeleninu?
Nesmieme zabúdať ani na to, že viacročné plodiny potrebujú špeciálnu ochranu pred zimou. Patrí medzi nich špargľa, špenát, zimná cibuľa a pór.
- Mali by byť pokryté silnou vrstvou mulča, lístia alebo slamy.
To ochráni korene pred mrazom a poskytne im dostatočnú izoláciu.
- Citlivejšie rastliny je vhodné chrániť vlnou alebo ochrannými nástavcami.
Takto prezimované rastliny prežijú chlad a po pominutí mrazov začnú aj rýchlejšie rásť.
Čo ešte urobiť v zeleninovej záhrade pred zimou?
- Jeseň je tiež vhodným obdobím na výsadbu zimných plodín, okrem iného cesnaku, špenátu a zimnej cibule.
Cesnak vysadený pred zimou bude odolnejší voči chorobám a navyše na jar rýchlejšie porastie. Špenát je tiež odolný voči nízkym teplotám, takže po rozmrznutí bude pripravený na zber skoro na jar.
- Pred výsadbou zimných plodín však pôdu obohaťte kompostom a výsadbu zakryte vrstvou mulča, aby ste ju ochránili pred priamymi účinkami mrazu.
Po skončení sezóny sa postarajte aj o záhradné vybavenie. Dôkladne ich vyčistíme, nabrúsime a chránime pred koróziou. Predĺžime tak životnosť svojho náradia a uľahčíme si prácu na jar. Kovové časti môžeme tiež ošetriť olejom, aby sme zabránili hrdzaveniu, keď sa zariadenie nepoužíva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zasaďte ich dnes a budú rásť aj na jeseň. Čerstvá zelenina na dosah ruky
Nezmeškajte tento dátum výsadby cibule. Úroda prekvapí aj vašich susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.