31.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).
Ibištek sýrsky intenzívne kvitne od leta do jesene. V tomto období je ker zhora nadol obsypaný farebnými kvetmi. Ak chceme, aby sa ich každý rok objavovalo čoraz viac, mali by sme vedieť, ako pripraviť ibištek sýrsky na zimu. Tu sú najdôležitejšie rady na prezimovanie ibištekov.
Prezimovanie ibišteka sýrskeho v záhrade
Ibištek je ker s hustým, vzpriameným tvarom, ktorý od leta do jesene vyzerá mimoriadne nápadne. Zvyčajne od konca júla/začiatku augusta do septembra alebo októbra je ibištek sýrsky obsypaný nápadnými kvetmi. V závislosti od odrody môžu mať rôzny tvar a farbu od bielej cez pastelovo ružovú až po sýto fialovú. Môžeme nájsť aj kríky s dvojfarebnými kvetmi. Môžu byť jednoduché, plné alebo poloplné.
Ibištek sýrsky je špeciálny druh ibišteka, pretože v našom podnebí sa dá v záhrade pestovať po celý rok. Dospelé exempláre vysadené na slnečnom, odľahlom mieste celkom dobre znášajú slovenské zimy a v najteplejších oblastiach krajiny často vôbec nepotrebujú dodatočné prikrytie. V niektorých prípadoch je však potrebné záhradné ibišteky chrániť pred chladom. V ktorých prípadoch?
- Záhradné ibišteky pestované v najchladnejších oblastiach Slovenska potrebujú prikrytie.
- Tie exempláre, ktoré boli vysadené na tienistom mieste, nechránené pred vetrom, sú tiež nedostatočne odolné voči mrazu.
- Všetky mladé, nedávno vysadené ibišteky sýrske musia byť tiež chránené pred mrazom.
Ako pripravíte ibištek na zimu?
Príprava ibišteka na zimu zahŕňa niekoľko jednoduchých postupov, ktoré ho posilnia, aby lepšie odolával nepriaznivým podmienkam počas najchladnejších mesiacov roka. Najlepšie je pustiť sa do práce koncom októbra alebo začiatkom novembra, ešte pred príchodom prvých silných mrazov. To nám poskytne najlepšiu šancu, že ker bude v budúcom roku kvitnúť ešte bohatšie. Na čo musíme pamätať? Tu sú najdôležitejšie rady, ako pripraviť ibištek sýrsky na zimu:
- Zalievanie – v období bez dažďa na jeseň naďalej zalievajte ibištek, pričom dávajte pozor, aby ste nepremokrili pôdu. Zalievanie ukončite pred predpovedanými mrazmi;
- Mulčovanie – pôdu okolo ibišteka, ktorá je vlhká po zalievaní, je potrebné pokryť mulčovaním. Dobre poslúži suché lístie, kompost, piliny alebo borovicová kôra. Vrstva materiálu by mala byť hrubá asi 5 cm;
- Kopček – ak nepoužijete mulč, môžete okolo kmeňa ibišteka sýrskeho vytvoriť kopček zeme. Aby dostatočne chránil korene kríka pred mrazom, mal by byť vysoký asi 30 cm. Základňu kmeňa môžete tiež prikryť slamenou rohožou;
- Zakrývanie – mladé záhradné ibišteky a ibišteky pestované v najchladnejších oblastiach krajiny a na nekrytých stanovištiach by mali byť zakryté bielym agrotextíliou. Na ochranu nadzemných častí môžeme použiť aj jutové vrecia alebo slamený mulč.
Okrem toho nezabudnite, že koncom jesene by sa ibištek sýrsky už nemal hnojiť, najmä dusíkatými hnojivami. Takéto prípravky predlžujú vegetáciu rastlín, a preto môžu viesť k zamrznutiu ibišteka v zime.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Plánujete vysadiť tuje? Dôležité je nielen načasovanie, ale aj vzdialenosť od susedovho plota
Pred zimou tieto chyby nerobte. Mohli by ste vážne poškodiť rastliny vo vašej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.