31.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gecko Studio).
Plasty nás sprevádzajú v každodennom živote už niekoľko desaťročí. S rastúcim zdravotným a environmentálnym povedomím však vieme, na čo si máme dávať pozor. Niekedy môže byť v tejto súvislosti mimoriadne dôležitý jeden detail. Zistite, ako skontrolovať, či je obal, ktorý používate, vyrobený zo škodlivého plastu.
Na čo sa používajú plastové nádoby?
Plastové nádoby majú v každodennom živote široké využitie. Niet divu, pretože sú ľahké, odolné a všestranné. Najčastejšie ich, samozrejme, nájdeme v kuchyni. Uchovávame v nich potraviny v chladničke alebo v mrazničke. Môžu sa používať aj na prenášanie jedla, ako obedáre do práce alebo do školy. Mnohí ľudia v plastových nádobách skladujú aj sypké produkty, ako sú krúpy, ryža alebo múka. Samozrejme, dajú sa použiť aj na organizovanie vecí, prepravu, recykláciu alebo v záhrade. Pri skladovaní potravín je však najdôležitejší materiál, z ktorého sú vyrobené.
Zistite, či je vaša nádoba vyrobený zo škodlivého plastu
Identifikovať škodlivý plast v nádobe je napriek všetkému jednoduché. Musíte len vedieť, kde hľadať. Otočte plastovú nádobu a nájdite trojuholníkové šípky a čísla, ktoré sú v nich umiestnené. Ide o označenie materiálu, z ktorého je nádoba vyrobená. Je ich sedem a znamenajú:
- PET,
- HDPE
- PVC,
- LDPE,
- PP,
- PS,
- Ostatné (vrátane BPA).
Treba si dávať pozor najmä na nádoby z PVC (číslo 3), ktoré môžu obsahovať škodlivé chemikálie, a PS (číslo 6), pretože môže obsahovať karcinogénny styrén. Nádoby označené číslom 7, ktoré sú z iných materiálov, môžu obsahovať BPA, ktorý je nebezpečný pre ľudské hormóny.
Treba mať na pamäti aj to, že z plastových nádob sa môžu uvoľňovať škodlivé látky, najmä pri vystavení vysokým teplotám. Nádoby z PET (číslo 1), HDPE (číslo 2), LDPE (číslo 4) a PP (číslo 5) by boli oveľa lepšou voľbou. Najlepším riešením pre naše zdravie aj životné prostredie však bude používanie sklenených nádob na skladovanie potravín. Je tiež oveľa jednoduchšie ich umývať a zbaviť sa tak najrôznejších baktérií a mikroorganizmov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo by sa nikdy nemalo umývať v umývačke riadu? Tieto predmety nikdy nedávajte do umývačky riadu
Navlhčite papierový obrúsok a vložte ho do plastovej nádoby. Pretrepte ju a je po probléme!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.