01.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/epiximages).
Ak chceme, aby naša záhrada v budúcej sezóne priniesla veľa úrody, musíme sa o ňu starať aj na jeseň. Napriek príchodu chladnejšieho počasia slimáky z pozemkov stále nemiznú. Ba čo viac, nielenže sú stále aktívne, ale ich vajíčka prezimujú v pôde. Preto sa musíme postarať o to, aby sme sa týchto škodcov zbavili skôr, ako sa rozmnožia. Zistite, ako to urobiť.
Na jeseň môžeme v našej záhrade ešte stále vidieť stopy po slimákoch. Svedčia o tom ohryzené alebo hnijúce rastliny. Okrem toho títo škodcovia vychádzajú z úkrytov počas vlhkých dní. Preto ak si všimneme, že sa na našom pozemku vyskytujú slimáky a ulitníky, mali by sme konať. Oplatí sa použiť jednoduché, domáce, ale účinné metódy. Poradíme vám, ako sa zbaviť slimákov a ulitníkov v záhrade a ako zabrániť ich množeniu.
Čo sa oplatí vedieť o slimákoch? To nemožno ignorovať
Slimáky a ulitníky v záhrade predstavujú problém pre mnohých záhradkárov. Môžu byť naozaj nepríjemné, keď sa začnú živiť vašimi kvetmi a zeleninou.
- Slimáky a ulitníky môžu v krátkom čase zničiť úrodu, a tak zničiť naše úsilie. Navyše sú títo škodcovia aktívni až do konca novembra.
Je dobré vedieť, že sú letá, ktoré sú pre slimáky viac a menej priaznivé.
- Ak prevláda vlhké počasie, škodcov bude viac.
Okrem toho, ak je naša záhrada plná zákutí, musíme počítať s tým, že slimáky si ich tiež nájdu. Na druhej strane, ak bol pozemok udržiavaný do posledného centimetra a slimáky a ulitníky sú stále aktívne, oplatí sa pozrieť pod spodnú stranu fólie, pretože práve tam sa môžu schovať.
- Slimáky a ulitníky sa navyše veľmi rýchlo množia.
Preto by sa nemal podceňovať ani malý počet škodcov, pretože sa môžu rýchlo zmeniť na veľký problém. Preto sa odporúča systematicky kontrolovať našu záhradu a stav našich rastlín.
Ako sa zbaviť slimákov v záhrade? Tieto domáce prostriedky sú najlepšie
- Slimáky sú aktívne dokonca až do konca novembra a navyše ich vajíčka prezimujú v zemi, musíme sa o svoju záhradu starať aj na jeseň.
Na tento účel sa oplatí pripraviť domáci postrek proti slimákom, ktorý je jednoduchou a účinnou metódou boja proti škodcom.
- Navyše si ho vyrobíme len z cesnaku, mäty a vody.
Zmiešaním týchto dvoch zložiek vytvoríme sprej, ktorý pôsobí ako odstrašujúci prostriedok a navyše ho môžeme aplikovať bez obáv o naše rastliny.
- Ďalším spôsobom je rozpustenie soli vo vode so sódou.
- Zmiešame 1 liter vody a 2 polievkové lyžice soli a 1 polievkovú lyžicu sódy, potom to nalejeme do fľaše s rozprašovačom.
Takto postrekom na miesta, ktoré slimáky najčastejšie napádajú, ich zo záhrady odstránime. Tento postup opakujte aspoň tri dni po sebe. Nezabudnite však postrek používať s mierou, aby nepoškodil iné živé organizmy alebo pôdu.
- Ďalšou zaujímavou metódou je použitie starej dosky na krájanie.
- Potrite ju grapefruitovou dužinou a umiestnite ju do záhrady.
Vôňa priláka škodcov, takže ich môžeme ľahko premiestniť aj s doskou z našej záhrady.
Okrem vyššie uvedených metód nesmieme zabúdať ani na stav pôdy a odstraňovanie všetkých organických zvyškov, ktoré by mohli byť potravou pre škodcov. Vzhľadom na to, že slimáky a ulitníky prezimujú v pôde a kladú tam vajíčka, odporúča sa nielen časté postrekovanie, ale aj prekopávanie pôdy, aby sa na jar zabránilo výskytu dospelých jedincov, pretože vajíčka vynesené na povrch vyschnú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aké kvety nemajú radi slimáky? Zasaďte ich a sledujte, ako škodcovia idú do domu vášho suseda
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.