1.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alina_danilova).
Keď pristanú v rúre, rýchlo naplnia byt škoricovou vôňou. Čoskoro prilákajú k stolu aj toho najnáročnejšieho jedáka a prekvapia svojou chuťou a štruktúrou. Niekedy však vyjdú tvrdé a nie veľmi škoricové. Čo môžete urobiť, aby boli škoricové rolky nadýchané? Skontrolujte, či nerobíte tieto jednoduché chyby.
S príchodom jesene sa škoricové koláče stávajú povinnou súčasťou jedálneho lístka každého fanúšika pečenia. Nenáročný recept láka aj tých najmenej zdatných v kuchynských bitkách, zatiaľ čo škoricová chuť dokáže nadchnúť chuťové poháriky aj toho najväčšieho gurmána. Treba si však dávať pozor – aby ste nezničili ich štruktúru a vôňu.
Rýchle škoricové rolky – recept. Potešia svojou chuťou
Kanelbulle – ako sa škoricová rolka (škoricové osie hniezdo) nazýva vo Švédsku, odkiaľ pochádza. Prvýkrát prekvapila svojou chuťou pravdepodobne v roku 1920, keď sa zvýšila dostupnosť surovín potrebných na jej výrobu: cukru, masla, múky a škorice. Čoskoro sa v Škandinávii stala národným koláčom – a hoci sa do Európy dostala pomerne neskoro, rýchlo si získala chuťové bunky a čoskoro sa stala povinným jesenným dezertom.
Škoricové rolky vás prekvapia nekomplikovaným receptom
Na ich prípravu budete potrebovať:
- 2 a 1/2 šálky pšeničnej múky,
- 30 g droždia plus 1 čajová lyžička cukru,
- 3 lyžice cukru,
- 2 vajcia,
- 80 g masla,
- 250 ml mlieka,
- štipka soli,
- 60 g masla,
- 3 lyžice práškového cukru,
- vrchovatá polievková lyžica škorice.
Spôsob prípravy:
- V miske zmiešajte droždie s lyžičkou cukru a mliekom. Odložte na niekoľko minút.
- Rozpustite maslo a zohrejte mlieko. Do veľkej misy nasypte múku.
- Vyšľahajte dva žĺtky s 3 lyžicami cukru.
- Do múky pridajte kvások, rozšľahané žĺtky, mlieko a štipku soli. Ručne vymiesime a postupne prilievame maslo. Hotové cesto by sa malo odlepovať od ruky.
- Cesto prikryte čistou utierkou a odložte aspoň na 40 minút, kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Čas na škoricovú náplň. Rozpustite maslo a nechajte ho vychladnúť. V miske zmiešajte cukor a škoricu.
- Vykysnuté cesto rozvaľkajte na veľký obdĺžnik. Potrite ho maslom a posypte škoricou zmiešanou s cukrom. Roládu zrolujeme.
- Roládu nakrájajte na 1,5 cm kúsky. Odložíme na 15 minút nech nakysnú. Pečieme približne 20 minút pri teplote 170 °C.
Ak chcete, aby škoricové rožky mali lahodnú chuť a štruktúru, oplatí sa pri ich príprave venovať pozornosť detailom – a zároveň sa vyvarovať jednoduchých chýb, ktoré môžu v priebehu chvíle zničiť náročnú prácu.
Prečo sú škoricové rolky tvrdé? Zistite, či ste urobili túto chybu
Aby boli škoricové rolky po upečení nádherne mäkké, potrebujú čas na vykysnutie. Preto sa neoplatí ponáhľať. Keď sú už v rúre, oplatí sa ich pozorne sledovať. Ak sa kysnuté cesto udržiava pri príliš vysokej teplote, bude suché a tmavé a na jeho povrchu sa objaví hrubá koža. Navyše nerastie – namiesto toho „stuhne“, vytvorí sa hrudka a zvonka príliš zhnedne.
Dôležitá môže byť aj nádoba, v ktorej sa budú škoricové rolky pripravovať. Škoricové rolky totiž potrebujú mať okolo seba určitý priestor, aby mohli počas pečenia vykysnúť. Ak ich vložíte do príliš malej formy alebo plechu, budú vyskakovať – nebudú síce vyzerať dokonale, ale aj tak môžu chutiť výborne.
Keď škoricové rolky vyberieme z rúry, musia chvíľu odpočívať, kým sa ozdobia polevou (pretože takto sa zvyčajne zdobia). Ani dokonale pripravená hustá poleva totiž nebude pôsobiť dobre, ak sa nanesie na ešte teplý koláč. Škoricové kysnuté koláče by sa preto mali zdobiť približne 20 – 25 minút po vytiahnutí z rúry. Podobné pravidlo platí aj pre nanášanie smotanového krému na škoricové rolky. Tento postup sa bude oveľa ľahšie vykonávať, keď koláče už nebudú také teplé.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridávajte namiesto jabĺk do lievancov. Lievance vás prekvapia svojou chuťou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.