02.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/682A IA).
Blížiaca sa jeseň je ideálny čas na rozmnožovanie muškátov. Je to svieža a dlho kvitnúca kvetina, ktorá poteší na balkónoch a terasách. Ak vykonáte rozmnožovanie tejto rastliny pred prvými mrazmi, nové exempláre na jar už budú vyvinuté a budú krásne kvitnúť. Prečítajte si, ako vykonávať rozmnožovanie muškátov a na čo si dávať pozor počas celého procesu.
Pelargónia – čo je to za rastlinu?
- Názov kvetu je odvodený od gréckeho slova pelargos – bocian a odkazuje na plod, ktorý pripomína tvar bocianieho zobáka.
Zaujímavosťou je, že kvety pelargónie nevydávajú vôňu samy o sebe, pretože vôňa sa uvoľňuje z celej rastliny.
- Pelargónia je rastlina, ktorá má rada slnečné aj polotienisté polohy.
- Obdobie kvitnutia pelargónie trvá od mája do prvých mrazov, keď kvety odumierajú v dôsledku mrazu.
Kedy vykonávať rozmnožovanie muškátov?
Odrezky pelargónie sa odoberajú dvakrát ročne.
- Prvýkrát je potrebné pripraviť odrezky pelargónie od polovice februára do polovice marca.
- Ďalším vhodným obdobím je začiatok jesene.
V zásade máme na to čas, pokiaľ teplota vonku neklesne pod 10 stupňov Celzia. V praxi môžeme rozmnožovanie muškátov vykonávať aj v novembri, ak je priaznivé počasie. Je dôležité urobiť to pred nástupom zimy, aby mali odrezky čas zakoreniť sa pred mrazmi.
- Rastlina potrebuje približne tri týždne na vytvorenie koreňového systému.
Ako rozmnožovať muškáty na jeseň
Rozmnožovanie muškátov na jeseň nie je zložité a umožňuje nám získať voľné odrezky rastliny, ktoré nás v nasledujúcej sezóne potešia krásnymi kvetmi.
Tu je návod na najjednoduchšie jesenné rozmnožovanie muškátov krok za krokom:
- Začnite výberom výrastkov rastliny. Vyberte tie, ktoré sú zdravé a dlhé asi 10 cm.
- Odrežte výrastky rovnomerným pohybom ostrým nožom. Pri prerezávaní rastliny dbajte na to, aby mala odrezaná sadenica pelargónie asi štyri poschodia listov.
- Potom sadenicu očistite jemným odlupovaním kvetov, púčikov a spodných listov.
- V kvetináči vytvorte jamku naplnenú zeminou.
- Sadenicu pelargónie umiestnite do jamky.
- Keď je rastlina na mieste, jemne pritlačte zeminu okolo sadenice.
- Potom sadenicu prvýkrát zalejte a nezabudnite to potom robiť systematicky. Pelargónie majú rady stály prístup k vode, ale nemajú rady príliš časté jednorazové zalievanie.
- Sadenicu môžete umiestniť von, ak je teplota stále nad 10 stupňov Celzia. Ak je však nižšia, potom muškáty v kvetináči umiestnite na parapet v interiéri.
- Vo chvíli, keď si všimnete, že sadenice rastú a čoraz viac sa rozrastajú, zastrihnite ich vrchnú časť.
- V marci rastlinu prihnojte biohumusom.
- Začiatkom mája začnite rastlinu otužovať tak, že ju dáte na niekoľko hodín denne von.
- Keď prestanú nočné mrazy, môžete rastlinu dať von a nechať ju tam až do budúcej zimy.
Rozmnožovanie pelargónie – ako inak sa to dá urobiť?
Okrem vyššie uvedeného spôsobu rozmnožovania muškátov na jeseň existujú aj ďalšie metódy, ako získať nové exempláre na jar. Tu je niekoľko z nich:
- rozmnožovanie muškátov z odrezkov – jeden spôsob už bol spomenutý, ale dá sa to urobiť aj inak – vložením rastlín do vody. Odrezané výhonky vložte do priehľadnej nádoby naplnenej vodou a umiestnite na parapet. Počas zakoreňovania sledujte odrezky ponorené vo vode a kontrolujte, či sa na nich nezačali objavovať plesne a iné choroby. Vodu vymeňte len vtedy, ak zmení farbu.
- rozmnožovanie muškátov z listov – pri tejto metóde sa použijú všetky listy rastliny a umiestnia sa do kvetináča naplneného rašelinou a pieskom. List musí byť umiestnený tak, aby jeho väčšia časť zostala zakrytá zeminou. Po umiestnení takejto sadenice do kvetináča sa odporúča použiť fóliu, aby rastlina dostala vhodnú mikroklímu a rýchlejšie a lepšie sa vyvíjala.
- rozmnožovanie muškátov zo semien – táto metóda nám umožňuje vybrať si farbu a habitus nových sadeníc, a to kúpou semien v obchode. Samozrejme, môžete použiť aj semená zozbierané z vlastných rastlín, ale majte na pamäti, že takto získané sadenice sa môžu líšiť od tých, z ktorých ste vzali semená. Takto rozmnožené rastliny začnú kvitnúť po šiestich mesiacoch.
Na čo si dať pozor pri rozmnožovaní muškátov?
- Bez ohľadu na to, ktorú z uvedených metód rozmnožovania si vyberiete, je vždy dôležité postupovať opatrne, aby ste rastliny nepoškodili.
Pri množení muškátov sa oplatí vedieť, na čo si dávať pozor. Tu je niekoľko tipov, aby vaše rastliny rástli sviežo, zdravo a pôsobivo:
- Pri odoberaní odrezkov a odrezávaní mladých výhonkov je dôležitý výber nástroja. Nôž alebo záhradnícke nožnice, ktoré používate, musia byť ostré a čisté.
- Ak muškáty zakoreňujete vo vode, najlepšie poslúži obyčajná nádoba. Na ňu sa položí fólia, ktorá sa upevní gumičkou. Potom sa do fólie urobia zárezy a vložia sa do nich odrezky muškátov. Takto nebudú listy rastliny hniť a obmedzí sa odparovanie vody.
- Pri umiestňovaní odrezkov priamo do substrátu dbajte na to, aby sa listy nedotýkali zeme.
- Ak vykonávate rozmnožovanie muškátov zo semien, bude potrebné semená rastliny prevetrať, pretože inak môžu zhniť.
- Pri umiestňovaní odrezkov muškátov do kvetináča sa odporúča použiť priepustnú zeminu. Pre muškáty sa odporúča kvetinová zemina, ktorá by mala byť zmiešaná s pieskom.
- V prípade odrezkov štítovitolistých muškátov, ktoré chcete umiestniť do vody, by ste ich mali nechať vyschnúť približne dve hodiny. To umožní ranám rastlín čas na zahojenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Moja babička strihala muškáty na zimu práve týmto spôsobom. Na jar sú ešte krajšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.