03.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Radovan1).
Zima je pre ruže náročným obdobím. Záporné teploty, vysušujúci vietor a zamrznutá pôda zďaleka nepredstavujú ideálne podmienky pre pestovanie týchto krásnych kríkov. Z tohto dôvodu ich treba správne pripraviť, aby vydržali až do jari a potom bujne kvitli. Čo musíte urobiť s ružami pred zimou? Ako si poradiť s dlhými stonkami ruží na jeseň?
Čo robiť s ružami pred zimou?
- Ruže si pred zimou vyžadujú špeciálnu starostlivosť.
Rôzne druhy a odrody týchto kríkov majú rôznu odolnosť voči mrazu, ale všetky potrebujú ochranu pred chladom. Počas tuhých zím sú aj pomerne odolné ruže vystavené mrazu. Najhoršie sa s chladom vyrovnávajú mnohokveté ruže, zatiaľ čo popínavé ruže, parkové ruže a historické ruže sú na tom o niečo lepšie. Ak sa chcete tešiť z ich kvetov aj v budúcej sezóne, musíte urobiť niekoľko jednoduchých opatrení. Čo máte urobiť s ružami pred zimou? Aby ste ich ochránili pred mrazom, nezabudnite urobiť nasledovné:
- zalievanie – aby ruže dobre prezimovali, zalievajte ich na jeseň;
- odstránenie opadaného lístia – pred zakrytím ruží odstráňte z pôdy všetko opadané lístie (býva zdrojom patogénov a môže ohroziť rastliny v nasledujúcej sezóne);
- kopčekovanie – okolo stoniek ruží vytvorte kopček zo zmesi ľahkej záhradnej zeminy a kompostu. Mal by byť vysoký aspoň 20 cm;
- mulčovanie – ruže, ktoré sa ťažko okopávajú, možno prikryť ihličím, kôrou, senom alebo suchým lístím;
Dlhé stonky ruží – ako sa s nimi vysporiadať na jeseň?
- Najproblematickejšou vecou na jeseň je ochrana ruží s veľmi dlhými stonkami na zimu.
Mnohé odrody rastú prirodzene bujne, takže na konci sezóny majú extrémne vysoké stonky. Najčastejšie ide o genetickú vlastnosť, hoci príčinou býva aj nesprávna starostlivosť (napr. nedostatočné strihanie) alebo príliš tienistá poloha. Bujná, dlhá stonka ruže je často intenzívne červená, rovnako ako vyrastajúce listy. Mnohí záhradníci sa pýtajú, či sú nezvyčajne sfarbené, silné výhonky znakom divokej ruže. Musíte sa naučiť rozlišovať výhonky divokej ruže od ušľachtilých. Rozpoznanie sa ukáže ako jednoduché, keď sa pozrieme na listy. Na výhonkoch, ktoré vyrastajú voľne z podnože, sú oveľa menšie, matné a olivovo zelené. Takéto výhonky neopakujú kvitnutie – kvety sa na nich objavia len raz. Silné a zdravé červené výhonky ruže nie sú znakom jej zdivočenia. Najčastejšie sú to jednoducho mladé, jednoročné výrastky, ktoré sa postupne zazelenajú, keď dozrejú.
Ako si poradiť s dlhými výhonkami ruží na jeseň?
Spôsob, ako sa s nimi vysporiadať, závisí od ich typu.
- Dlhé výhonky divých ruží – odhaľte koreň kríka a výhonok vytiahnite, pričom zvyšok kríka pevne držte. Divoké výhonky nikdy neodstraňujte nožnicami, pretože z úlomku, ktorý zostane pri koreni, vyrastie ešte viac nežiaducich výhonkov, ktoré ruže oslabia a pred zimou zhoršia ich stav.
- Dlhé ušľachtilé výhonky ruží – všeobecne platí, že ruže by sa na jeseň nemali strihať. Ak sú však ušľachtilé výhonky veľmi dlhé a nedokážete ich zakryť, môžete ich konce odstrihnúť. Tým odstránite vrchnú časť rastu, takže nebudú ďalej rásť a budú mať čas pred mrazmi stvrdnúť. Odrezané miesta chráňte záhradníckou masťou. Ak sa však na jeseň bojíte radikálneho zákroku, môžete príliš dlhú stonku ohnúť k zemi a priviazať ju ku kolíku zarazenému v blízkosti. Takto ohnutú ružu môžete zabaliť napríklad do slamenej rohože.
Príprava ruží na zimu je nevyhnutná, ak sa chcete v budúcej sezóne tešiť z bohatého kvitnutia. Pred zakrytím kríkov však upravte všetky bujné výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy strihať ruže – na jeseň alebo na jar? Jeden dátum je rozhodujúci pre tvorbu krásnych kvetov
Toto ošetrenie nevykonávajte pred zimou. Ruža vám bude chradnúť pred očami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.