3.11.2024 Redakcia Vášň v tebe (Foto: shutterstock/MK50photography).
Je v poriadku zapáliť sviečku po pohrebe? Zdanlivo nevinná otázka skrýva hlbší zmysel. Ukazuje sa, že okolo poslednej rozlúčky existuje veľa povier a presvedčení, ktoré je lepšie dodržiavať. V čo sa kedysi verilo?
Začiatok novembra je pre mnohých ľudí časom zamyslenia a úvah o živote a smrti. Prvý deň v mesiaci je Sviatok všetkých svätých, keď navštevujeme hroby svojich blízkych, aby sme si ich pripomenuli, pomodlili sa a zapálili symbolickú sviečku. Viete, prečo sa to nemôže robiť počas pohrebu alebo bezprostredne po ňom?
Je v poriadku zapáliť sviečku po pohrebe? Nie je to len o poverách
Pálenie sviečok na hroboch zosnulých má svoj pôvod v pohanských rituáloch. Podľa vtedajších predstáv mal oheň ukazovať cestu dušiam mŕtvych a zároveň odháňať démonov. V súčasnosti túto tradíciu praktizujú nielen katolíci, ktorí si takto pripomínajú pamiatku svojich blízkych, ale aj iné náboženstvá a dokonca aj kultúry. Na Slovensku sa kedysi verilo, že duša mŕtveho zostáva medzi živými 40 dní po smrti. Ak niekto počas tohto obdobia zapálil na hrobe duše sviečku, hrozilo, že už nikdy neopustí zem a bude sa túlať večnosť. To však nie je všetko, pretože sa verilo aj tomu, že pálenie sviečky v deň pohrebu priťahuje smolu ako magnet a môže do rodiny pritiahnuť ďalšiu smrť.
Dnes sa to nerobí z prozaickejšieho, ale dôležitého dôvodu. Ide jednoducho o bezpečnosť. Počas poslednej rozlúčky nechýbajú na hrobe kytice, ktoré sa môžu ľahko vznietiť a viesť k požiaru.
Najzaujímavejšie povery súvisiace s pohrebom
Okolo smrti, cintorína a posledného rozlúčenia sa točí mnoho povier. Jedna z nich hovorí, že pri zapaľovaní sviečok nesmiete používať zapaľovač, po ktorom siahate každý deň, pretože si tým privoláte nešťastie. Na tento účel by ste mali používať zápalky.
Ďalšia povera sa týka dňa pohrebu. Verí sa, že rozlúčka by sa mala konať čo najskôr, a to určite pred nasledujúcou nedeľou. V opačnom prípade hrozí, že zosnulý rýchlo vezme niekoho so sebou.
Pokiaľ ide o hostí, nemali by medzi nimi byť tehotné ženy, pretože to môže priniesť chorobu alebo dokonca smrť nenarodenému dieťaťu. Odhliadnuc od otázok viery, nezabúdajte, že rozlúčka s milovanou osobou môže byť veľmi emocionálne zaťažujúca, takže niekedy je skutočne vhodné, aby sa tehotná žena zdržala účasti.
Okrem toho existuje presvedčenie, že kvety a kytice sa nemôžu prenášať najmenej šesť týždňov po pohrebe.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Keď idete na cintorín, vložte si ho do vrecka kabáta. Robte to najmä na Sviatok všetkých svätých
Dve dôležité číslice v dátume narodenia. Priťahujú peniaze, prinášajú šťastie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.