3.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bigc Studio).
Toto ovocie sa nedá zameniť za žiadne iné. Má výraznú, zvyčajne ružovú šupku, z ktorej vyrastajú zelené listy. Keďže vyzerá tak nezvyčajne, niektorí ľudia sa ho neodvážia ochutnať. Pritom pitahaya, známa aj ako dračie ovocie, je cenným zdrojom živín. Pomáha znižovať hladinu cukru a stabilizovať cholesterol. Navyše podľa môjho názoru chutí oveľa lepšie ako všetky jablká a jahody sveta dohromady.
Niektorí z nás radi experimentujú, iní sa radšej držia osvedčených produktov. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, odporúčame vám niekedy vyskúšať pitahaya, známe aj ako dračie ovocie. Ak vám nechutí – máte smolu. Ale ak vám chutí, získali ste nové, možno obľúbené ovocie a urobili ste niečo dobré pre svoje zdravie.
Ako vyzerá dračie ovocie? Ako chutí pitahaya?
Pitahaya je plodom mnohých druhov kaktusov. Kvitnú len v noci a ich kvety sú veľké, biele a intenzívne voňajúce. Preto sa im hovorí „kráľovné noci“ alebo „krásne mesačné kvety“. Hoci pôvodne pochádza z Mexika a Strednej Ameriky, v súčasnosti sa hojne pestuje aj v juhovýchodnej Ázii vrátane Vietnamu, Malajzie a Filipín.
Dračie ovocie je oválne a zvyčajne pokryté ružovou šupkou, z ktorej vyrastajú zelené listy. Dužina je biela s drobnými čiernymi semienkami. Existujú však aj odrody so žltou šupkou a bielou dužinou a s ružovou šupkou a červenoružovou dužinou.
Dračie ovocie má sladkú, jemnú a osviežujúcu chuť. Niektorým pripomína kivi, a to tak chuťou, ako aj vzhľadom (malé čierne semienka) a spôsobom konzumácie. Pitahayu musíte buď olúpať a jesť dužinu, alebo ju rozrezať na polovicu a dužinu jesť lyžičkou, presne ako kivi. Mala som možnosť ochutnať dračie ovocie vo Vietname a musím priznať, že ma prekvapilo, ako mi chutilo. To, ktoré som tam jedla, bolo sladšie ako to, ktoré som si neskôr kúpila na Slovensku, ale nenechajte sa tým odradiť. Pitahaya sa v každom prípade oplatí zaradiť do vášho jedálnička.
Dračie ovocie – výživové vlastnosti. Pomáha znižovať hladinu cukru a regulovať hladinu cholesterolu
Toto exotické ovocie je skutočne zdrojom cenných živín a môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Pozostáva z 85 percent vody a má nízky obsah kalórií. Obsahuje polyfenoly, čo sú organické chemické zlúčeniny, ktoré majú antioxidačný účinok. To znamená, že bojujú proti nadmernému množstvu voľných radikálov v tele, ktoré následne urýchľujú proces starnutia a prispievajú k vzniku mnohých ochorení. Preto sa oplatí dodať telu produkty bohaté na antioxidanty. Podobný účinok majú aj betacyaníny obsiahnuté v dračom ovocí, t. j. červené pigmenty, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v červenej repe.
Pitahaya má tiež veľa vitamínu C, ktorý zlepšuje imunitu, a vitamínu A, ktorý udržiava pokožku, vlasy a nechty v dobrom stave, podieľa sa na tvorbe červených krviniek a prospieva zraku.
Pravidelná konzumácia dračieho ovocia ovplyvňuje aj hladinu cukru v krvi a „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu.
Ako jesť dračie ovocie?
V podstate rovnako ako každé iné ovocie. Vyššie sme už uviedli spôsoby, ako jesť pitahaiu surovú. Môžete ho však pokojne pridávať do šalátov, ovsenej kaše, smoothies a dezertov. Z dračieho ovocia sa dajú pripraviť sorbety, zmrzliny a peny. Dobre sa hodí aj ako prísada do koláčov a krémov. Nič vám nebráni pridať ho napríklad aj do jogurtu alebo tvarohu konzumovaného na sladko. Ak máte radi sladké a slané kombinácie, môžete skúsiť podávať dračie ovocie k rybím pokrmom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začína sa obdobie „božského ovocia“. Slováci ho jedia len zriedka, ale je pokladom vitamínov
Elixír imunity voči jesennému prechladnutiu. Jednoduchá príprava a účinnosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.