05.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk).
Kávová usadenina, čajové vrecúška, vaječné škrupiny a mnohé iné „zvyšky“ výrobkov patria priamo do koša, ale nemusia. Z týchto nenápadných surovín môžete vyrobiť rôzne výrobky pre domácnosť a záhradu – poradíme vám, čo robiť so zvyškami z kuchyne a ako ich užitočne využiť. Je to jednoduchý spôsob, ako byť zodpovedný a… šetriť.
Zvyšky z kuchyne sa môžu použiť
- Namiesto toho, aby ste zvyšky jedla bez rozmyslu vyhadzovali do odpadkového koša, je vhodné pokúsiť sa ich znovu použiť.
Prispejete tým k minimalizácii odpadu vo vlastnej domácnosti a opätovné využitie zvyškov často umožní nahradiť rôzne zdroje na použitie v domácnosti alebo v záhrade.
Je to tak, mnohé zvyšky, ktoré skončia v koši z kuchynskej pracovnej dosky, majú stále cenné vlastnosti, ktoré sa hodia pri úprave a pestovaní okrasných rastlín v kvetináčoch, ovocných kríkov a dokonca aj ekologickej zeleninovej záhrady. A ani to nie sú jediné možnosti, pretože aj produkty, ktoré denne vyhadzujeme, sa dajú premeniť na… kozmetické prípravky. Keď sa rozhodnete prejsť na domáce krémy, peelingy alebo pleťové vody, bude to mať mnoho výhod – okrem iného pre životné prostredie, vašu peňaženku a tiež pre vaše zdravie. Pozrite si naše spôsoby, ako čo najlepšie využiť vaše zvyšky.
Kávová usadenina – čo s ňou?
- Podľa odhadov skončia každý rok v domácom koši viac ako 3 kg kávovej usadeniny.
To je úplne nesprávne, pretože kávová usadenina obsahuje horčík, fosfor, draslík, meď a dusík a je bohatá na antioxidanty, ktoré obohacujú pôdu a majú pozitívny vplyv na rast rastlín. Preto sa ich oplatí ponechať a používať ich ako zdravú, organickú živinu pri pestovaní druhov v kvetináčoch a na záhradných záhonoch.
Používanie kávovej usadeniny v záhrade
- Hnojivo na kvety – z kávovej usadeniny si môžete pripraviť domáce hnojivo na črepníkové a záhradné kvety. Stačí pripraviť roztok pozostávajúci z dvoch čajových lyžičiek kávy a pohára vody a raz za dva týždne ho zaliať vodou. Toto hnojivo je vhodné okrem iného pre paprade, antúrie, kamélie a kaktusy.
- Prísada do pôdy – sušenú kávovú usadeninu môžete použiť na mulčovanie rastlín a obohatenie pôdy v záhrade. Jednoducho ich nasypte na záhon alebo ich primiešajte do zeminy v kvetináči. Usadenina obohatí pôdu o dusík, ktorý pomôže rastlinám rásť a kvitnúť. Nezabudnite však, že vlhké zvyšky by sa nemali rozhadzovať, pretože môžu splesnivieť.
- Zložka kompostu – kávová usadenina je vynikajúcim doplnkom domáceho kompostu. Urýchľujú jeho rozklad a uvoľňujú jeho štruktúru.
Používanie kávovej usadeniny v domácnosti
- Osviežovač do chladničky alebo umývadla – sušená usadenina neutralizuje a pohlcuje nepríjemné pachy. Ak sa chcete zbaviť zápachu v chladničke, jednoducho nasypte usadeninu na tanier a nechajte ju v chladničke. Na dosiahnutie najlepších výsledkov vymieňajte usadeniny každých niekoľko dní. Ich nasypaním do odtokového potrubia a zaliatím vriacou vodou sa zbavíte nepríjemného zápachu z umývadla. A zahrievaním usadenín v hrnci pohltia pachy napríklad z varenej kapusty a osviežia vzduch vo vnútri – čo je obzvlášť užitočné, ak očakávate hostí.
- Telový peeling – je dobré zmiešať mleté kávové zrná s olivovým olejom. Vmasírované do pokožky odstránia odumretú kožu, stimulujú krvný obeh a urýchlia odstraňovanie škodlivých látok z tela.
- Čistiaci prostriedok – možno vás to prekvapí, ale usadenina účinne pomáha zbaviť drevený nábytok škvŕn od džúsu alebo vína. Jednoducho namočte handričku do vody s kávovou usadeninou a zotrite znečistené miesto, potom ho utrite suchou handričkou. Na druhej strane, zmiešaním kávovej usadeniny s prostriedkom na umývanie riadu sa zbavíte zaschnutej mastnoty z tanierov a hrncov.
Ako používať čajové vrecúška?
Po uvarení čaju sa neoplatí hneď vyhodiť čajové vrecúško do koša – existuje mnoho spôsobov, ako ho znovu použiť. Tu je niekoľko návrhov, ako využiť čajové vrecúška.
- Hnojenie rastlín – pri presádzaní rastlín je dobré použiť použité vrecká. Ich umiestnením na dno kvetináča zabezpečíte, že kvetinám dodajú ďalšie živiny a zabránia úniku vody na tanier.
- Zalievanie rastlín – čajové vrecúška sú ideálne na zalievanie rastlín. Listy budú lesklejšie a ich farba získa intenzívnejší odtieň. Na prípravu hnojiva použite esenciu z predvarených vrecúšok.
- Vyleštite nábytok – utieraním nábytku handričkou namočenou v čaji mu dodáte lesk a zabránite rýchlemu usadzovaniu prachu.
- Osviežovač vzduchu – môžete si vyrobiť domáci osviežovač vzduchu z čajových vrecúšok. Stačí vrecúška posypať obľúbeným esenciálnym olejom a umiestniť ich do miestnosti alebo auta. Vrecká pohlcujú nepríjemné pachy a zároveň šíria príjemnú vôňu vami zvoleného vonného oleja.
- Odstraňovanie mastnoty – čaj má odmasťovací účinok. Stačí namočiť špinavý riad do vody, vhodiť do nej čajové vrecúška a nechať chvíľu pôsobiť. Umývanie riadu bude oveľa jednoduchšie a nebudete musieť siahať po drsných chemických čistiacich prostriedkoch.
- Starostlivosť o telo – čajové vrecúška môžete použiť aj ako organický dezodorant, prostriedok na upokojenie podráždenia alebo prírodnú liečbu nadmerného potenia nôh. Čaj má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, takže upokojuje mierne podráždenia, osviežuje a neutralizuje nepríjemný zápach. Vrecká zeleného čaju môžete použiť aj ako obklad na opuchnuté očné viečka.
Ako používať vaječné škrupiny?
- Vaječné škrupiny sa považujú za univerzálne hnojivo pre záhradné a črepníkové rastliny.
Obsahujú uhličitan vápenatý, zinok, selén a meď, takže posilňujú rastliny a majú pozitívny vplyv na ich koreňový systém. Preto sa vaječné škrupiny v záhrade hojne používajú. Na čo sa ich oplatí používať?
- Príprava kvetináčov na výrobu sadeníc – výlisky z vajec sa môžu hodiť ako miniatúrne kvetináče na prípravu sadeníc. Keď rastliny vyrastú, škrupiny sa môžu rozdrviť, zmiešať so zeminou a potom sa rastliny môžu presadiť do správneho substrátu.
- Hnojivo pre rastliny – po uvarení vaječných škrupín (vopred umytých) ich rozdrvte na malé kúsky a potom ich vložte do kvetináča alebo rozsypte do pôdy, kde rastú rastliny náchylné na nedostatok vápnika. Škrupiny sa postupne rozpustia a uvoľnia do pôdy cenné živiny. Vaječné škrupiny sa často používajú aj na hnojenie orchideí. Draslík v nich obsiahnutý stimuluje rastliny ku kvitnutiu.
- Proti slimákom a ulitníkom – rozmiestnené po záhonoch účinne odradia slimáky a ulitníky a zabránia im v obhrýzaní vašich plodín. Ostré a drsné ulity spôsobia, že sa im slimáky budú vyhýbať zo strachu, aby sa nezranili.
Na čo sa dá použiť voda z cestovín?
Pri príprave rôznych jedál vždy vylievate vodu po uvarení cestovín do drezu, pretože si myslíte, že ju nemáte ako použiť? Omyl, pretože táto tekutina má minimálne niekoľko praktických využití. Navrhujeme, čo robiť s vodou z cestovín.
- Výživa pre kvety – voda po uvarení cestovín obsahuje škrob a mnoho cenných minerálov, ktoré rastlinu vyživujú a silne hydratujú. Vďaka tomu budú vaše kvety zdravo rásť a intenzívne kvitnúť.
- Prírodná kozmetika – zložky vo vode na varenie cestovín môžu zlepšiť stav pokožky a vlasov. Treba však pamätať na to, aby ste na starostlivosť o telo používali vodu, ktorá predtým nebola solená. Voda z cestovín sa odporúča na namáčanie opuchnutých nôh alebo na použitie na ošetrenie vlasov. Škrob obsiahnutý v tejto vode má vyhladzujúci a lesklý účinok.
- Odvápňovač – voda po uvarení cestovín sa môže použiť aj na odstraňovanie vodného kameňa z kanvíc. Nalejte ju do kanvice, prevarte a nechajte niekoľko hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby prepláchnite kanvicu vodou a vodný kameň bude už len spomienkou.
Ako vidíte, zvyšky, ktoré ste predtým vyhodili do koša, majú v domácnosti mnohostranné využitie a pomáhajú vám prevádzkovať ekologickú záhradu. V mnohých prípadoch už pre vás chemické prostriedky nebudú potrebné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyskúšajte tento sprej na jeseň. Slimáky a ulitníky sa na jar do vašej záhrady ani nepozrú
Namiesto vylievania ju rozsypte v záhrade. Škodcovia utečú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.